Futon – japoński sposób na zdrowy sen

Z czym kojarzy Ci się japoński styl wystroju wnętrza? To przede wszystkim harmonia, wdzięczny minimalizm i naturalna kolorystyka. Nie może też zabraknąć sztandarowych elementów: przesuwanych drzwi, niskich mebli, mat tatami i tradycyjnych materacy. Ponieważ sama już od jakiegoś czasu korzystam z uroków spania na poziomie podłogi, postanowiłam zgłębić temat futonów, które od ponad dwóch tysięcy lat cieszą się niesłabnącą popularnością w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Futony marki Karup
Źródło: Karup

2500 lat tradycji

Futon to tradycyjne japońskie posłanie składające się z materaca (shikibuton) oraz grubej, pikowanej narzuty (kakebuton). W Japonii często są dostępne całe zestawy, zawierające dodatkowo letni koc (taoruketto) i poduszkę (makura) wypełnioną groszkami, gryką lub – współcześnie – syntetycznymi kulkami. Ponieważ jedną z podstawowych cech japońskiego wystroju wnętrza jest praktyczny minimalizm, w ciągu dnia futony są zwijane i chowane do szafy. Pomaga to uniknąć niepotrzebnego zajmowania przestrzeni, a także zachować odpowiednią wentylację tradycyjnej maty tatami, na której umieszcza się posłanie.

Futon na tradycyjnej macie tatami
Źródło: Pinterest
Futon
Źródło: Pinterest

Sekret zdrowych pleców

Tradycyjne japońskie posłania cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie – i nie ma się czemu dziwić. Zapewniają optymalne podparcie kręgosłupa i pleców, a dzięki zastosowanym materiałom dopasowują się do pory roku. Latem dbają o cyrkulację powietrza i odprowadzają wilgoć, zaś zimą przyjemnie grzeją. Dodatkową zaletą jest też codzienna porcja ćwiczeń – rano trzeba w końcu nie tylko wstać z podłogi, ale też złożyć swoje posłanie tak, aby nie zabierało miejsca. Być może to właśnie stanowi sekret japońskiej długowieczności?

Poprawnie złożony futon
Składanie futonu to prawdziwy rytuał – wszystko ma swoją kolejność. Futon i ewentualny podkład składa się potrójnie, dbając, żeby tylko spodnia część dotykała podłogi. Pościel składa się poczwórnie, a całą konstrukcję wieńczy umieszczona na szczycie poduszka.

Przepis na futon

Swoje wyjątkowe właściwości (i niewątpliwie również popularność) futony zawdzięczają ekologicznym materiałom i specyficznej konstrukcji. Początkowo składały się z kilku warstw surowej bawełny ułożonej w bawełnianym pokrowcu i przytrzymanej kilkoma pikami. Wraz z upływem lat technologia nieco się zmieniła, zaczęto też korzystać z nowych surowców, takich jak włókno kokosowe czy lateks – w zależności od zastosowanych materiałów zmienia się twardość materaca i jego sprężystość. Postęp technologiczny nie zmienił jednak podstawowej zasady: futony są wykonywane z ekologicznych materiałów, bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, a pokrycie materaca zawsze stanowi wysokiej jakości bawełna.

Futon - przekrój
Źródło: Karup

Kariera na Zachodzie

Zachód przyjął futony z otwartymi ramionami, wraz z coraz popularniejszym sushi i klapkami-japonkami. Tak powstał nowy rodzaj futonu – tak zwany Western futon – który choć czerpie inspiracje z tradycyjnego posłania, różni się od niego pod wieloma względami. Niemal zawsze jest umieszczony na drewnianej ramie, zwykle w charakterze rozkładanej sofy lub fotela. Zachodnie futony różnią się od swoich japońskich braci również grubością i wypełnieniem – najczęściej składają się z większej liczby warstw, a wyglądem i wielkością przypominają raczej materac.

Futon zachodni
Źródło: Pinterest
Futon jako fotel Buckle Up
Buckle Up to jeden z pomysłów marki Karup na wykorzystanie futonu w designie.

Japonia w Skandynawii?

Jedną z designerskich legend, która postanowiła połączyć japońską tradycję ze skandynawską prostotą, jest Karup. Wszystkie sofy w jego kolekcji są wyposażone w futony typu zachodniego. To jednak nie wszystko! Karup wykorzystał futon również przy projektowaniu wielofunkcyjnych foteli. Zobacz sam, jak wiele możliwości kryje się w na pozór prostym materacu!

Sofa Bebop
Sofę Bebop znajdziesz w naszym Showroomie!
Sofa Poetry
Sofa Poetry pochodzi z najnowszej kolekcji Karup.

Podobają Ci się rozwiązania duńskiej marki Karup? Zobacz sofy z futonami w specjalnej kolekcji Karup!

 

Comments

comments

2 komentarze

  1. Świetny artykuł! Sama mam futon, poleciła mi znajoma i dziękuję jej bardzo. Bóle lędźwi minęły jak ręką odjął i w końcu wstaje wyspana. Ostatnio pojawiły się też futony z wypełnieniem z lnu i wełny. Pokusiłam się dla dzieci na len i sama czasami sobie poleżę, bo fantastycznie pachną – wracam myślami do dzieciństwa. Polecam!

  2. O tak! Kupiłam kiedyś japoński rolowany, bo mamy otwarty dom i goście często wpadają, zatem zawsze brakuje miejsca do spania. A ten można zwinąć i do szafki włożyć. :) Okazał się tak wygodny, że wymieniliśmy materac w sypialni. Goście u nas testują i podają dalej. Powinnam opłaty pobierać :D, ale cieszę się, że polecam coś, co służy. Futon to materac dla świadomych zdecydowanie!

Leave A Reply

Navigate