Ostatnie słowo należy do dekoracji!

Zapytaj jakiegokolwiek architekta wnętrz, jak najlepiej, najszybciej i najłatwiej zmienić wnętrze na przytulne, odpowie Ci, że ten efekt da się uzyskać głównie dzięki dekoracjom. To one właśnie mają moc stworzenia domowej, ciepłej atmosfery i potrafią całkowicie zmienić charakter wnętrza. Ważne jednak, by dobierać je z głową, by nie zamienić domu w zbiorowisko przedmiotów, któe niekoniecznie do siebie pasują. Nasza letnia podróż wokół tematu remontu powoli dobiega końca, a ostatnie słowo należy do dekoracji, które przypieczętują obrany przez Ciebie kierunek nowej aranżacji wnętrza.

Jak dobrać dodatki i dekoracje, by wnętrze nie straciło na lekkości i świeżości? Oto kilka prostych porad, które pomogą w ważnych dekoratorskich decyzjach.

shutterstock_160531520
Lubisz romantyczny styl, który na myśl przywodzi francuską Prowansję? Czy wolisz skandynawski minimalizm? Najważniejsze, by trzymać się raz podjętej decyzji i nie mieszać ze sobą różnych stylistyk.| Źródło: shutterstock

1. Znaj umiar

W prostocie piękno! Ta złota zasada zadomowiła się zwłaszcza w skandynawskim designie. Ale i miłośnicy stylu retro czy romantycznego powinni sobie tę myśl wziąć do serca. Dekoracje mają za zadanie upiększać wnętrze, nie powinno się więc stać, by przytłoczyły pierwotne zamysły aranżacyjne. Niech wnętrze i dekoracje żyją wspólnie w idealnej harmonii.

2. Trzymaj się wybranej palety wzorów i kolorów

Jeśli nie planujesz aranżacji w stylu eklektycznym, ta zasada będzie łatwa do zastosowania w praktyce. Są dwie możliwości: wybierz dekoracje w jednym kolorze, a różnych deseniach bądź zdecyduj się na kilka kolorów, a staraj się utrzymać jeden wzór. Kwiaty, kropki, prążki, geometryczne wzory – będą się prezentować dobrze, jeśli zostaną utrzymane w podobnym kolorze.

shutterstock_147554462
Świeczki to jedna z ulubionych dekoracji. Nie są drogie, za to bardzo praktyczne i potrafią wyczarować naprawdę wyjątkową atmosferę. | Źródło: shutterstock

3. Osobisty rys

Kochasz podróże, jesteś filmowym zapaleńcem? A może każdą wolną chwilę spędzasz z nosem w książkach? Swoje mieszkanie udekoruj tak, by czuć było, co jest Twoją największą pasją. Wnętrze stanie się bardziej osobiste i poczucie, że jesteś w domu, nigdy Cię nie opuści.

4. Trochę zabawy

Znajdź miejsce dla dekoracji, które sprawią, że uśmiech nie zniknie z Twojej twarzy. Jedno spojrzenie na dowcipny plakat, radosną naklejkę ścienną, uśmiechniętą miskę czy figlarne małe dodatki marki DOIY sprawi, że dzień nabierze wesołych rumieńców. Niech Twoi zabawni przyjaciele towarzyszą Ci na co dzień!

Stocksy_txp352f06bdCaG000_Small_465683
Zbyt duża ilość dekoracji sprawia, że wnętrze topi się w morzu niezdecydowania i traci na lekkości. Do wszystkiego podchodź więc z umiarem, zarówno co do ilości dekoracji w jednym pomieszczeniu, jak i ilości kombinacji kolorów i wzorów.| Źródło: shutterstock

5. Niech trendy będą tylko wolną inspiracją

Oczywiście: śledź aktualne trendy, inspiruj się, ale nie podlegaj usilnie zmieniającym się modom. To, jak urządzisz wnętrze, jest przecież sprawą bardzo osobistą i ważne, byś czuł się tam dobrze przynajmniej przez kilka najbliższych lat. I to bez względu na to, jakie trendy aktualnie szaleją w świecie designu. Jest też wiele elementów, które nigdy nie wyjdą z mody: kwiatowe wzory, prążki czy nieśmiertelna para kolorów czarnego i białego.

6. Nie bój się tworzyć własnych dekoracji

Ręcznie wykonywane dekoracje stały się ostatnio prawdziwym wnętrzarskim hitem. To wielka przyjemność własnymi rękoma stworzyć coś, co sprawi, że wnętrze stanie się piękniejsze i bardziej osobiste. A sam akt twórczego działania oraz duma z wyników własnej pracy są nie do zastąpienia!

shutterstock_193019903
Ludzka pomysłowość nie zna granic, również w dziedzinie rękodzieła i tworzenia własnych dekoracji. Aż szkoda nie spróbować własnych sił, by dodać mieszkaniu ciekawego, osobistego charakteru. | Źródło: shutterstock

Jeśli chcesz w przyjemny i szybki sposób trochę odświeżyć swoje mieszkanie, zajrzyj do naszej propozycji dekoracji i dodatków. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzeba, by uczynić dom miejscem przyjaznym i przytulnym.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate