Garść porad: Jak urządzić pokój dziecka?

Każde dziecko marzy o swoim własnym pokoju… Dużym, pełnym zabawek, z wielką przestrzenią do wszystkich gier i zabaw (w tym w chowanego). Cóż, najczęściej tej przestrzeni do zagospodarowania nie jest tak wiele, ale są sposoby na to, jak zbliżyć się do aranżacji pokoju z dziecięcych snów! Jeśli zależy Ci na estetycznej przestrzeni, która jest kreatywna, pouczająca, skora do zabaw, ale i odpoczynku, mamy kilka porad, jak urządzić pokój dziecka, i to samemu! 

Ściany, kolory i tapety

Białe ściany w pokoju dziecięcym to… nienajlepszy pomysł. Wiadomo, że dzieciom w każdym wieku chodzi po głowie, co by tu na ścianie zmalować. Jeśli jednak wczas przygotujesz tak, by były ciekawe, inspirujące i piękne, ta ochota może zmniejszyć się do minimum. Nie musisz malować wszystkich ścian, jeśli dziecko samo opowie się za swoim kolorem, wystarczy pomalować jedną bądź dwie ściany. Możesz również różne kolory dobrać do funkcji, które spełnia dany kącik. Pastelowy kolor przy łóżku? Pomoże usnąć. Szary, naturalny kolor przy biurku? Pomoże się skoncentrować.

W pokoju dziecięcym sprawdzają się również przeróżne motywy, naklejki, fantazyjnie przemyślane kombinacje wzorów. Możesz wybrać ciekawą tapetę lub jedną ze ścian opatrzyć tablicą kredową… wtedy dziecko bez obaw może po niej malować!

detská izbaściana w pokoju dziecięcym

Nietradycyjne oświetlenie

Dobre oświetlenie w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne. Poza dobrym wyborem głównej lampy i lampki na biurku możesz doświetlić pokój również innymi lampami, by stworzyć przytulną, bezpieczną atmosferę podczas snu lub zawadiacko oświetlić kącik do zabawy. Girlandy świetlne, lampki nocne, a może neon w pokoju nastolatka? Każde dziecko marzy o wyjątkowym pokoju, a oświetlenie naprawdę potrafi zdziałać cuda.

detská izba

Półki, półeczki, szafki, schowki…

Czy też masz takie jedno małe marzenie… żeby w pokoju dziecka zawsze panował porządek? Małym pomocniczym krokiem może być takie umeblowanie, które samo proponuje mnóstwo miejsca do odkładania i chowania rzeczy. I jak to z dziećmi bywa, trzeba im zaproponować coś naprawdę wyjątkowego, by robiły rzeczy, które niekoniecznie mieszczą się w ich mikrokosmosie. Ciekawe półki w różnych kształtach, schowki w kształcie klocków Lego, miejsca wyznaczone na organizację… tu każdy chwyt jest dozwolony!

detská izba

detská izba

Dywany i tekstylia

Dzieci uwielbiają zabawy na podłodze. To tu rozkładają wszystkie swoje skarby i tworzą nowe wspaniałe światy. Dlatego w pokoju dziecięcym nie może zabraknąć przyjemnego w dotyku, antyalergicznego i oczywiście pomysłowego dywanu.

Równie ważna są wszystkie inne tekstylia. Pościel, poduszki (mnóstwo poduszek!), zasłony: wszystkie te elementy to również pole do popisu, jak ciekawie urządzić dziecięcy pokój.

detská izba

pościel dla dziecka

Źródło fotografii: Jaja Jenčová; Pinterest 

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate