Jak zamienić ogród w ulubione miejsce na świecie?

W tym tygodniu na Bonami rządzi wiosna! We współpracy z opolskim A&K Studio  przygotowaliśmy kilka porad dotyczących tego, jak przywitać ją w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy dopiero przygotowujesz się do zagospodarowania swojego zielonego zakątka, czy chcesz poprawić jego wygląd i funkcjonalność, porady Karoliny i Aliny na pewno Ci się przydadzą.

plochoputeka-21
Źródło: Pinterest

Dodatkowy pokój pod gołym niebem

„Ogród jest nie tylko miejscem na ekspozycję kwiatów, drzew i krzewów ozdobnych czy uprawę warzyw. To także doskonała przestrzeń relaksu, zabaw, sportu, czy miejsce organizacji przyjęć i spotkań towarzyskich. Coraz częściej pełni funkcję dodatkowego, usytuowanego pod gołym niebem pomieszczenia w domu, które staje się miejscem przyrządzania i podawania posiłków.” – zaznacza Karolina.

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest

Warto zagospodarować przestrzeń tak, aby uwzględniała potrzeby właścicieli na przestrzeni kilkudziesięciu lat. „Sytuacja każdej rodziny zmienia się wraz z upływem czasu. Jedną z najbardziej istotnych spraw, którą powinno się uwzględnić w ogrodzie, to wykonanie takiego projektu, aby przestrzeń była jak najbardziej elastyczna i podatna na zmiany zgodnie z gustem i potrzebami jego właścicieli” – dodaje. „Przed przystąpieniem do planowania należy określić oczekiwania wszystkich użytkowników i wyznaczyć odpowiednie strefy funkcjonalne tak, aby każdy mógł czerpać radość z przebywania w ogrodzie.”

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest

Podkreśl piękno

Ogród powinien stanowić przedłużenie domu zarówno wizualnie jak i użytkowo, a jego charakter musi jak najlepiej harmonizować z otoczeniem. „Dobrze urządzony ogród powinien  łączyć walory estetyczne z praktycznymi. Piękno ogrodu można podkreślić dekoracjami, które nadadzą osobisty charakter i stworzą magiczną atmosferę. Odpowiednio dobrane dodatki pozwolą na pełne wykorzystanie możliwości i zalet ogrodu.” – podkreśla Alina.

Źródło: Pinterest
Źródło: Pinterest

Dla każdego coś miłego

„Najważniejszym miejscem w ogrodzie jest miejsce do odpoczynku, z którego rozciąga się ładny widok na ogród. Powinno być ono dobrze nasłonecznione, odseparowane od sąsiadów i osłonięte od wiatru. Niezależnie czy jest to taras, podest na środku ogrodu czy altana, powinno mieć odpowiednio dużo miejsca na stół krzesła, grill ogrodowy i mieć łatwy dostęp do kuchni.” – mówi Alina, i dodaje: „Dobrze jest nadać temu miejscu osobisty charakter poprzez wprowadzenie dodatków, użycie odpowiednich tkanin, elementów dekorujących stół i zastawy, mis na kwiaty i zioła.”

8dfc6cf51062c46ab96a228ef3a7a0da
„Latarenki, świeczki i lampiony wprowadzą szczyptę magii podczas wieczornego spotkania czy grilla, podkreślając jednocześnie charakter naszego zielonego zakątka.” – Karolina, A&K Studio. Źródło zdjęcia: Pinterest.

Drugim ważnym miejscem w ogrodzie przydomowym powinna być strefa wypoczynku z trawnikiem, umożliwiająca organizowanie zabaw dla dzieci, rodzinnego pikniku na trawie, ale także relaksu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury.

Źródło: Bonami
Źródło: Bonami

Najważniejsze na koniec

„Ogród, tak jak dom, jest wizytówką swojego właściciela. To nie tylko miejsce, które powinno ładnie wyglądać, ale miejsce, które może być wykorzystywane na równi z innymi pomieszczeniami domu.  Pamiętajmy, że to dodatki i małe, symboliczne zmiany wprowadzane przez właściciela kształtują charakter wnętrza. Nie inaczej jest w ogrodzie. Mając to na uwadze, można stworzyć piękne i funkcjonalne miejsce, które skutecznie będzie przyciągało zarówno dzieci, jak i dorosłych.” – kończą architektki krajobrazu z opolskiego A&K Studio.

Screenshot_39

Comments

comments

1 Comment

  1. Pingback: 12 Gorgeous Garden Ideas - Decor Home Ideas

Leave A Reply

Navigate