Architekt wnętrz radzi, jak urządzić poddasze

Poddasze jest urokliwym miejscem o dużym potencjale aranżacyjnym. Jednak często nie wykorzystujemy w pełni jego możliwości. O tym, jak to zmienić, opowiada Wojciech Morsztyn – architekt wnętrz, designer, zdobywca prestiżowej nagrody na A’Design Awards Mediolan Włochy za projekt „OIIIO” w kategorii Meble, Wyposażenie Wnętrz i Dekoracje.

Wojciech Morsztyn pracuje teraz nad projektem poddasza w domku pod Krakowem. Zaaranżuje je w stylu rustykalnym – dlatego zdecydował się na wyeksponowanie cegły oraz elementów drewnianych, które ocieplają wizualnie pomieszczenie.

wiz1
Źródło: Wojciech Morsztyn

Na podstawie swoich profesjonalnych doświadczeń architekt podzielił się z nami cennymi radami, jak urządzić poddasze. „Adaptacja poddasza to spore wyzwanie, jednak wnętrza te dają duże możliwości aranżacyjne dzięki skosom, filarom oraz różnej wysokości sufitom” – tłumaczy Wojciech Morsztyn.

wizka 6
Źródło: Wojciech Morsztyn

Ważnym aspektem poddasza jest jego wysokość. „Aby przestrzeń była wygodna do zamieszkania, średnia wysokość pomieszczenia nie powinna przekraczać 220 cm. Gwarantuje to komfort, a przy tym nie ogranicza normalnego funkcjonowania na co dzień” – wyjaśnia architekt.

Adaptując wnętrze na poddaszu, należy pamiętać również o innych pomieszczeniach – nowe warstwy, które znajdują się na podłodze poddasza (np. ogrzewanie podłogowe, deski, podłogi żywiczne) obciążają strop niższej kondygnacji . W przypadku stropu drewnianego może zajść potrzeba jego wzmocnienia lub wsparcia – o takich decyzjach powinien jednak zawsze decydować konstruktor. Dopiero po zabezpieczeniu niższego piętra należy zająć się szczegółowym wystrojem poddasza.

„Bardzo dobrym rozwiązaniem dla tego typu przestrzeni są wnętrza otwarte – najlepiej wydobywają one charakter takich miejsc. Z powodzeniem możemy łączyć funkcje salonu z jadalnią czy kuchnią” – radzi Wojciech Morsztyn.

wizka 4
Źródło: Wojciech Morsztyn

Wygląd wnętrza dyktuje konstrukcja dachu. „Dach dwuspadowy symetryczny jest najłatwiejszym do aranżacji, dachy wielopołaciowe są bardziej problematyczne, ale w nich zastosować możemy ścianki odcinające najniższe części powierzchni” – wyjaśnia architekt. – „Warto wykorzystać oryginalną konstrukcję dachu i wyeksponować belki oraz słupy, które tworzą charakterystyczny klimat.”

wizka 8
Źródło: Wojciech Morsztyn

Dodatkowo skosy można wykorzystać, aby w ich zagłębieniach zamontować szafy wnękowe, przesuwne. Meble na wymiar świetnie spełnią swoje zadanie w tego typu wnętrzach ponieważ niezależnie od charakteru dopasowują się do każdego pomieszczenia. Możemy również być bardziej kreatywni w wykorzystywaniu różnych powierzchni i przestrzeni. Wojciech Morsztyn w swoim projekcie znalazł oryginalne miejsce na… garnki, wieszając je na stelażu.

wizka 10
Źródło: Wojciech Morsztyn

„Pomieszczenia na strychu wymagają też zapewnienia właściwej wentylacji, najlepiej przy okazji przebudowy cały dom wyposażyć w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.  Zmian wymagać będzie również elewacja budynku, bo pomieszczenia mieszkalne na poddaszu trzeba doświetlić, montując okna dachowe lub lukarny, bądź, jeśli jest to możliwe, zamontować okna fasadowe w ścianach kolankowych lub w ścianach szczytowych poddasza” – radzi designer.

Równie ważną kwestią jest końcowy wystrój pomieszczenia. „Jak już wspominałem, poddasze jest bardzo klimatycznym miejscem, dlatego warto to podkreślić przy wyborze dodatków” – mówi Wojciech Morsztyn. – „Z oferty Bonami najlepiej sprawdzą się tutaj m.in. drewniane skrzynie InArt, meble Shabby czy pufy w różnych odcieniach brązu.

Wybór Wojciecha Morsztyna, zdobywcy prestiżowej nagrody na A’Design Awards Mediolan:

Screenshot_1

Lampa sufitowa Garrel, czarna | 2 Półka wisząca z haczykami Mensola | 3 Półka stojąca Idra | 4 Krzesło Chiavari White | 5 Półka i dwa taborety Shabby| 6 Zestaw 2 skrzyni Wooden Trunk

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate