Obudź balkon z zimowego snu!

Nadeszła wiosna – najwyższy czas, żeby nasze balkony obudziły się z zimowego snu. Zapoznaj się z radami architektek krajobrazu z A&K Studio i stwórz na swoim balkonie stylowy i funkcjonalny zielony zakątek. 

Podniebny azyl

Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się przydomowym ogrodem. Na szczęście niezwykle łatwo jest stworzyć jego namiastkę w postaci odpowiedniego zaaranżowania balkonu. Mimo, że dla wielu pełni on rolę schowka na niepotrzebne rzeczy, to bez względu na jego wielkość można na nim stworzyć atmosferę ogrodu w chmurach, którego pozazdrości nam każdy. Dzięki odpowiednim zabiegom projektowym balkon można przeistoczyć w swego rodzaju azyl. Zniknie codzienny stres, zgiełk miasta, redukcji ulegnie szalone tempo życia, gdy choć na chwilę zatrzymamy się w naszym małym ogrodzie.

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest

Pokutuje podejście do balkonu jak do dodatkowej przestrzeni na mniej lub bardziej zbędne rzeczy. Nam również nie chodzi o to, aby zmienić go w najbardziej ekskluzywny i designerski ogród na świecie. Istotą jest balans, czyli połączenie obu tych aspektów tak, aby podczas dobrze zagospodarowany balkon pełnił zarówno funkcję użytkową, jak i reprezentacyjną.

Rozmiar ma znaczenie

Czynnikiem nadrzędnym podczas projektowania przestrzeni na balkonie jest jej rozmiar. Niestety im mniejszą powierzchnią dysponujemy, tym trudniej ją dobrze zorganizować. Najważniejsze jest zachowanie ergonomii miejsca na jak najwyższym poziomie. W końcu tworzymy balkon dla siebie i dla swojej wygody.

Wypoczynek na tarasie

Na dużych tarasach rolę wypoczynkową spełnią wygodne, odporne na czynniki atmosferyczne meble ogrodowe. Będą stanowić dominantę naszej przestrzeni i to wokół nich będzie skupiała się cała uwaga. Niezbędnym elementem w naszym zewnętrznym pokoju jest roślinność, zarówno ta stanowiąca naturalną barierę, chroniącą przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, jak i dekoracyjna, nadająca charakter.

Urządź swój balkon z A&K Studio!
Projekt zagospodarowania balkonu: A&K Studio

Ciekawym pomysłem na zapewnienie prywatności jest wprowadzenie parawanu w postaci skrzyń z bambusem lub roślin zimozielonych. Ze względu na dużą przestrzeń świetnie sprawdzą się tu donice o różnych rozmiarach, formach, kolorach. Można je obsadzić bylinami, ziołami lub nawet miniaturowymi drzewkami.

Urządź swój balkon z A&K Studio
Projekt zagospodarowania balkonu: A&K Studio

Rośliny jednoroczne dzięki ich niesamowicie bogatej gamie kolorów oraz sezonowości mogą nam służyć do częstszej zmiany charakteru naszego balkonu zgodnie ze zmieniającymi się upodobaniami czy trendami. Można również zainstalować moskitiery chroniące przed owadami, czy baldachim nadający nutę romantyzmu. Latarenki, świece i lampiony będą niezwykłym dopełnieniem i za każdym razem znajdą się w centrum uwagi po zmroku. Dla urozmaicenia tarasu dobrym pomysłem jest także uzupełnienie go poduszkami i narzutami, które sprawią, że balkon stanie się bardziej przytulny i funkcjonalny.

Mały balkon – wielkie wyzwanie

W przypadku małego balkonu nie mamy tak dużej swobody, ale to nie może być wymówką! Kluczem do odpowiedniego zagospodarowania takiej przestrzeni jest postawienie na ergonomię i wykorzystanie pionu. Oznacza to wprowadzenie ażurowych regałów, umożliwiających przechowywanie niezbędnych rzeczy, jak i ekspozycję roślin.

Urządź swój balkon z A&K Studio!
Projekt zagospodarowania balkonu: A&K Studio

Należy zadbać, aby jak najmniej elementów znajdowało się bezpośrednio na posadzce tak, aby zwiększyć powierzchnię użytkową balkonu. Można ją wykorzystać na wprowadzenie lekkich, składanych mebli wypoczynkowych. Wygodne są także stoliki montowane do ściany balkonu lub balustrady. Po złożeniu nie zajmują miejsca, gdyż ich blat wisi równolegle do płaszczyzny przegrody. Do ściany można też przykręcić opuszczane, płaskie siedziska, działające sprężynowo tak jak krzesła kinowe – mogą być wyposażone w oparcie, które mocuje się na stałe.

Urządź swój balkon z A&K Studio
Projekt zagospodarowania balkonu: A&K Studio

Siedzeniami mogą być również nakryte poduszkami skrzynie, które staną się miejscem przechowywania na przykład narzędzi. Powinno się położyć nacisk na umiejscowienie roślinności na ścianach, zawiesić je na balustradach bądź suficie, co sprawi, że będziemy dosłownie otoczeni roślinnością.

Urządź swój balkon z A&K Studio
Urządzając balkon wykorzystaj dodatki Esschert Design: 1. Wisząca skrzynka na kwiaty Herbal Time, 2. Komplet 4 doniczek w koszyku Robert&Stevens, 3. Stojak na kwiaty Herbal Garden, 4. Komplet doniczek wiszących Botanica

 

Podstawą przy zagospodarowaniu małego balkonu jest kierowanie się lekkością formy, stosowaniem ażurowych, pastelowych, jasnych dodatków dekoracyjnych, zwiewnych tkanin, które optycznie powiększą przestrzeń, nie zagracą jej, a jednocześnie będą doskonale współgrały z roślinnością.

Garść porad i wskazówek

Po pierwsze: porządek

Urządź swój balkon z A&K Studio
Źródło zdjęcia: Pinterest

Pierwszym krokiem do dobrego zaprojektowania balkonu jest jego uprzątnięcie tak, aby można było jednoznacznie stwierdzić czego nam na nim potrzeba, jaką dokładnie przestrzeń możemy wziąć pod uwagę oraz czego dokładnie od niej oczekujemy. Dzięki wstępnej analizie unikniemy błędów i zbędnych wydatków, a zaprojektowana przestrzeń będzie spełniała wymagania przyszłych użytkowników.

Podłoga to podstawa

Urządź swój balkon z A&K Studio
Źródło zdjęcia: Pinterest

Jest wiele różnych rozwiązań, ale czy każde jest praktyczne? Funkcjonalność przede wszystkim, dlatego niestety w naszym klimacie nie sprawdzą się dywany, plecionki podłogowe czy wykładzina. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki podłogowe, terakoty czy drewniane płyty tarasowe, ocieplające przestrzeń. Są praktyczne, łatwe w utrzymaniu, a szeroki wybór wzorów i kolorów może z powodzeniem zaspokoić najróżniejsze gusta. Często spotykanym rodzajem nawierzchni na tarasach jest sztuczna trawa. Ta o dobrej jakości nie tylko do złudzenia imituje prawdziwą trawę, ale też może służyć przez wiele lat ku uciesze najmłodszych.

Dbaj o rośliny

Urządź swój balkon z A&K Studio
Źródło: Pinterest

Roślinność na balkonie powinna być dobierana odpowiednio do warunków panujących na naszym balkonie. Jego nasłonecznienie ma duży wpływ na wybór właściwych gatunków. Na taras z ekspozycją południową wybieramy rośliny światłolubne i odporne na wyższe temperatury, natomiast od strony północnej stosujemy rośliny cieniolubne i lubiące wilgotny klimat. Dlatego przy aranżowaniu naszego zielonego zakątka bardzo ważne jest kierowanie się informacjami o wymaganiach roślin. Odpowiednie połączenie gatunków zimozielonych z sezonowymi sprawi, że nasz balkon będzie atrakcyjny przez cały rok.

Do dzieła!

Nie bójmy się eksperymentować. Łączmy kolory, bawmy się i potraktujmy nasz mały ogród jako miejsce działań twórczych i relaksu. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a więc do dzieła! Życzymy Wam udanych balkonowych aranżacji!

Screenshot_39
Potrzebujesz porady w kwestii zagospodarowania balkonu lub ogrodu? Skontaktuj się z A&K Studio – Alina i Karolina na pewno Ci pomogą!

 

Comments

comments

1 Comment

  1. Pingback: Ogród na balkonie - praktyczne rady - Magazyn Bonami.pl

Leave A Reply

Navigate