Zabawa w Indian (nie tylko) dla dzieci!

Choć za oknem wciąż jeszcze świeci słońce, temperatury zaczynają niepokojąco się obniżać. Październik to idealny czas na przesiadywanie w ciepłym domu, gorącą herbatę i długie godziny spędzane z książką pod kocem. A gdyby tak tym razem spędzić jesień trochę inaczej? Złap za nożyczki, ołówek, igłę z nitką i obudź swoją kreatywność! Przez cały miesiąc będziemy podpowiadać, jak wykorzystać deszczowe popołudnia – w Bonami październik jest miesiącem projektów DIY!

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni automatycznie zaczynamy myśleć o jakiejś ciepłej kryjówce – nie tylko my, dorośli, ale i nasze pociechy zasługują na takie wyjątkowe miejsce. Spróbuj stworzyć stylowe tipi, w którym Twój malec będzie chętnie spędzał czas. Zabawa w Indian czy słodkie lenistwo – już samo budowanie tego namiotu będzie z pewnością niezłą frajdą! Jak w prosty sposób zbudować tipi podpowiada Jana Ardanova.

IMG_0615_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Co będzie potrzebne?

 • 5 drewnianych kijków o długości ok. 200 cm (do kupienia w sklepie ogrodniczym)
 • wiertarka
 • cienki naturalny sznur do związania
 • grubszy sznur (ok. 4 m)
 • biała, bawełniana tkanina (szerokość 140 cm, długość 360 cm)
 • beżowa tkanina do obszycia (szerokość 140 cm, długość 40 cm)
 • ostre nożyczki
 • kreda do tkanin
 • igła i nitka
 • gumka do ścierania, skalpel,  korek
 • szybkoschnący klej
 • czarna farba do tkanin
 • pędzel
 • talerz
IMG_0963_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
1._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

W odległości 5 cm od końców kijków wywierć dziurki. Wszystkie ustaw w formę stożka i zawołaj pomocnika do pomocy. Jedna osoba niech przytrzyma na górze wszystkie kijki a druga na dole przewiąże je poprzez dziurki, tak, aby się nie ruszały. Najlepiej sznurek omotać kilkakrotnie dookoła kijka. Następnie należy przewiązać naszą konstrukcję także na górze. Przestrzeń pomiędzy kijkami powinna wynosić ok. 90 cm, wysokość tipi wyniesie +/- 175 cm.

2._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
4._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Następnie do konstrukcji przyłóż biały materiał i przy pomocy kredy nakreśl na niej gdzie odznacza się kijek i tak też ją utnij. Dla pewności ponumeruj wszystkie trójkąty, aby się później nie pomyliły.

5._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
6._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Z gumki wytnij stempel. Na gumce narysuj gwiazdkę (lub inny motyw) i wytnij ją przy pomocy skalpela. Z drugiej strony przyklej do niej korek, aby stemplowanie było łatwiejsze. Następnie wystarczy już jedynie namoczyć stempel w farbie i ozdobić tkaninę. Farba musi wyschnąć, dlatego pozostaw ją przynajmniej na 24 h a następnie wyprasuj na drugą stronę.

7._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
9._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

W dalszym kroku należy zszyć ze sobą części materiału. Na przedniej części wytnij otwór na wejście. Kolejny otwór znajduje się z tyłu – tędy materiał nałożysz na konstrukcję.

Z beżowej tkaniny wytnij paski o szerokości ok. 8 cm i na obu końcach zawiń je do środka i zaprasuj. Następnie zegnij na pół i jeszcze raz zaprasuj. Dzięki temu otrzymasz oblamowanie o szerokości 2 cm. Następnie nawlecz ja na kraniec pokrycia tipi i przyszyj (ręcznie a później maszynowo).

11._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Z wewnętrznej strony szwy pomiędzy elementami pokrycia przyszyj kawałki sznurka, które posłużą do przywiązania do konstrukcji. Przyszyj je także na dwa tylne elementy, które nie były zszyte. Na koniec możesz tipi ozdobić gwiazdą z tektury.

13._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
14._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Aby podkreślić doskonałą atmosferę Jana ozdobiła jeszcze tipi poduszką z owieczką, uroczymi wieszakami, naklejką ścienną i girlandą, które możesz kupić w Bonami.

IMG_0665_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
IMG_0620_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Zuzka_ber

Jana Ardanova

Uwielbiam tworzyć piękne rzeczy – od praktycznych dodatków do domu, aż do dekoracji na ogrodową imprezę. Mieszkamy niedaleko od lasu, który stał się dla mnie inspiracją w każdej porze roku. Uwielbiam drzewa! Aktualnie planujemy budowę domku na drzewie.


Comments

comments

2 komentarze

Leave A Reply

Navigate