Francuski design: Artystyczne zakątki Paryża

Nie znajdziesz drugiego miasta tak wypełnionego romantycznymi zakątkami, sztuką i legendarną architekturą, jakim jest stolica Francji. Wizyta w Luwrze, zobaczenie Wieży Eiffela, Łuku Triumfalnego czy katedry Notre Dame to obowiązek każdego turysty, który jednak przyniesie wiele radości i niezapomnianych wspomnień. Spacery w tutejszych parkach i ogrodach, wyszukiwanie skarbów na miejscowych targowiskach, podziwianie twórczości młodych designerów oraz jedzenie lokalnych specjałów. Bienvenue à Paris!

Pocztówka z Paryża
Fotografia: Obvious State

DESIGN & MODA

Francuska moda jest znana dzięki połączeniu prostoty i wyraźnej elegancji, którą widać nawet w paryskich uliczkach. Zakamarki francuskiej stolicy są pełne luksusowych butików. Znajdziesz także małe sklepiki początkujących projektantów, którzy cenią staranną ręczną pracę i współgranie z naturą. Dzieci są we Francji bardzo lubiane, więc między butikami nie brakuje sklepów z szeroką ofertą zabawek oraz mebli dziecięcych. Natomiast kiedy zapragniesz wysłać pozdrowienia rodzicom, zamiast nudnej klasycznej widokówki z paryskimi motywami, wybierz w jednym z tutejszych sklepów papierniczych ładną pocztówkę z ciekawą grafiką. Francja słynie ponadto z komiksów, więc nie zdziw się, jeśli zobaczysz oryginalne ilustracje na… ścianach salonu fryzjerskiego. To działa jak mała galeria.

Butik Merci

Tutaj sprzedaje się na kilku piętrach oryginalną modę, dodatki do wnętrz oraz ozdoby. Właściciele marki, Bernard i Marie-France Cohen, otworzyli w 2009 roku sklep Merci. Mieści się on w słynnej dzielnicy Marais, a zyski ze sprzedaży są przeznaczane na projekty edukacyjne dla dzieci z Madagaskaru.

Sklep Merci w Paryżu
Sklep Merci w Haut-Marais

Sklep papierniczy Papier Tigre

Miły sklepik, gdzie sprzedaje się nie tylko papierowe rzeczy. Wszystkie jednak są projektowane i produkowane we Francji. Kupisz tutaj legendarną maskę papierowego tygrysa, koszulki, zeszyty i pocztówki z oryginalnymi kopertami. Sklep papierniczy w centrum Paryża znajduje się kawałeczek od budynku cyrku zimowego Cirque d’hiver, gdzie są organizowane różne akcje kulturalne.

Papier Tigre
Papier Tigre

Fryzjerstwo&Galeria Ismerie

Piękno, muzyka, moda i sztuka w jednym miejscu, gdzie oprócz modnego cięcia oferuje się kulturalne przeżycia. Paryskie studio Ismerie jest fryzjerstwem nowej generacji.

Salon fryzjerski Ismerie

Salon fryzjerski Ismerie
Kontakt i godziny otwarcia salonu fryzjerskiego Ismerie znajdziesz na FB studia. Fotografia: blog designerki Anne Hubert.

 

Dziecięce meble retro Laurette

Wesołe, zabawne, funkcjonalne i wyrobione w zgodzie z naturą. Takie są meble marki Laurette, którą w 2004 roku założyła Laura Bailey. Laurette miała początkowo służyć jako kreatywny workshop ukierunkowany na rzemieślniczą twórczość. W 2008 roku firma zaczęła produkować meble dla dzieci w stylu retro, które mają łagodne kształty i żywe kolory. Pełną energii atmosferę ma też paryski showroom, który oferuje świetne inspiracje na stylowy pokój dla dziecka.

Showroom marki Laurette
Showroom marki Laurette

SZTUKA

Na oglądanie sztuki w Paryżu mógłbyś poświęcić lata. Pierwsze kroki turystów wiodą zwykle do stałych ekspozycji Luwru, gdzie Mona Lisa oczarowuje swoim uśmiechem każdego gościa. Podobną popularnością cieszy się galeria sztuki współczesnej Centre Pompidou czy Muzeum d’Orsay, w którym możesz podziwiać perełki od Van Gogha, Renoira czy Moneta. W Paryżu mieści się również sporo innych muzeów, które w czasie lata organizują ciekawe wystawy. Aktualnie możesz podziwiać chociażby rzeźbiarską sztukę współczesną albo ekspozycję szwedzkich zabawek.

La Jeune Sculpture w Museé Rodin

Muzeum w przepięknym ogrodzie Hotelu Birom gości od maja do października rzeźbiarskie dzieła duetu Dewar & Gicquel. Wielkie rzeźby nietypowo prezentujące atletyczne ciała stworzono specjalnie na potrzeby prezentacji w muzeum.

„Buste“ od duetu Dewar & Gicquel
„Buste“ od duetu Dewar & Gicquel
Ogród hotelu Biron
Ogród hotelu Biron

Szwedzkie drewniane zabawki w Muzeum Les Arts Décoratifs

Wystawę otworzono w drugiej połowie czerwca. Prezentuje 250 drewnianych zabawek powstałych od końca XVII wieku do dnia dzisiejszego. Znajdziesz tu domki dla lalek, konie bujane, autka i podobizny bohaterów pop kultury, które pokazują kreatywność, wysoką jakość i ponadczasowy design. Ekspozycja była przygotowana pod kierownictwem francuskiej designerki Matali Crasset – gościa tegorocznego praskiego Designbloku.

Wystawa drewnianych zabawek w Muzeum Les Arts Décoratifs
Wystawa drewnianych zabawek w Muzeum Les Arts Décoratifs
Myszka Miki z 1955 roku marki Brio
Na wystawie możesz zobaczyć między innymi Myszkę Miki z 1955 roku marki Brio, fotografia: Carl-Johan Nilsson

GASTRONOMIA

Do restauracji Le Jules Verne, która znajduje się na drugim poziomie Wieży Eiffla musisz zarezerwować miejsce z dużym wyprzedzeniem. W innych luksusowych restauracjach sprawa wygląda podobnie. Na szczęście zwyczajne nowoczesne bary i rynki odwiedzisz bezpośrednio z ulicy.

Playtime

Nazwa wskazuje na film o tym samym tytule, który w 1967 roku wyreżyserował Jacques Tati. Wnętrza restauracji stanowią wierną kopię miejsca akcji legendarnej realizacji. Kuchnia jest nowoczesna i międzynarodowa, a jej recenzje znajdziesz na wielu francuskich blogach, chociażby na Gustave&Rosalie albo a food tale, skąd pochodzi następujące zdjęcie.

Restauracja Playtime w Paryżu
Restauracja Playtime, fotografia: a food tale

Obiad na najstarszym krytym targowisku Paryża Marché aux Enfants Rouges

Rynek, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu brzmi targ czerwonych dzieci, powstał na początku XVII wieku z sierocińca założonego w 1534 roku przez królową i pisarkę Małgorzatę z Nawarry. Dzieci z sierocińca ubierały się na czerwono sygnalizując swój status. Targowisko powstało, aby zaopatrywać dzielnicę Marais. Za skromną zieloną bramą znajdziesz stoiska ze świeżymi rybami, mięsem, warzywami, owocami i serami. Sprzedawcy oferują swoje produkty w jakości bio, więc są wysoce pożądane nawet w szerszej w okolicy. Popularnością cieszą się również stoiska z gotowanymi specjałami kuchni francuskiej, wietnamskiej, włoskiej czy arabskiej. Wybrany posiłek możesz wziąć na wynos albo zjeść przy jednym z tutejszych społecznych stołów.

Targowisko Marché aux Enfants Rouges
Targowisko Marché aux Enfants Rouges znajdziesz pod adresem 39 rue de Bretagne w trzeciej zonie (stacja metra Filles du Calvaire), fotografia: Une Parisienne s’émerveille

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate