Garść porad: Idealne domowe biuro.

Praca w domu wymaga nadzwyczaj sprawnej organizacji czasu. By maksymalnie uprzyjemnić sobie czas pracy, miejsce w którym ją wykonujesz powinno być schludne, estetyczne i inspirujące. By praca szła jak z płatka! Przygotowaliśmy garść porad, jak zaaranżować domowe biuro, na co zwrócić uwagę i bez czego nawet nie warto zasiadać do działania.

Idealne domowe biuro - stół i krzesło
Źródło: Pinterest.

Krzesło i biurko to podstawa

To najważniejsze meble w pracowni, dlatego zasługują na naprawdę przemyślany wybór. Ważna jest ich odpowiednia wysokość (najlepiej, gdyby miały regulowaną wysokość), były wykonane z dobrych jakościowo materiałów i byś czuł się w ich zestawieniu wygodnie. Jeśli chodzi o stół, ważne, byś mógł swobodnie się pod niego wsunąć oraz mógł oprzeć nadgarstki i łokcie na blacie biurka.

Wysokość biurka powinna pozwalać na  wykonywanie pracy przy naturalnym położeniu rąk (kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty!). Klasyczne ustawienie biurka mieści się między 72 a 75 cm. A krzesło? Zależy, jeśli w domowym biurze spędzasz czas sporadycznie czy często. Jeśli Twoja praca przy biurku zajmuje wiele godzin dziennie, pomyśl o wygodnym, ergonomicznym krześle, które pomoże Twojemu kręgosłupowi i odciąży go. Jeśli przy biurku spędzasz trochę mniej czasu, dobrym rozwiązaniem będzie piłka do siedzenia (np, przepięknie zaprojektowane piłka VLUV), która również wymusi dobrą pozycję podczas siedzenia.

Dobre oświetlenie

Oświetlenie miejsca pracy jest nie mniej ważne. Dobre ustawienie biurka względem światła dziennego pomoże Twoim oczom, dlatego wybierz dobrze oświetlone miejsce przy oknie. Słońce nie będzie świeciło w monitor, a możliwość spojrzenia co jakiś czas za okno pozwoli oczom choć na chwilę odpocząć.

A jak zadbać o oświetlenie biurka wieczorem? Wybierz dobre oświetlenie centralne, lampę wiszącą lub żyrandol, które w całym pomieszczeniu zapewnią poziom standardowego oświetlenia. Oświetlenie blatu to druga ważna sprawa. Lampa stołowa nie powinna mieć zbyt silnej żarówki, która będzie tylko męczyć oczy.

Idealne domowe biuro - oświetlenie biurka
Źródło: Biano
Idealne domowe biuro - światło dzienne i widok z okna
Źródło: Stocksy.com

Przytulnie i praktycznie

Prosty trik, jak wprowadzić praktyczny i przytulny element, to dobrze dobrana biblioteczka. Wprowadza niezbędną do pracy atmosferę i dumnie prezentuje Twój księgozbiór. W zależności od wielkości Twojej pracowni, możesz wybrać małą, drewnianą biblioteczkę, taką, która będzie sięgała aż po sufit, wypełniają na przykład powierzchnię całej ściany bądź po prostu zaaranżuj kilka półek nad sobą.

Jeśli chodzi o dodatki i dekoracje – w pracowni należy się z nimi obchodzić dość ostrożnie. Nie chcesz przecież tworzyć kolejnego salonu, ale miejsce, w którym możesz się skupić i nie rozpraszają Cię zbędne detale. Biurko nie powinno być zagracone zdjęciami, wazonami i innymi detalami, powinno być czyste i schludne.

W pracowni zapomnij o dekoracjach z plastiku, szkła i w błyszczących tonach. Szybko się kurzą i tworzą zimny nastrój. Lepiej wybierz drewniane meble i dodatki, miękki materiały i stonowane kolory, które tworzą atmosferę idealną do pracy. Wyeliminuj wszystkie rzeczy, które wiesz, że będą Cię rozpraszać.

A1ARCHITECTS S.R.O
Źródło: Biano, A1ARCHITECTS
Biano
Źródło: Biano.

Sprytne rozwiązania w małych pokojach

Nie wszyscy mają tę możliwość, by domowe biuro zajmowały cały, oddzielny pokój. I w specjalnie wydzielonych kątach pokojów, sypialni, salonów jak najbardziej sprawdzą się powyższe wskazówki. przy aranżacji takiego zakątka czasem trzeba postawić na wielofunkcyjność niektórych przedmiotów. Na przykład biurko z szufladami lub szuflady na kółkach, które można wsunąć pod biurko czy dobrze przemyślany system półek nad biurkiem.

*

A Ty, jak urządziłeś swoje domowe biuro?

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate