DIY nietłukący wazon w minimalistycznym stylu.

Jak połączyć troskę o naturę i chęć na odrobinę kreatywnego działania z praktyczną potrzebą upiększenie własnego domu? Przedstawiamy pomysł na solidną, minimalistyczną dekorację!

Do stworzenia nietłukącego wazonu wykorzystamy wytłaczanki. Są one wykonane z już recyklowanego papieru, którego nie da się ponownie zrecyklować. Nikt jednak nie powiedział, ze we własnym zakresie i we własnym domu nie można z niego wyczarować małych cudów! Przygotowanie wytrzymałego, nietłukącego wazonu wymaga trochę cierpliwości, ale efekt śmiało można porównać do dekoracji ikonicznych skandynawskich marek, które specjalizują się w stylu minimalistycznym (na przykład House Doctor).

IMG_1237

Czego będziesz potrzebować?

– wytłaczanki od jajek (oczyszczone z naklejek)
– miękka metalowa siatka
– cienki drucik
– nożyczki
– kubek i blender
– gładka mąka, woda i miska
– papier ścierny o małej gradacji (słaby)
– biała farba
– pigment o wybranym kolorze
– pędzel
– papierowa taśma klejąca

IMG_0498

Do sporego garnka wrzuć rozdrobnione na małe kawałki (pocięte, porwane) wytłaczanki od jajek, zalej wodą i gotuj  około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Zdejmij z ognia i wystudź.

1._zmena-velikosti

Miękką metalową siatkę przytnij w kształcie prostokąta i potem uformuj w kształt walca.

2._zmena-velikosti

Górną część musimy uformować tak, by nabrała wyjściowych kształtów i zaczęła przypominać wazon. W tym celu na górnej części siatki wykonaj pięć zakładek i dla pewności zwiąż metalowym drucikiem.

3._zmena-velikosti

A co z dolną częścią? Tę należy przede wszystkim wzmocnić. Również zawęź brzegi i wytnij dodatkową część siatki w kształcie koła. Przytwierdź je do dna (spodniej części) powstającego wazonu i również przymocuj drucikiem.

4._zmena-velikosti

Kiedy papier ostygnie, ponownie gotuj go 10 minut. Papier zacznie się pomału rozpadać i mięknąć. Znów go wystudź, tym razem możesz go zostawić nawet na 6 godzin.

5._zmena-velikosti

Powstałą masę rozmiksuj blenderem na gładką „kaszę”. Wodę porządnie przecedź przez sitko.

6._zmena-velikosti

Teraz w oddzielnej misce przygotujemy klej, który później dodamy do powstałej masy. Rozmieszaj 1 szklankę mąki z 1 szklanką wody. Na jedną szklankę masy powstałej z wytłaczanek potrzeba mniej więcej 1/3 szklanki kleju.

7._zmena-velikosti

Masę nanoś na siatkę ostrożnie i w małych ilościach, ponieważ jest dość ciężka i konstrukcja mogła by się zapaść. W najlepszym przypadku naniesiony fragment pozostaw do wyschnięcia na cały dzień i potem nanieś kolejne warstwy.

8._zmena-velikosti

Cały proces może więc trwać nawet 4-5 dni. Możesz też nanosić warstwy na przykład rano i wieczorem. Na koniec wygładź całość słabym papierem ściernym.

9._zmena-velikosti

Czas na malowanie! Do białej farby dodaj pigment. Papierową taśmą wykonaj linię, która oddzieli o siebie powierzchnie: tę, którą będziesz malować i tę, która pozostanie w naturalnym kolorze. Nanieś farbę pędzlem i pozostaw do wyschnięcia. Teraz wystarczy umieścić naczynie z wodą w środku wazonu i umieścić w nim kwiaty.

10._zmena-velikosti

Rada! Jeśli chcesz, by wazon był nieprzemakalny, nanieś na niego przezroczysty lakier w sprayu.

IMG_1241


Artykuł przygotowała Jana Ardanová.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate