Małe mieszkanie – duże wyzwanie!

Ponad miesiąc temu podzieliliśmy się z Wami wskazówkami, jak urządzić małe mieszkanie. Dzisiaj pokażemy Wam, jak te oraz inne sprytne rady wykorzystać w praktyce, a pomoże nam w tym Katarzyna Gutowska, architektka i projektantka wnętrz z warszawskiego hohstudio, która niedawno przeprowadziła się do nowego mieszkania.

Kiedy po wielu dniach poszukiwań, analiz, przebrnięcia przez stosy mniej i bardziej zrozumiałych dokumentów niezbędnych do sfinalizowania inwestycji Katarzyna otrzymała klucze do swojego M-3, nie posiadała się z radości. Nie zwlekając ani chwili, przeszła do fazy realizacji pomysłów, które pojawiły się w jej głowie.

„Pierwszą i jedną z najważniejszych zasad, których się trzymam przy projektowaniu każdego wnętrza jest jego funkcjonalność“ – wyjaśnia projektantka. – „Zwłaszcza w przypadku małych powierzchni jest to priorytet.“ Głównym założeniem i wyzwaniem było stworzenie komfortowej przestrzeni do życia dla trzyosobowej rodziny i jednego sznaucera… na 55 m2. Katarzyna chciała, aby pomimo małego metrażu mieszkanie posiadało wszystkie cechy mieszkań wielkopowierzchniowych.

01 FUNKCJA _ Layout

01 FUNKCJA _ Layout
Źródło: hohstudio

Pierwszy krok: burzymy i dostawiamy

Pierwszym etapem metamorfozy było wyburzenie i dostawienie nowych ścian tak, aby strefa dzienna zyskała maksymalne rozmiary a całe mieszkanie sprawiało wrażenie przestronnego. „Ściana dzieląca hol i kuchnię została całkowicie usunięta, a łazienka została pomniejszona, dzięki czemu udało mi się stworzyć małą pralnię oraz wygospodarować miejsce na szafę“ – opowiada architektka. – „Natomiast poprzez cofnięcie ścianki w sypialni powstała mała garderoba oraz miejsce na książki.“ Dzięki wszystkim tym zabiegom całe mieszkanie nabrało zupełnie innego charakteru.

Drugi krok: Urządzamy i dekorujemy

Następnie przyszedł czas na drugą fazę, urządzanie i wystrój pomieszczeń. „Jako że powierzchnia nie jest zbyt duża, postawiłam na optycznie powiększającą jasną kolorystykę przełamaną kontrastowymi elementami oraz dodatkiem ocieplającym jakim jest drewno, w tym przypadku naturalny dąb“ – tłumaczy Katarzyna.

hoh studio (5) (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Strefa dzienna

Strefa dzienna, będąca sercem domu, została zaprojektowana w taki sposób, aby mimo otwartej przestrzeni każda jej część była wizualnie wydzielona. W części holu znalazły się pufy przydatne zwłaszcza przy zakładaniu obuwia, a także służące jako dodatkowe miejsce do siedzenia w przypadku większej liczby gości, oraz ogromne lustro, które jest nie tylko funkcjonalne, ale również świetnie optycznie powiększa przestrzeń.

hoh studio (9) (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Częścią strefy dziennej jest kuchnia z ukrytymi sprzętami takimi jak lodówka, mikrofalówka czy okap, która ciągnie się wzdłuż jednej ze ścian. Z kuchenną bielą kontrastuje brązowa cegła, na której zawisł niezwykle ważny przedmiot w każdym domu czyli zegar.

Bardzo pomysłowym elementem w mieszkaniu jest ścianka pomalowana farbą tablicową, która – jak przyznaje Katarzyna – często pada ofiarą wesołej twórczości domowników i gości.

hoh studio (2) (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Linię strefy jadalni wyznacza podział posadzki czyli miejsce styku gresu z deską podłogową. Natomiast aby nie zmniejszać wolnej przestrzeni w salonie, która służy głównie jako plac zabaw dla półtorarocznej Zuzi dodatkowy stolik kawowy został sprytnie wkomponowany w szafkę pod telewizorem, dzięki czemu kiedy nie jest używany, wygląda jak szuflada.

6808fotogen (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Łazienka

Łazienka została zaprojektowana w bardzo ergonomiczny i wygodny sposób. Ma wprawdzie niewiele ponad 4 m², ale dzięki białym płytkom oraz wielkim lustrom, za którymi, ukrywają się szafki, sprawia wrażenie, że jest dużo większa niż w rzeczywistości.

hoh studio (3) (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Sypialnia

W sypialni poza łóżkiem z tapicerowanym zagłówkiem znalazło się również miejsce na małe biurko do pracy oraz niewielką garderobę.

hoh studio (4) (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

Pokój córki

Główną dekoracją w pokoju córki jest ściana w szare pasy z drzewem i różowymi ptaszkami. W strefie tej znalazły się też niezwykle funkcjonalne elementy takie jak przewijak czy fotel z funkcją spania.

10639594_561006330693976_2268377260988714677_n (Kopiowanie)
Źródło: hohstudio

„Podsumowując, chciałabym zaapelować do wszystkich czytelników Magazynu Bonami: nie bójcie się zmian, bo dobrze przemyślana, zaprojektowana i zaaranżowana przestrzeń tak ważnego miejsca jakim jest mieszkanie wniesie do Waszego życia same pozytywne aspekty“ – entuzjastycznie kończy Katarzyna.

Wybór Katarzyny

Oto piękne meble i akcesoria z Bonami.pl, które wpadły w oko Katarzynie:

Screenshot_2

1. Zegar Numbers Grey | 2. Lampa sufitowa Papel Origami | 3. Tablica z ramkami na zdjęcia Gymnase | 4. Lustro Linea Idra | 5. Taboret Seau | 6. Legowisko dla psa Wilton Box Bed | 7. Puf Knitted Taupe | 8. Koszyk dekoracyjny Metal Black

Comments

comments

4 komentarze

  1. Szanowne Panie

    Małe mieszkanie to 20m2 a nie 55!!!! Ja jeszcze nie widziałam projektu architekta w internecie funkcjonalnego takiego mieszkania dla dwójki z dzieckiem i labradorem. Proponuje wyzwanie z taka kawalerka a nie 55 m bo to żadne wyzwanie.
    Pozdrawiam

    • Pani Kasiu, przy 20m2 to wyzwanie aspirowałoby do rzędu „wielkich” a nie „dużych”, przy odrobinie dobrych chęci inwestora i pomysłowości architekta wszystko jest do zrobienia:) Jeżeli potrzebuje Pani projektu mieszkania o takiej powierzchni dla 3-osobowej rodziny nie ma problemu!

  2. Pingback: Hoh Studio w Bonami | hohstudio Warszawa

Leave A Reply

Navigate