Designerskie trendy 2015

Początek kolejnego roku jest zawsze czasem postanowień i podsumowań. Bilansujemy dwanaście ostatnich miesięcy, analizujemy, co nam się udało, z czego jesteśmy zadowoleni, co mogliśmy zrobić lepiej, oraz snujemy plany na kolejne miesiące. Dotyczy to nie tylko naszego życia osobistego czy zawodowego, ale również trendów modowych i wnętrzarskich. Dlatego postanowiliśmy podsumować ubiegły rok, korzystając z pomocy Pavlíny Blahotovej, która zdradziła nam też designerskie trendy 2015.

pavlina
Źródło: archiwum redaktorki

Pavlína Blahotová jest redaktorką naczelną czeskiego magazynu wnętrzarskiego „Nowe mieszkanie” („Nové proměny bydlení”). Specjalnie dla Bonami podsumowała ubiegłoroczne trendy designerskie i przewidziała te na przyszły rok.

W jakim kierunku będą, według Ciebie zmierzać, designerskie trendy 2015?

Myślę, że 2015 rok upłynie pod znakiem hipsterskiego designu. To sformułowanie wymyśliłam teraz, ponieważ wydaje mi się, że najlepiej oddaje to, o czym mowa: powrót do form, które były popularne dawniej. Nie będzie to jednak bezkrytyczny powrót – wybierzemy z tych form to, co najlepsze i dostosujemy je do współczesnych potrzeb. Ważna będzie najwyższa jakość wykonania. Wydaje mi się, że powoli żegnamy się już z różnego rodzaju imitacjami, chociaż charakterystyczny dla nich humor i dystans zawsze znajdą swoje miejsce w designie. Na przykład pluszowe czy plastikowe „poroża” w odcieniach różu są po prostu świetne!

hipster
Rok 2015 upłynie pod znakiem hipsterskiego designu. Źródło: dentrodesign.pl

A jak podsumowałabyś ubiegły rok? Jakie tendencje zaobserwowałaś w designie?

Rok 2014 był kolejnym krokiem w stronę normalności. Według mnie, przeżywamy wspaniały okres w designie! Luksusowe drewniane przedmioty świadczą o tym, że to właśnie materiał, drewno, postrzegamy w całym jego pięknie. Luksusowe krzesła wyglądają zwyczajnie, ale są niesamowicie wygodne. Luksusowe łóżko jest luksusowe dlatego, że wypełnione jest naturalnym włosiem, a korzystać z niego będziesz przez całe życie. Powracają do łask stare, odziedziczone po pradziadkach stoły, których nie chcemy już zakrywać obrusami. Osobiście podoba mi się również to, że w końcu pisze się o tym, że pościel powinna być wypełniona naturalnym pierzem, i że alergie, na które się czasami uskarżamy, nie są alergiami na pierze, tylko na zabrudzenia powstające podczas nieprawidłowego utrzymywania pościeli.

lucie koldova
Luksus i najwyższa jakość. Źródło: Lucie Koldová

Śledzisz regularnie to, jak zmienia się design?

Myślę, że zmiany trendów w designie nie są tak szybkie i wyraźne, jak na przykład w modzie. Nie można na przykład ogłosić, że ten rok będzie rokiem plastiku, i oczekiwać, że wszyscy wyrzucą przez okno swoje drewniane meble. Trendy w designie zmieniają się stopniowo. Jeśli regularnie co roku jeździsz do Mediolanu, prawdopodobnie nie zauważysz większych zmian. Ale spróbuj zrobić sobie rok przerwy – wtedy różnica będzie widoczna! Na przykład kiedy rozpoczynała się moda na duże lampy, działo się to bardzo powoli… Ale teraz są już wszędzie! I są piękne. Dlaczego wcześniej mieliśmy takie nudne sufity?!

paola-navone-paris-apartment-1
Duże lampy, retro i nowoczesna prostota – tam zmierzamy! Źródło: Paola Navone

Kierujesz się najnowszymi trendami, urządzając swoje mieszkanie?

Zmiany na podstawie najnowszych tendencji w designie stosuję jedynie, jeśli chodzi o kolory. Czasami kiedy pojawi się jakiś nowy, interesujący odcień, dokładnie wiem, gdzie chciałabym go zobaczyć. Trend, którym kieruję się w urządzaniu wnętrz, jest ponadczasowy: polega na zharmonizowaniu wystroju wszystkich pomieszczeń. Cel już niemal osiągnęłam, ostatnim krokiem był remont dwóch łazienek, ale musiałam poświęcić się rozwijaniu wydawnictwa, co pochłonęło dużo czasu i pieniędzy… Dlatego do jednej z łazienek chodzę wciąż po ciemku, a na tę drugą, męską, raczej w ogóle nie patrzę.

marsala
Według Pantone, kolorem 2015 roku jest Marsala 18-1438. Źródło: Pantone

Czy masz jakieś postanowienie związane z Nowym Rokiem?

Właśnie te łazienki! W tym roku już naprawdę muszę je wyremontować… A pozwolić sobie na to będę mogła jedynie, jeśli naszej firmie będzie się dobrze powodzić. Nowe łazienki będą więc symbolem tego, że moje marzenia się spełniły i wszystko jest dokładnie tak, jak tego sobie życzyłam!

W takim razie życzę powodzenia w prowadzeniu firmy i remontowaniu łazienek! Dziękuję bardzo za rozmowę.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate