Fotel i huśtawka w jednym Swingy! Wywiad z projektantką.

Medytuj, puść wodze fantazji i rozluźnij się w delikatnym kołysaniu, które działa kojąco na ciało i umysł. To wszystko jest możliwe w huśtawce wypełnionej masującymi kulkami. Za tym genialnym pomysłem stoi czeska designerka Linda Vrňáková, która tworzy markę LIV DESIGN. A my mieliśmy okazję na ostatniej edycji Prague Design Week zadać jest kilka pytań.

Linda Vrňáková
Designerka Linda Vrňáková | Foto: Barbora Votavová

Kiedy i jak postał pomysł na kołyszący się fotel Swingy?

Pierwszy zarys powstał przy okazji pracy zaliczeniowej na studiach. Wcześniej pracowałam przy rewitalizacji starych wanien, które przerabialiśmy na sofy i fotele. Chciałam tym pomysłom dać nowy wymiar, dlatego zastanawiałam się, jakie ciekawe wypełnienie można użyć do produkcji fotela. I wtedy odkryłam piankę dostępną w kształcie kul, używaną do produktów prozdrowotnych.  Po kilku próbach wykrystalizował się projekt huśtawko-fotela: czegoś w czym przyjemnie spędzisz czas, huśtając się i poddając się relaksującemu masażowi kul.

Od maja 2015 poświęcam się produkcji foteli na małą skalę i sprzedażą ich na własną rękę. Nie planuję masowej produkcji. Współpracuję z małymi salonami meblowymi. Daję pracę krawcowej, która mi szyje obicia, stolarzom, którzy tworzą konstrukcję i innym małym podwykonawcom. W sumie nad jednym fotelem pracuje około 10 osób.

Swingy na Vimeo.

Jak długo trwa produkcja jednego fotela?

Zależy od podwykonawców, ale kiedy wszystkie elementy są już gotowe, zajmuje to jakiś trzy dni. Na początku wszystko robiłam sama, ale szybko zorientowałam się, że na dłuższą metę to niemożliwe. Potem dużo czasu zajęło mi znalezienie odpowiedniej krawcowej, stolarzy i producentów lin. Teraz mam wokół siebie ludzi, na których mogę polegać, bo wiedzą dokładnie, czego od nich oczekuję.

Swingy
Fotel i huśtawka w jednym Swingy In.

Fotel wypełniasz dwoma różnymi kulami. Jaka jest między nimi różnica?

Żółta kula to duran, importujemy je z Austrii. To najwyższej jakości pianka używana do celów medycznych. Umieszczamy je pod kręgosłupem i w siedzeniu. Niebieska piłka jest bardziej miękka i lepiej sprawdza się jako oparcie dla głowy, na skrajach fotela i pod nogami.

Kulki masujące, które tworzą wypełnienie fotela.

Jak najlepiej zawiesić fotel?

Najważniejsze to skontrolować, jakiego rodzaju sufit masz w domu. Ja na przykład mieszkam w bloku i miałam problem z bezpiecznym zamontowaniem fotela, ale udało się go rozwiązać przy pomocy kołków rozporowych. Najlepiej przy montażu skonsultuj się ze specjalistą. Fotel Swingy jest przystosowany do 265-centymetrowych pomieszczeń, ale świeży bawełniany sznur lekko się wyciągnie w pierwszych dniach użytkowania.

Spotkałam się już parę razy z sytuacją, że klient nie miał gdzie powiesić fotela, więc pracuję obecnie nad specjalnym stojakiem, który powinien być gotowy za około miesiąc.

bujany leżak Lefkada
Najnowszy projekt Lindy Vrňákovej – bujany leżak Lefkada.

Czym się róznią modele Swingy In i Swingy Out?

Swingy In jest przeznaczony do użytku wewnętrznego, zaś  Swingy Out do zewnętrznego. Różnią się wyłącznie materiałem użytym do wykonania obicia. Na Swingy In używam tapicerskiej tkaniny powleczonej aquacleanem, czyli łatwą w utrzymaniu powłoką. Materiał wyczyścisz morką szmatką, nawet jak niesforne dzieci pomażą go flamastrami. Do wersji  ogrodowej, czyli Swingy Out, używam materiału outdoorowego zabezpieczonego teflonową powłoką, przez którą nie przenika woda.

Jakie są największe zalety fotela Swing? Dlaczego warto go mieć?

Jestem przekonana, że wyjątkowość fotela tkwi w piłkach masujących. One naprawdę wznoszą codzienny relaks na zupełnie nowy poziom. Naciskają na plecy w taki sposób, że dochodzi do rozluźnienia mięśni stabilizujących kręgosłup, których przeciążenia odpowiadają za większość bólów pleców i inne częste dolegliwości cywilizacyjne. Ważne jest też dla mnie uczciwe podejście do prowadzenia biznesu. Chcę wspierać lokalnych przedsiębiorców i drobnych rzemieślników. Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie, a ja czuwam osobiście nad jakością każdego produktu, który wychodzi z naszych rąk i wędruje do klientów.

bujany leżak Lefkada, detal

Jak sama najchętniej odpoczywasz?

Aktywnie. Próbowałam medytacji, ale to nie dla mnie. Nie potrafię usiedzieć w miejscu. Dlatego projektuje bujane rzeczy, żeby w każdym odpoczynku było przynajmniej trochę ruchu. W moim nowym leżaku Lefkada osoba odpoczywająca będzie wzmacniała mięśnie brzucha! Wracając do pytania: najlepiej odpoczywa mi się pracując i tworząc. Siadam gdzieś na świeżym powietrzu ze szkicownikiem i przelewam na papier nowe pomysły. Bawi mnie to i spełniam się w tym.

fotel Swingy
Fotel i huśtawkę w jednym z kulami masującymi, czyli Swingy In znajdziesz na Bonami w naszej stałej ofercie meblowej.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate