Ile trwa remont? I czym jest ten „ponadczasowy” styl?

Ile czasu potrzeba, by wyremontować dom? Jak się przygotować i na co zwracać uwagę, by nie popełnić błędu, który popsuje nam humory na długie lata? Te pytania zadaje sobie każdy, kto w najbliższym czasie planuje remont. A to znaczy po prostu: chce mieszkać lepiej, wygodniej i piękniej.

Remont całego domu rodzinnego może potrwać nawet rok. Renowacja pokoju, który wymaga przemalowania, wytapetowania i urządzenia to praca, którą da się zamknąć w 3 tygodnie. Jeśli zacznie teraz, mała ponowna parapetówka będzie możliwa na sam koniec wakacji!

O remoncie, aranżacji, ponadczasowych stylach i radości, jaka płynie z nowo urządzonej przestrzeni rozmawiamy z projektantką wnętrz Hedviką Novotną. Jej specjalnością są właśnie renowacje domów i mieszkań. Aktualnie projektuje dom rodzinny, który powstaje w starym garażu, aranżuje wielofunkcyjny pokój o powierzchni 8 i remontuje łazienkę w secesyjnej willi. Przeczytajcie wywiad z doświadczoną projektantką (nie tylko) do zadań specjalnych.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Projektantka wnętrz Hedvika Novotná

W głowie pojawił się pomysł o remoncie. Nad czym zastanowić się w pierwszej kolejności, zanim jeszcze otworzymy skrzynkę z narzędziami?

Przede wszystkim o czasowych i finansowych możliwościach. Moi kliencie często mają zupełnie nierealne wyobrażenia o tym, ile co kosztuje. Czasem zdarza się, że podstawowe pytanie brzmi: czy w ogóle warto inwestować w daną nieruchomość? Ale to ekstremalny przypadek. Ważne też, by powiedzieć na głos i uświadomić sobie, czego tak naprawdę od remontu oczekujemy, jaki styl jest nam najbliższy. Co się zaś tyczy spraw wokół remontu, istnieją też takie czynniki jak sąsiedzi i nasze z nimi relacje – nie wszyscy są w stanie bezproblemowo wytrzymać na przykład roczny remont domu rodzinnego obok, a w niektórych przypadkach potrzebne są również pozwolenia, nie obejdzie się więc bez biegania po urzędach.

Ile trwa remont?

Niektórzy sądzą, że remont jednego pokoju potrwa maksymalnie pięć dni, tak jak to bywa w dzisiejszych programach telewizyjnych dotyczących remontów wnętrz. W większości przypadków niestety klient nie znajduje się w telewizyjnym programie, nie ma sponsora, do pracy chodzi każdego dnia, ma rodzinę, jeździ na wakacje, warto więc zdać sobie sprawę z faktycznych i realnych terminów. Remont salonu w bloku może potrwać dwa miesiące, włączając w to czas przygotowanie projektu ze strony architekta i realizacji zamówień specjalnych, na przykład wykonanie nowych mebli u stolarza.

Remont domu jednorodzinnego, gdzie w grę wchodzą poważniejsze zmiany architektoniczne, może potrwać nawet rok i więcej. Jeśli ktoś chce tego typu remont wykonać ekspresowo, może zatrudnić specjalistyczną firmę, która w relatywnie krótkim czasie (2-3 miesiące) dokona całkowitego remontu. Skorzystanie z usług takiej firmy oszczędzi czas, problemy i załatwianie spraw administracyjnych, niekoniecznie zaś pozwoli na oszczędność. Taka usługa często kosztuje o kilkanaście procent więcej, niż gdybyśmy remont przeprowadzali sami, szukając na własną rękę odpowiednich rzemieślników.

obrazek 9
Remont salonu może trwać nawet miesiące. Tę aranżację Hedvika zaproponowała w historycznej kamienicy w centrum Brna.

Od czego zacząć najlepiej, co można na spokojnie robić w trakcie remontu a co może poczekać na sam koniec?

To zależy od konkretnego projektu. Powiedzmy, że ktoś chce wykonać całkowity remont czteropokojowego mieszkania. Wtedy najlepiej zacząć od wspólnej dyskusji domowników, czego oczekują od nowego mieszkania. Od formy remontu (przez specjalistyczną firmę czy na własną organizacyjną rękę?) zależą dalsze kroki. Co się tyczy już samej aranżacji, projektant zaczyna od tzw. najważniejszych w codziennym życiu pomieszczeń. To znaczy najpierw projektuje kuchnię, łazienkę i WC. Oczywiście inne pokoje też są ważne, ale te stanowią o sercu rodzinnego domu.

W trakcie remontu najważniejsza jest komunikacja pomiędzy wszystkimi stronami: zlecającymi, projektantem, firmą wykonującą remont bądź rzemieślnikami. Jeśli remontujemy na własną rękę, ważne, by trzymać się wybranego stylu i nie zmieniali zdania za każdym razem, gdy we wnętrzarskim magazynie znajdziemy kolejną wspaniałą realizację. Co może poczekać? Przyjemna część, jaką jest dekorowanie wnętrz konkretnymi dodatkami, to oczywiście ostatní etap, któego nie da się wykonać wcześniej. Tak właśnie powstaje wymarzone wnętrze.

New York loft Athena Calderone
Warto śledzić trendy, ale nie możesz stać się ich ofiarą. Z dystansem do „najnowszych” trendów świetnie podchodzi Athena Calderone, która mieszka w tym nowojorskim lofcie.

Czy jest się podczas remontu czego obawiać?

Największy strach budzą urzędy i mała ilość czasu. Wielkie rozczarowanie przychodzi właśnie wtedy, kiedy remont przedłuża się ze wględów administracyjnych, ale też z powodu opóźnień w pracach rzemieślniczych czy w dostawie materiałów. Czasem w trakcie remontu wydarzają się tzw. „niespodzianki“, na przykład po zerwaniu wykładziny stwierdzimy, że stan podłogi odbiega znacząco od naszych wyobrażeń i trzeba coś z tym zrobić.

Problem może pojawić się również wtedy, kiedy zatrudnimy rzemieślnika bez referencji, który ma swój, najczęściej dość przestarzały sposób pracy i nie śledzi nowości. Z doświadczenia wiem, że właściwie podczas każdej realizacji pojawia się mniejszy czy większy problem, nikt nie jest nieomylny. Jeśli już się pojawi, to do problemu warto podchodzić z dystansem, a nie z emocjami. Każdy problem ma swoje rozwiązanie, wystarczy dobra komunikacja i otwartość na alternatywne rozwiązania.

Lato to ulubiona pora roku na remonty? Jeśli ktoś właśnie teraz zdecyduje się na remont, co zdąży w tym czasie zdziałać, by na początku września zaprosić przyjaciół na oględziny i małe świętowanie?

Jeśli ktoś chce wyremontować pokój samemu, w ciągu trzech tygodni da się tego zrobić całkiem sporo. Oddać stare meble, pomalować czy wytapetować ściany, zdobyć nowe meble, a na przykład na Bonami kupić ciekawe dodatki. No i zostaje zaprosić przyjaciół, by pochwalić się odnowionym wnętrzem.

Jeśli ktoś chciałby skorzystać z pomocy projektanta i dziś zwróciłby się do niego i również dziś chciał zamówić rzemieślników – z założeniem, że wszystko ma być gotowe do 1 września, myślę, że nie znalazłby nikogo, kto by był w stanie tego dokonać. W wakacje właśnie Ci najlepsi majstrowie mają ręce pełne roboty.

Nowe wnętrze oczywiście powinno być przystosowane do naszych potrzeb i spełniać nasze wyobrażenia o dobrym mieszkaniu. Ale co w sytuacji, kiedy chcemy mieszkać trendy i stylowo, a jednocześnie chcemy, by wybrany styl był „ponadczasowy“? Da się te dwa marzenia sensownie połączyć?

To, że wnętrze jest urządzone „ponadczasowo“ absolutnie nie musi wykluczać się z faktem, że jest trendy. Ponadczasowy powinna być baza aranżacji, to znaczy idealny rozkład pomieszczeń, podłoga dobrej jakości, meble, które nie przytłaczają całej przestrzeni. Jeśli ktoś lubi być „na czasie“ i śledzi trendy, może dawać temu wyraz przy doborze koloru ścian lub poprzez aktualny wybór dodatków, które znajdzie między innymi na Bonamipoduszki, plakaty, tapety czy mniejsze meble. To są rzeczy, które łatwo wymienić wraz ze zmieniającą się modą.

Naklejka Amsterdam
Naklejka Amsterdam na Bonami

Jakie korzyści przynosi współpraca z profesjonalistami?

Porada z profesjonalistą najczęściej oszczędza wielu późniejszych zaskoczeń i problemów. Dobry projektant śledzi nowe trendy, zna się na jakości materiałów, umie je dopasować do potrzeb klienta. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu. Nie musi sami szukać rzemieślników – projektant najczęściej ma listę zaufanych i profesjonalnych współpracowników.

Czy da się wyszczególnić, który proces w ramach remontu jest najtrudniejszy?

Dla mnie, dla projektantki, najtrudniejszy jest moment wymyślania najlepszego dla danego projektu rozkładu mieszkania. Nie chodzi tylko o rozmieszczenie ścian, ale też kontaktów czy włączników światła. Wbrew pozorom takie szczegóły sprawiają, że potem w danym miejscu mieszka się naprawdę dobrze, bo wszystko jest na swoim miejscu.

Pokój wielofunkcyjny
Projektant wnętrz czasem musi w danym pomieszczeniu zdziałać wręcz cuda, by spełniało ono wymagania klienta. W tym pokoju o powierzchni 8 m² Hedvika musiała zmieścić łóżko, biurko, miejsce do siedzenia dla gości, małą siłownię i szafę.

Można powiedzieć, remont którego z pomieszczeń jest najbardziej pracochłonny – łazienki, salonu czy kuchni?

Jeśli chodzi o nakład finansowy, można powiedzieć, że najbardziej kosztowny jest remont kuchni – wszystkie meble, sprzęt AGD, stół jadalniany i krzesła razem po prostu kosztują. Na drugim miejscu jest łazienka i wszystkie dla niej specyficzne urządzenia. Najtaniej teoretycznie kosztuje remont salonu. Teoretycznie. Jeśli ktoś chce wielką skórzaną sofę i kominek, to wiadomo, że zapłaci o wiele więcej. Co się zaś tyczy pracochłonności, to łazienka wymaga najwięcej pracy, potem kuchnia i na końcu znów salon.

Które pomieszczenia są remontowane najczęściej?

Najczęściej remontuje się miejsca, które są często używane i rodzina bądź przyjaciele spędzają tam dużo czasu. A więc salon i kuchnia. W lecie często remontuje się pokoje dziecięce, kiedy dzieci wyjadą na kolonie, a część z nich idzie po wakacjach po raz pierwszy do szkoły. Wtedy rodzicom przypomina się, że warto zmienić wystrój wnętrza pokoiku na bardziej „dorosły“.

Pokój dziecięcy
W lecie dzieci jadą na kolonie, a w tym czasie rodzice mają czas na remont ich pokoju. Mogą wybierać w takich dekoracjach, które jednocześnie służą jako zabawki. Na przykład krzesło Puppy, któe zaprojektował fiński designer Eero Aarnio. Foto: Decoist

Nad czym pracujesz aktualnie i jakie są Twoje nabliższy plany?

Aktualnie pracuję przy czternastu większych projektach, dziesięć z nich to przypadki całkowitej rekonstrukcji mieszkań i domów rodzinnych w różnych stadiach realizacji. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy na prawdę mam co robić. W przyszłości muszę się nauczyć częściej mówić „nie“, nawet kiedy wiem, że dana prośba to kolejne niesamowicie ciekawe wyzwanie. Chcę spełnić wszystkie marzenia swoich klientów, ale sama muszę zacząć więcej żyć a mniej pracować :-).

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate