Słońce za oknem zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a my radzimy – spędzaj go aktywnie! W naszej najnowszej kampanii znajdziesz składane rowery Dude Bikes, zaprojektowane z myślą o wszystkich, którzy kochają wiatr we włosach i poczucie wolności, jakie daje rower. A ponieważ jest wyjątkowo kompaktowy, bez trudu zabierzesz go wszędzie tam, gdzie dwa kółka mogą Ci się przydać. Śmiało, wskakuj na siodełko i kręć!

1) Sport to zdrowie!
Około trzy godziny jazdy tygodniowo ogranicza ryzyko zawału serca o 50%. To nie jedyna medyczna korzyść z jazdy na rowerze! Wysiłek fizyczny sprawia, że mózg produkuje endorfiny – hormony szczęścia, a dzięki promieniom słonecznym dostarczamy naszemu organizmowi witaminy D. Nic, tylko jeździć!

2) Myśl ekologicznie
Podczas pokonywania rowerem i samochodem takiego samego dystansu, auto zużyje dwukrotnie więcej tlenu. Energia jaką zużyje rowerzysta, nie wystarczyłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na takim samym dystansie. Ponadto samochody wytwarzają 12 razy więcej dwutlenku węgla na osobę przy każdym pokonywanym kilometrze. Wnioski nasuwają się same.

3) Bierz przykład z Holendrów
Blisko 60% z 740 tysięcy mieszkańców Amsterdamu używa roweru jako podstawowego środka lokomocji. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1,1 roweru – w całym mieście naliczono ponad 1,2 mln pojazdów!

4) Bezpieczeństwo to podstawa
Podstawowym wyposażeniem rowerzysty jest oczywiście… rower. W Twoim ekwipunku nie może jednak zabraknąć kasku, zestawu podstawowych narzędzi czy poręcznego bidonu. A ponieważ wysiłek fizyczny i świeże powietrze wzmagają apetyt, nie zapomnij również o prowiancie. A może wybierzesz się rowerem na piknik?

5) Historia zatacza… koło
Historia roweru zaczyna się już w czasach antycznych – pierwsze pojazdy przypominające rower można znaleźć już na reliefach odnalezionych na terenie Egiptu czy starożytnej Babilonii. Pomysł ten rozwijał później Leonardo da Vinci, zaś pierwszym udokumentowanym protoplastą roweru była tzw. maszyna do biegania z końca XVIII wieku. Jak sama nazwa wskazuje, pojazd ten nie miał jeszcze znanego nam dzisiaj napędu – jego pierwowzór zaprojektowano dopiero w 1839 roku. Pierwszym rowerem produkowanym seryjnie był znany z podręczników historii rower z wielkim przednim i małym tylnym kołem, zaprojektowany w 1870 r. we Francji. Później było już z górki – wystarczyło 30 lat, żeby powstał rower mniej-więcej w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj.

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał pierwszy składak – niektóre źródła podają, że pierwszy taki rower został zaprojektowany na potrzeby armii holenderskiej w 1900 roku. Swoją komercyjną karierę składane rowery zaczęły dopiero 50 lat później! I choć w ostatnich latach prym wiodą rowery górskie i popularne holenderskie damki, dzięki swoim niewielkim wymiarom składaki znów wracają do łask!
6) Skąd ta nazwa?
Polski „rower” znacznie równi się od swoich odpowiedników w innych językach – inaczej niż w przypadku bicykli, welocypedów, bike’ów i Fahrradów nazwa ta została zapożyczona od angielskiej marki Rover.

7) Rowerem przez Polskę
Najbardziej rowerowym miastem w Polsce według miesięcznika Rower Tour jest Gdańsk – tytuł zawdzięcza rozbudowanej infrastrukturze rowerowej i promocji rowerowego stylu życia. Jeśli zechcesz wybrać się stamtąd na drugi koniec Polski – nic prostszego! Z Gdańska do Wisły będzie prowadzić Wiślana Trasa Rowerowa, licząca ok. 1300 km i biegnąca wzdłuż naszej najważniejszej rzeki. Tytuł najdłuższej trasy rowerowej przypadnie jednak szlakowi Green Velo, liczącemu aż 1980 km, dzięki któremu zwiedzimy malownicze zakątki Polski Wschodniej.

8) Rower inspiruje
Myślisz, że dwa kółka sprawdzają się tylko w terenie? Nic bardziej mylnego! Designerzy na całym świecie inspirują się rowerem lub jego elementami i tworzą prawdziwe cudeńka. W niektórych wypadkach wystarczy zawiesić rower na ścianie, w innym – wykorzystać jego poszczególne części.




Nie ma na co czekać! Wsiadaj na rower i ruszaj na spotkanie przygodzie!