Jak harmonijnie łączyć kolory we wnętrzu?

Znasz to uczucie? Mieszkanie jest już niemal urządzone, meble rozłożone według starannie przygotowanego rozkładu, ale wciąż to nie jest to. Jak dodać przytulności nowocześnie umeblowanemu salonowi? Jak harmonijnie łączyć kolory we wnętrzu? Przeczytaj praktyczne i nowatorskie tipy Lucji Ortutowej, architektki, która ostatnio radziła naszym użytkownikom na czacie Bonami!

Domov v hnedej a modrej
Zaskoczeni? Ciepłe drewno i delikatny błękit to doskonała para! Źródło: Biano.cz

Drewno i co dalej?

Drewno w ciepłych odcieniach to we wnętrzach bardzo popularny wybór. Drewniane meble nie tylko wyglądają luksusowo i są wytrzymałe, ale na dodatek tak pięknie pachną. Architektka Lucja Ortutowa radzi, by skomponować drewno z wyrazistymi barwami kojarzonymi ze sklepem ze słodyczami: „Do brązowej i beżowej doskonale dopasuje się na przykład ciepły róż albo ciepły niebieski. Spokojnej atmosfery wytworzonej przez drewnianą bazę nic nie zaburzy. Nawet wyrazista żółć!

Modrú farbu dávkujte v malom. Napríklad na jemnom vzori na koberci. Zdroj: Bonami
Dopełniające kolory dawkujcie z umiarem, na przykład delikatnym wzorem na dywanie. Źródło: Bonami
1. Vankúš Spiky 2. Vankúš Ziggy 3. Obliečka Coral Reef
1. Poduszka Spiky 2. Poduszka Ziggy 3. Poszewka Coral Reef

Vintage sofa jako baza

Jeśli jesteście miłośnikami retro, miłość do wyrazistych sof jest Wam znana. Podobnie było w przypadku naszej klientki Miriam, której salon ozdabiają obła, prążkowana sofa i fotele. Jakie inne meble, światła czy dywany będą współgrać z takimi mocnymi dominantami? Architektka od razu miała kilka pomysłów: „Jeśli chodzi o tekstylia postawiłabym na ciężkie zasłony, mogą być troszkę połyskujące albo designerskie – ale zdecydowanie bez wzoru. Dywan kupiłabym podobnej barwie co fotele i też bez wzoru, na przykład beżowy z długim włosiem.“

Co z innymi dodatkami? „Koło sofy mogę wyobrazić sobie odważne lampy stojące. Żadnego wielkiego stolika kawowego bym między fotel a sofę nie wciskała. Lepszym pomysłem będą podręczne stoliki kawowe przy podłokietnikach,“ wyjaśnia Lucja.

Konferenčný stolík niekedy môže stáť v ceste. Skúste jeho príručnú variantu. Zdroj: Bonami
Stolik kawowy nie powinien zawalać drogi. Wypróbuj raczej mniejsze stoliki koło podłokietników. Źródło: Bonami
collage_lampy-a-stolik-1024x379
1. Lampa Artist 2. Stolik kawowy La Forma Idnim 3. Lampa Book
Viacfarebnú pohovku skvele doplní huňatý koberec v jednom z tónov pohovky. Zdroj: Bonami
Kojące barwy sofy warto dopełnić dywanem w podobnym odcieniu. Źródło: Bonami

Kiedy nie brak odwagi, ale brak tego czegoś.

Klientka Katarina nie miała problemu z wybraniem odważnego mebla, który będzie liderem jej salonu: postawiła na ciepłą, pomarańczową sofę. Do niej dopasowała również sprawiający ciepłe wrażenie szary fotel. Nie mogła jednak dojść do tego jaki element, mógłby je połączyć w harmonijną całość.

Lucja Ortutová poleciła wesprzeć kompozycję kolejnym kolorem, dzięki któremu powstanie zrównoważona paleta: „Klasyczny szary dywan byłby ok, ale niebieski sprawdzi się o wiele lepiej, nawet w odważniejszym wydaniu.“ Architektka postawiłaby na dywan w odcieniu morza, zaznaczając jednocześnie, że będzie mu potrzeba dużo światła, żeby zabłysnął. Potem dodała: „Nudno na pewno nie będzie też z kremowym dywanem z delikatnym, niebieskim wzorem – takie wzory zawsze się mi podobały. Są ciekawe i niesztampowe.“

Petrolejová farba na seba stiahne celú pozornosť. Zdroj: Bonami
Kolor morski przyciąga uwagę. Źródło: Bonami
1. Kreslo Norr11 2. Koberec Colmena 3. Pohovka Diva Criss Cross
1. Fotel Norr11 2. Dywan Colmena 3. Sofa Diva Criss Cross
Osobnosť však nechýba ani krémovej s jemnými modrými vzormi. Zdroj: Bonami
Charakteru nie brakuje też kremowemu dywanowi z delikatnym wzorem. Źródło: Bonami

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate