Decoki: kwiatowe DIY i wywiad z florystką

Z okazji Tygodnia Kwiatów na Bonami mamy dla Ciebie kolejną gratkę. Zaprosiliśmy do współpracy naczelną florystkę studia Decoki.pl Kingę, która najpierw w kwiecistych słowach opowie o tajnikach swojej pracy, a następnie przedstawi kwiatowe DIY przygotowane specjalnie dla Bonami!

Opowiedz nam o sztuce kwiatów. Tajemna dziedzina, efekty zawsze czarujące… Na czym polega praca florysty?

Praca florysty łączy w sobie cechy artysty i inżyniera. Przy układaniu kompozycji z kwiatów trzeba wykazać się wyczuciem w łączeniu kolorów oraz faktur. Warto jest śledzić bieżące trendy. Potrzebna jest także umiejętność planowania oraz techniczne umiejętności budowania konstrukcji. O znajomości gatunków kwiatów i zasad ich łączenia nawet nie wspominam.
Zawód florysty wymaga wiele pokory. Trzeba liczyć się z pobudkami przed wschodem słońca i nieustannym dbaniem o porządek w pracowni. Dziewczęta, które lubią ładne paznokcie powinny zastanowić się przed podjęciem decyzji o założeniu własnej kwiaciarni. Praca florysty wymaga zachowania „zimnej krwi” w sytuacjach kryzysowych, a takich w tej dziedzinie nie brakuje.

Efekt końcowy i widok zadowolonych klientów rekompensują wyrzeczenia | | Foto: cudaniewidy.pl

Jak zaczęła się Twoja przygoda z florystyką i skąd pomysł na tak nietypowy biznes?

Decyzja o podjęciu kursu florystycznego była zupełnie przypadkowa. Na zajęcia zapisałam się za namową koleżanki. W trakcie kursu należało odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe i to właśnie wtedy stwierdziłam, że to jest to, co naprawdę lubię robić i sprawia mi to wielką satysfakcję. Pomimo wszystkich niedogodności, o których wspomniałam wcześniej, efekt końcowy pracy i widok zadowolonych klientów rekompensują wszystko.

Czy ludzie kupują kwiaty „ot tak”, dla czystej przyjemności, czy raczej dominują zakupy z konkretnej okazji?

W większości kwiaty kupujemy na szczególne okazje – imieniny, śluby, rocznice, dzień kobiet czy walentynki. Wręczanie ich to bardzo ważny gest, szczególnie dla kobiet ;)
Sądzę jednak, że powoli zmienia się podejście ludzi i coraz częściej wstawiają je do wazonu dla czystej przyjemności estetycznej. Prawdopodobnie dzieję się tak, dlatego że w większości dużych sklepów możemy kupić bukiet w przystępnej cenie.

Coraz częściej kupujemy kwiaty dla przyjemności estetycznej, dominują jednak zamówienia okolicznościowe | Foto: cudaniewidy.pl

Co wnoszą do domu świeże kwiaty? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Kwiaty są jak żywe rzeźby, które działają kojąco na zmysły. Pomieszczenia, w których je ustawimy, staną się przytulniejsze. Będą kropka nad „i” każdego wnętrza – bez względu na to, czy są to kwiaty cięte, czy doniczkowe. Przynosząc doniczkę z rośliną do domu musimy zastanowić się, gdzie chcemy ją postawić i jaka funkcję ma ona spełniać. Ma tylko pomóc w oczyszczaniu powietrza czy jej główną rolą będzie estetyka? Na większości doniczek znajdują się informacje, jak pielęgnować dany gatunek.  Musimy pamiętać o odpowiednim nasłonecznieniu, częstotliwości podlewania i ewentualnym nawożeniu. Dla osób stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kwiatami w domu, polecam wybierać te niewymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, odporne na trudne warunki. Dobrym rozwiązaniem będą kwiaty sezonowe, kolorowe i kwitnące. Wiosną są to hiacynty, szafirki i narcyzy później bratki, niezapominajki, wszelkie zioła i lawenda.  Te rośliny sprawdzą się równie dobrze we wnętrzu, co na balkonie.

Kwiaty są jak żywe rzeźby, które działają kojąco na zmysły. | Foto: cudaniewidy.pl

Czy również we florystyce występują sezonowe trendy? Jakie królują w tym roku?

Obecnie królującym trendami są style rustykalny, eko oraz zawadiackie boho. Kompozycje mają na celu uwydatnić naturalne piękno kwiatów. Ulubione gatunki kwiatów to te kojarzące się z letnim ogródkiem babci.

Można się samemu nauczyć robić piękne kwiatowe dekoracje?

Oczywiście, że tak. Według mnie florystyka to dziedzina sztuki, która nie stawia ograniczeń. Bez problemu niektóre dekoracje można wykonać samemu, bądź z pomocą internetu i wskazówek z popularnych DIY. Jedyne potrzebne cechy to zapał, cierpliwość i zmysł estetyczny, który zresztą z czasem można ulepszyć. Skarbnicą wiedzy jest internet, blogi oraz filmy instruktażowe, według których można poznać podstawy tworzenia kompozycji z kwiatów oraz innych dekoracji florystycznych.

Specjalnie dla czytelników magazynu Bonami mam proste, kwiatowe „zrób to sam”! Przygotujemy słoik pełen kwiatów, który wygląda efektownie, ale wcale nie wymaga wielkich umiejętności i talentu!

DIY: Kwiaty w szklanych naczyniach

Przygotuj wszystkie elementy i do dzieła!

Czego potrzebujesz?

  • wielki słoik (bądź inne szklane naczynie)
  • uniwersalna ziemia do kwiatów
  • keramzyt (bądź inne podłoże zapewniające drenaż, jak kamyczki lub żwirek)
  • rośliny doniczkowe
  • dodatki do dekoracji
  1. Zacznij od przygotowania podłoża dla kwiatów w słoiku. Należy pamiętać, aby pierwszą warstwę stanowił drenaż, który umożliwi dostęp powietrza do korzeni roślin. Ilości warstw zależy od Waszej inwencji. Ostatnią warstwę powinna stanowić ziemia.
  1. Po przygotowaniu podłoża posadź rośliny delikatnie tak, aby nie uszkodzić łodyg oraz korzeni. Korzenie powinny w całości znaleźć się pod warstwą ziemi.

  1. Sadząc rośliny pamiętaj o ich docelowej wielkości. Pozostaw między nimi dystans, który umożliwi im wzrost. Po czasie rośliny możesz rozsadzić do większych donic.
  1. Kompozycje wykończ ozdobnymi elementami takimi jak piórka, gałązki i mech. Na koniec kwiaty podlej i gotowe!


Zuzka_ber

Decoki.pl

Studio florystyczne działające na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego. Specjalizują się w dekoracji sali ślubnej i kościoła, wieńcach, a także w koszach i bukietach upominkowych.
Staram się fachowo doradzić i zawsze indywidualnie podchodzę do każdego klienta. Moim celem jest spełnianie Waszych marzeń.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate