Garść porad… Jak urządzić sypialnię?

Sypialnie to miejsce, w którym podstawę stanowi słynna „dobra atmosfera”. Dobra dla Ciebie. Taka, w której dobrze odpoczniesz, dobrze się wyśpisz i w której dominuje Twoja ulubiona kolorystyka. Urządzanie sypialni to proces, w którym nie ma miejsca na żadne kompromisy. Oto kilka porad dotyczących tych najważniejszych elementów, które stworzą Twoją wymarzoną sypialnię.

Na początku pomyśl o swoich oczekiwaniach, zamknij oczy i wyobraź sobie, jaka kolorystyka i jakie materiały sprawiają Ci estetyczną radość. Beże, szarości? A może coś bardziej energetycznego? Zadaj sobie kilka pytań… czy w sypialni będziesz jedynie spać i odpoczywać, czy też przed uśnięciem lubisz czytać lub oglądać filmy? Chcesz tu umieścić garderobę? Postawić małe biurko z komputerem? Otwórz oczy, spójrz na wnętrze, które ma się stać Twoją sypialnią i zainspiruj się naszymi radami!

Śniadanie do łóżka

Łóżko

Do niego trafisz nawet z zamkniętymi oczami. Aranżacja tego królewskiego miejsca zależy od Twoich preferencji i przyzwyczajeń. Niektórzy lubią spać nisko i stworzą łóżko, które niewiele wznosi się nad podłogą, najczęściej materac układając na stelażu. Ci, którzy w sypialni nie oczekują minimalizmu, mogą wybierać spośród wielu ram: ze skromnym lub fantazyjnym zagłówkiem czy z baldachimem. A może łóżko w nietypowym kształcie, na przykład łóżko w kształcie domku, które stało się niebywałym hitem?

Łóżko jednoosobowe dostępne jest najczęściej w szerokości 80 i 90 cm, ale sięgać może aż 120 cm. Minimalna szerokość łóżka dla 2 osób to 140 cm, 160 cm będzie wygodne, a 180 – 200 cm szerokości to wersja, po której dwie osoby mogą „rozwalić się” do woli, nie przeszkadzając drugiej osobie. Wybór zależy od wielkości sypialni i od tego, jak bardzo kręcicie się w nocy. Po obu stronach łóżka powinno pozostać około 70 cm wolnej przestrzeni, by każdy mógł komfortowo dostać się na swoją stronę.

Łóżko Ekomia z wygodnymi półkami
Skromne czy w iście królewskim stylu? Łóżko wybieraj głównie pod kątem szerokości i stylu: z zagłówkiem, bez, z baldachimem, w nietypowym kształcie. | Na zdjęciu łóżko Luke niemieckiej marki Ekomia, wykonane z lakierowanego drewna sosnowego i z wygodnymi półkami umieszczonymi przed łóżkiem.

Materac

To gwarant pełnowartościowego odpoczynku i zdrowych pleców. Skromnie chowa się w pięknej ramie, ale to od niego zależy jakość wypoczynku, więc poświęć swoją energię na wybór naprawdę dobrego, solidnego materaca, który będzie Ci służył przez lata. W materac warto zainwestować, zwłaszcza że ich oferta jest naprawdę bogata, a nawet zwykłe materace dzięki galopującej technologii zbliżają się właściwościami do materacy ortopedycznych. Bo sen to zdrowie!

Jak wybrać materac?
Łóżka z materacami z wypełnieniem kieszeniowym z warstwą pianki pamięciowej. Brzmi tajemniczo? Dowiedz się więcej o tych modelach: 1. Mars Forme , 2. Pluton , 3. Venus .

Pościel

Idealna pościel jest miękka, przyjemna w dotyku i wyraża osobowość jej właściciela. To ona finalnie otula Cię do snu, więc dobierz ją do swojego charakteru. Niektórym lepiej zasypia się w jasnych kolorach, niektórzy zaś wolą się obudzić w wesołej, kolorowej pościeli.

Zwróć uwagę na materiał, powinien być tylko i wyłącznie naturalny. Zdarza się, że się pocisz? Niektórzy zaczną szukać przyczyn zdrowotnych, zamiast w pierwszej kolejności sprawdzić materiał pościeli. Sztuczne pościele naprawdę nie pozwalają skórze oddychać, a całemu ciału odpocząć!

Jak dobrać pościel?

Jaką pościel dobrać?
Jaką pościel wybrać? Klasyczną, romantyczną, a może kolorową lub zupełnie zwariowaną? 1. Pościel Antique Cream , 2. Pościel Peonies , 3. Pościel Butter Kings Water Colour , 4. Pościel Pool .

Meble i porządek

Pamiętaj, że sypialnia to miejsce stworzone do odpoczynku, a spokojną atmosferę może zaburzyć nadmiar mebli i chaotyczne dekoracje. Postaraj się wyposażyć sypialnię jedynie w to, czego naprawdę potrzebujesz. Stolik nocny lub półka nad łóżkiem to wielkie ułatwienie, książka, budzik i szklanka z wodą będą zawsze pod ręką. Inne meble to już zdecydowanie dodatek lub… konieczność, zwłaszcza jeśli w sypialni musisz wydzielić miejsce na garderobę czy małą pracownię.

Garderoba w sypialni
W sypialni często swoje miejsce znajduje garderoba lub mała pracowania. Wszystko zawsze zależy od ilości miejsca, jaką dysponujemy, ale zawsze warto odgrodzić od siebie różne funkcje, chociażby wizualnie. | Na zdjęciu: Biano, aranżacja Novambili.

Atmosfera idealna do snu

Prócz wystroju, który jest dla Ciebie i Twojego charakteru optymalny do relaksu przed zaśnięciem, warto też zadbać o tak zwaną „otoczkę”. To szerokie i bardzo indywidualne pojęcie, bowiem każdy z nas czuje się lepiej w zupełnie innych aranżacjach. Jedną w sypialni atmosferę wyczarujesz dzięki kolorystyce ścian i tekstyliów oraz dzięki klimatycznemu oświetleniu.

Romantyczna sypialnia | minimalistyczna sypialnia.
Lepiej czujesz się w romantycznym czy minimalistycznym stylu?

Narzuta, poduszki, zasłony, dywan to elementy, które pomogą Ci stworzyć wybraną i oczekiwaną atmosferę. Zdecyduj, czy chcesz, by wszystkie do siebie stylistycznie pasowały, czy któraś z tych dekoracji będzie wyróżniać się wzorem lub kolorem. Na tym polu można całkiem sporo zdziałać. Jak widać na obu zdjęciach powyżej, jeden zdecydowany element (kwiatowy styl na pierwszym zdjęciu, ceglana ściana na drugim) wpływa na wygląd całego wnętrza.

Na koniec element, który nigdy nie zawodzi: oświetlenie. Lampki przy łóżku są niezbędne, szczególnie dla osób, które uwielbiają czytać przed snem. W sypialni nie ma miejsca dla silnego światła, dlatego niesamowitą atmosferę można wyczarować za pomocą małych lamp stojących (gdzieś na komodzie), lampy stojącej (w okolicach łóżka), girland świetlnych i romantycznych świeczek.

Oświetlenie łóżka, HoH Studio

 

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate