Jak urządzić mieszkanie? FAQ

31. sierpnia mieliśmy przyjemność gościć na naszym czacie nietypowego gościa, architekta Adama Buśko. Zadawaliście wiele ciekawych pytań, najciekawsze z nich postanowiliśmy opracować w kilku tematach i przedstawić szerszej publice. Inspirujcie się i odważcie się zmienić swoje domy. Niech dobrze zaplanowane mieszkania opanują całą Polskę!

IMG_8344

Temat 1: Oświetlenie punktowe vs rozproszone

Zastanawiacie się, jak zaplanować oświetlenie wnętrza? Wybrać raczej centralnie umieszczone rozproszone światło, rozmieszczone po całym pomieszczeniu lampy stojące i stołowe, czy może punktowe światło wyróżniające dominujące w pomieszczeniu meble? Co na to architekt?

Architekt Adam: Wszystko zależy od tego, jakie wnętrze chcemy osiągnąć. Oświetlenie punktowe polecam, jeżeli chcemy oświetlić konkretne rzeczy np. miejsce do pracy lub konkretny mebel. Jednak jeżeli dążymy do równomiernego oświetlenia, to polecam kombinację lampy górnej dającej rozproszone światło i kilku pomniejszych wolno stojących. Jestem z zwolennikiem lamp wolnostojących również dlatego, że można je dowolnie przemieszczać w zależności od potrzeb :)
W wypadku małych pomieszczeń powinna wystarczyć jedna lampa wisząca, najlepiej przymocowana na środku, taka, która daje rozproszone światło. Skosy i zacienione miejsca najlepiej pomalować jasną farbą, żeby łatwo odbijały światło dalej albo wspomóc dodatkowym oświetleniem wolnostojącym.

Temat 2: Rozpraszanie vs przyciąganie uwagi

…czyli co zrobić, gdy „coś” w pomieszczeniu za bardzo przyciąga uwagę?

Zarządzanie uwagą we wnętrzu to bardzo trudny i delikatny temat. Czasem jakiś element pomieszczenia przyciąga w sposób naturalny wzrok i przesadnie je dominuje. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być dodanie mu „konkurencji”, która odciągnie uwagę. Możemy to osiągnąć za pomocą przełamania jedności kolorystycznej wnętrza za pomocą nowego mebla lub rozproszeniem światła przez dodanie mniejszych lamp wolnostojących. Czasem zaś pomieszczeniu brakuje wyraźnego „lidera”. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może się okazać podświetlenie mebla, który chcemy wyróżnić albo zawieszenie np. lustra w ramie, które w naturalny sposób skupi na sobie uwagę. Zobaczcie jak kilka podobnych problemów rozwiązali nasi specjaliści!

 

Rozmowa 1. Telewizor i jego tło…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozmówca: Co Pan myśli o połączeniu białej cegły i betonu na przeciwległych ścianach w salonie? Czy to nie będzie za dużo na tej dosyć małej powierzchni, jeszcze ograniczonej skosem?

Architekt Adam: Połączenie betonu i cegieł jest bardzo fajne. A który materiał na której ścianie?

Rozmówca: Właśnie nie mogę się zdecydować czy cegłę dać na ścianie za kanapą czy lepiej na tej z telewizorem :)

Architekt Adam : Polecałbym za telewizorem gładką ścianę, żeby nie rozpraszała, a w przyszłości pozwoli to na zamianę telewizora na chociażby rzutnik :)

Rozmówca : Dziękuję! Świetnie! Chyba tak zrobię :)

Rozmowa 2. Lustro rządzi mieszkaniem…

Rozmówca: Chcę powiesić w sypialni duże lustro, ok. 80 cm/180 cm. ściany mam pomalowane na jasny szary. Czy myśli Pan ze fototapeta na kawałku ściany – jakby tło dla lustra – się sprawdzi? Czy powinna być większa niż lustro? Myślałam o takiej z zielenią – trawa albo pędy bambusa…

Architekt Adam: Jeżeli chodzi o lustro myślę, że zamiast tła na ścianie można pomyśleć o ciekawej ramie lustra. Jeżeli interesują Panią motywy naturalne to może rama z żywego drewna? Wydaje mi się, że fototapeta to nie najlepszy pomysł :) Lustro już samo w sobie sprawia, że coś ciekawego się dzieje na ścianie. To trochę tak, jak robić tapetę za telewizorem :)

Rozmówca: Dziękuję za porady i pozdrawiam! :)

Architekt Adam : Również dziękuję i pozdrawiam!

Rozmowa 3. Ta nieszczęsna rura…


Rozmówca: W jaki sposób efektownie mogę zakryć rurę prowadzącą do okapu? Dodam, że na ścianie nie będzie szafek, planowaliśmy tylko okap i ewentualnie półkę, a podwieszanie sufitu jest ostatecznością. Rura ma około 1,5 metra długości…

Architekt Adam: Jest to dość trudna sprawa, ponieważ próba zasłonięcia rury może mieć odwrotny efekt, bo będzie jeszcze bardziej przyciągała uwagę. Można pomyśleć o użyciu niestandardowej rury doprowadzającej, która będzie wyglądała lepiej niż zwykłe rozwiązanie np. rura ze stali nierdzewnej.
Inne rozwiązanie to np. użycie zieleni, jednak to sprawdza się tylko przy płaskich okapach. Można wtedy ustawić parę doniczek z lekkimi roślinami. Natomiast z dużej odległości dalej będzie widać.
Pozostaje jeszcze opcja z pomalowaniem rury na kolor ściany na której się znajduje.

Rozmowa 4. Magnetyczne łóżko…

shutterstock_180639029

Rozmówca: Dzień dobry, ma Pan sposób jak optycznie zakłócić wnętrze w sypialni? Chciałbym, żeby ludzie przechodząc przez próg nie zwracali uwagi na duże łóżko, ale np. na stół, który stoi obok.

Architekt Daniel: Pozwolę sobie dopytać – chce Pan zmienić układ mebli, czy tylko „przenieść uwagę” na co innego przy wejściu do sypialni?

Rozmówca: Kiedy stoją w drzwiach pokoju z lewej strony jest duże biurko w kształcie litery L, ale z drugiej strony stoi łóżko z wysokim materacem, które szybko kradnie uwagę.

Architekt Daniel: Polecałbym przy stole umieścić jakiś wyraźny dodatek – obraz albo coś podobnego. Ewentualnie może Pan spróbować pomalować róg gdzie stoi stół wyraźniejszą farbą – mam na myśli małą przestrzeń, drobny fragment ściany po obu stronach i sufitu na górze. Można ją pokryć np. efektownymi, kolorowymi trójkątami albo innymi geometrycznymi kształtami.

Rozmówca: A co Pan myśli np. o postawieniu przy stole designerskiej lampy wysokiej na około 2 m?

Architekt Daniel: Jasne, to właśnie miałem na myśli, pisząc o wyrazistym dodatku. Z lampą efekt będzie o wiele silniejszy wieczorem przy słabszym świetle.

Temat nr 3: Wizja vs rzeczywistość, czyli wizualizacje.

W urządzaniu wnętrz najtrudniejszym bodaj elementem jest odzwierciedlenie naszych wyobrażeń w realnej przestrzeni. Często mamy wizję wymarzonego  wnętrza, ale po ułożeniu konkretnych mebli w konkretnym pomieszczeniu okazuje się, że rzeczywistość odbiega od oczekiwań. Podobnie sprawa ma się z kolorami, które czasem “psocą” i ewoluują w zależności od sytuacji. Jak pracować z przestrzenią i zaprojektować mieszkanie, które będzie odpowiadać naszym wymaganiom i potrzebom? Jest kilka sprytnych sposobów, jak to osiągnąć!

Myśl 1. Meble z taśmy i kartonowych pudełek…

shutterstock_64945399

Rozmówca: Czy jest jakaś rada, jaką chciałbyś się podzielić przy okazji tematu „jak urządzić wnętrze”? Jakakolwiek, w twojej ocenie dość istotna i nietypowa zarazem. Coś na wzór złotych myśli.

Architekt Adam: Dobrym pomysłem jest wyobrazić sobie swoją ścieżkę idąc przez dane wnętrze. Co po kolei mijam, jakich mebli używam w jakiej kolejności. To zawsze mi pomaga. Można dzięki temu zachować rytm przestrzeni. Jeżeli jest taka możliwość warto na przykład ustawić kartony w pustym mieszkaniu w miejscach gdzie będą meble. Zrobić taką mała symulację :) Dobrym trikiem jest też użycie kredy na podłodze

Rozmówca: Nasi zachodni sąsiedzi niekiedy wyklejają taśmami obrys mebli na podłodze. Taśma jest o tyle lepsza, że może wejść na ścianę.

Architekt Adam : Taśma nawet lepsza, zgadzam się :)

Myśl 2. Kolor kolorowi nierówny…

painting-black-paint-roller

Kolor to kolejna z tych rzeczy, na których odbiór wpływa szereg różnych czynników. Inaczej postrzegamy kolor w jasnym, a inaczej w ciemnym wnętrzu, ten sam kolor może wyglądać zupełnie inaczej w otoczeniu innych. Jak wystrzec się błędów i postawić na te optymalne farby i barwy dodatków? Co na to architekt?

Architekt Adam: Powiedzmy, że chcemy ustawić w pomieszczeniu regał i zastanawiamy się, jakie tło zrobi mu najlepiej. Zanim pomalujemy ścianę, można zrobić test mebla na tle różnokolorowych kartek i na tej podstawie ustalić, który najlepiej z nim współgra!
Jeżeli chodzi o farby, to zawsze polecam zamówić kilka próbek i pomalować małe fragmenty w miejscu docelowym, ponieważ na odbiór koloru wpływa masa czynników. Czasami na przykład, jeżeli mamy za oknem dużo zieleni, to odbite światło może zupełnie zmienić nasze widzenie koloru :)
Jestem fanem próbek, zawsze biorę ich masę :) Także, jeśli chodzi o materiały, dobrze jest ich podotykać i obejrzeć we wnętrzu. To daje dużo informacji i działa na wyobraźnię.

Jak widzicie pomysłów i drobnych trików, jak poprawić jakość naszego mieszkania jest wiele. Najważniejsze, jak mówi nasz architekt, jest zacząć od ustalenia, czego chcemy lub co nam się podoba. Warto zacząć od przejrzenia magazynów czy stron internetowych o wystroju wnętrz czy odwiedzenia sklepów. Ustalenie, jaka stylistyka nam odpowiada i w jakiego typu przestrzeniach czujemy się najlepiej, jest dobrym punktem wyjścia i może dać dużo motywacji do dalszego działania. Jeśli szukacie więcej inspiracji przeczytajcie nasz wywiad, w którym Adam radzi, jak zacząć planować metamorfozę.


Zuzka_ber

Adam Buśko

w 2012 był stażystą w TomCat.arch.design w Warszawie
w 2013 współprojektował klub Pomost 511 w Warszawie
w 2014 otrzymał tytuł inżyniera architekta na Politechnice Warszawskiej
w 2015 przez rok pracował w Bjarke Ingels Group w Kopenhadze
od roku prowadzi firmę zajmującą sie wizualizowaniem architektury
za rok kończy studia na TU Delft i broni pracę magisterska w katedrze Architectural Engineering

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate