Drewno we wnętrzach: mały przewodnik.

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych w budownictwie, meblarstwie i aranżacji wnętrz. Jeśli więc chcesz stworzyć przytulny, ciepły dom, zdecydowanie nie powinno w nim zabraknąć drewnianych elementów. Jego struktura, kolor i zapach to wielka siła, bez której wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie mebli innych niż drewniane, parkietów innych niż drewniane, drzwi innych niż drewniane (i tak dalej…). Nic dziwnego: przyroda to jeden z najbardziej znanych i docenianych designerów na świecie, a to ona stoi za projektem tego uwielbianego surowca. Przedstawiamy mały przewodnik po świecie drewna.

MIO ARCHITECTS S.R.O.
Foto: Biano, MIO Architects.

Uniwersalny i ponadczasowy materiał

Drewno to doskonały materiał budowlany i stolarski. Jest wykorzystywany do produkcji parkietów, schodów, drzwi, paneli naściennych, sufitów oraz oczywiście mebli i dekoracji. Czym drewno zaskarbiło sobie serca producentów? To giętki i solidny materiał, jednocześnie odznaczający się niezwykłą trwałością.

Drewniane meble i dekoracje można kombinować między sobą lub uzupełnić o inne materiały, np. szkło czy metal. Jeśli chcesz mieć w domu jak najwięcej drewnianych elementów, uważaj przede wszystkim na fakturę: każde drewno znacząco różni się od siebie. Drewno najczęściej ląduje na podłodze, tworząc piękne parkiety, więc decyzja o wyborze drewna jest tu kluczowa. Potem już zdecydowanie łatwiej dobierać meble w podobnym lub tym samym drewnie, zwłaszcza co się tyczy odcieni i nasycenia kolorów.

I co wcale nie musi zaskakiwać, drewno jest zawsze trendy! Rok rocznie pojawia się w ścisłej czołówce tego, co rządzić będzie dobrze urządzonymi mieszkaniami. Z drewnianymi meblami warto eksperymentować, na przykład zestawiając je z białym kolorem. Dzięki temu faktura i kolor drewna są bardziej widoczne, a razem tworzą elegancką dwójkę, która wnosi do wnętrz ciepło i prostotę zarazem.

dřevěný interiér
Foto: Biano | OK Plan Architects.

Najbardziej popularne typy drewna

Buk

Drewno bukowe jest twarde i zbite, ale jednocześnie elastyczne i łatwe w obróbce, dlatego jest tak chętnie używane w meblarstwie i wyrobie drzwi. Wykonane z niego rzeczy są bardzo wytrzymałe, nie odpryskują, nie rysują się łatwo (wytrzymałość tyczy się również obciążenia). Kolor jest najczęściej jasny, w bladożółtej tonacji, wręcz piaskowy.

Dąb

To kolejny typ drewna uwielbiany w przemyśle meblowym. Łatwo się wygina, skleja i barwi. Jest bardzo wytrzymały, dlatego jest często wykorzystywany na parkiety. Ma ciemną barwę. Najlepsze gatunki to te, w których nie widać sęków. Meble dębowe są łatwe w utrzymaniu i odporne na ścieranie. A powiedzenie „silny jak dąb” nie wzięło się z niczego → meble dębowe udźwigną naprawdę sporo, dlatego wybór na przykład dębowej biblioteczki sprawi, że waga książek nie wygnie półek.

Orzech

Drewno orzechowe jest doceniane (i łatwo rozpoznawalne) dzięki bardzo eleganckiej barwie. Piękna estetyka sprawia, że jest wykorzystywany do produkcji oklein i różnych obudów. Kochają go również rzeźbiarze i stolarze artystyczni, bowiem „układa się im pod rękami”. Z tego powodu też powstają z niego piękne dekoracje i dodatki do domu.

Czereśnia

Używane w meblarstwie i produkcji dekoracji i akcesoriów do domu. Ceniona za przepiękny, głęboki, nasycony kolor w brązowych i żółtych tonacjach, często upstrzonych o śmietankowo-różowe, jasne słoje. Drewno to nadaje się tylko do wnętrz.

Sosna

Jeden z najpopularniejszych gatunków do produkcji mebli z litego drewna. Jest elastyczna i łatwa w obróbce. I ma dwie niezwykłe właściwości: nie przyciąga kurzu, więc na przykład w sypialni z sosnowym łóżkiem nie ma zawirowań kurzu i jego łączenia się w „koty” oraz jest higroskopijna, to znaczy, że drewno cały czas pracuje i dostosowuje swoją wilgotność do wnętrza, w którym się znajduje. Drewno sosnowe jest wytrzymałe, ale nie tak bardzo jak dąb, dlatego też jest od niego o wiele tańsze. (Kolekcję mebli  z certyfikowanej sosny niemieckiej marki Ekomia znajdziesz aktualnie na Bonami.)

Świerk

Drewno świerkowe ma charakterystyczną, białą barwę i świetnie pasuje do mieszkań w stylu rustykalnym i klasycznym. Wyróżnia się również widocznymi, ciemniejszymi słojami. Jest popularnym surowcem do produkcji mebli, pięknie pachnie i tworzy sielankową, ciepłą atmosferę.

 

KP INTERIORS

Jak dbać o drewno?

Drewno to naturalny materiał, który nieustannie pracuje i z wiekiem starzeje się. By jak najdłużej cieszyć się jego pięknem, należy o nie dobrze zadbać. Pierwszą zasadą, jak zdecydowanie tego nie robić, jest: nie używać środków granulowanych, żadnych proszków do czyszczenia i żadnych rozpuszczalników. Te mogą jedynie naruszyć strukturę drewna. Do czyszczenia najczęściej wystarczy wilgotna ściereczka lub środki przeznaczone do drewna. I tu warto znać parę zasad:

surowe, nieopracowane drewno najlepiej czyścić mokrą ściereczką. Istnieją specjalistyczne środki, które pomogą Ci pozbyć się trudnych plam

drewno o woskowanej powierzchni nie przyciąga kurzu, wosk zabezpiecza je przed wilgocią i nadaje błysk. Taką powierzchnię czyść mokrą ściereczką, ale zawsze wycieraj do sucha, pamiętaj, że drewno nie lubi wody.

→ drewno olejowane polecamy czyścić tylko suchą ściereczką i to najlepiej taką, która jest przeznaczona do polerowania. 

Vascolari
Drewniane akcenty to nie tylko meble. Postaw również na wspaniałe dodatki! | Świeczki Vascolari.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate