Garść porad: Jak wybrać sofę idealną?

Sofa to jeden z najważniejszych mebli i jej wybór to nie lada orzech do zgryzienia. Jest dominantą pokoju dziennego i to na niej spędzamy większość wolnego czasu, siedząc wspólnie z rodziną, przyjmując gości czy oglądając telewizję. Najczęściej musi więc pomieścić więcej niż jedną osobę. Jak wybrać sofę, która zapewni doskonały odpoczynek Tobie i całej Twojej rodzinie, będzie pasować do wystroju pokoju i spełniać wszystkie estetyczne wymagania? Oto 5 ważnych pytań, które musisz sam(a) sobie zadać i kilka porad, na co zwracać uwagę.
Jak wybrać sofę? Vivonia

1. Jaka główną funkcję będzie spełniać sofa w Twoim salonie?

Twoje oczekiwania wobec funkcji sofy to pierwszy etap rozmyślań. Poszukujesz sofy do salonu i ma się zmieścić na niej cała rodzina? Jak często wspólnie spędzacie na niej czas? A może poszukujesz sofy dla gości, z którymi spędzasz czas w salonie? A może w związku z tym powinna być rozkładana, by goście lub dalsza rodzina mogła zostać na noc? A może poszukujesz sofy do pracowni, a więc trochę mniejszej, na której będziesz sobie robić małe przerwy dla regeneracji sił?

Jeśli sofa ma służyć całej rodzinie, wybierz zestaw wypoczynkowy, a nie będziecie walczyć o najwygodniejsze miejsce i ściskać się. Na każdego członka rodziny licz minimalnie 50 cm siedzenia. Jeśli ma służyć również jako łóżko, wybierz sofę rozkładaną (z wysokiej jakości materacem) o szerokości minimalnie 70 cm i długości po rozłożeniu 195 cm.

2. Jaki kształt będzie optymalny?

Przy wyborze mebli często kierujemy się wyglądem. Ten, owszem, jest bardzo ważny, ale bardziej podstawową kwestią jest nieco bardziej praktyczny wymiar, zwłaszcza jeśli chodzi o sofy. Chodzi o kształt sofy. W wielkim skrócie możesz wybrać między sofą z narożnikiem lub klasyczną sofą. W nich zaś możesz dalej wybierać między rozkładanymi, ze schowkami, podłokietnikami i tak dalej. Każdy typ ma swoje plusy, więc warto zastanowić się, na czym najbardziej Ci zależy. Sofa służy przede wszystkim odpoczynkowi, pomyśl więc również o zdrowotnych aspektach i wybierz taką, która wspiera zdrowy styl siedzenia i zapewni wygodne wstawanie. Idealna wysokość siedziska (licząc od ziemi) to minimalnie 40 cm, głębokość min. 42 cm i kąt nachylenia max. 25°.

2777da0cc9-1000x1000

514fb9db93-1000x1000

3. Klasyczny kolor czy rzucająca się w oczy dominanta kolorystyczna?

Przejdźmy do kwestii wyglądu. Jeśli sofa ma służyć przez wiele lat, warto postawić na klasyczne kolory, trendy traktując z dystansem. „Kolor sofy zawsze uzgodnij z paletą barw, w jakiej chcesz dokonać aranżacji całego pomieszczenia. Jeśli kochasz odważniejsze rozwiązania, oczywiście kieruj się własną intuicją. Naturalne kolory jednak zniosą wszystko, nawet najbardziej szalone dekoracje – poduszki, narzuty. Jeśli pokój jest urządzony w minimalistycznym duchu, tu owszem, będzie pasować trochę wyrazistsza kolorystyka. Pomyśl również o tym, jeśli Twój salon potrzebuje jasnego czy ciemnego elementu, w zależności, jak jest oświetlony” – radzi Łowczyni stylu Bonami Petra.

4. Jaka tapicerka?

Równie ważny jest materiał, z którego wykonana jest sofa. Jeśli umieścisz ją w pracowni lub będzie raczej sporadycznie używana, możesz wybrać delikatniejszy materiał. Jeśli jednak chodzi o sofę do salonu, gdzie każdego dnia będzie z niej korzystać cała rodzina, wybierz porządny, wytrzymały materiał o wysokim wskaźniku Martindale’a (im wyższy, tym lepiej; to oznacza, że tkanina przeszła test ścieralności i jest bardzo wytrzymała mechanicznie. Skala Martindale’a określa ilość cykli do czasu zajścia niedopuszczalnych zmian w wyglądzie tapicerki. Przy intensywnym użytkowaniu 4 000 cykli to średnio rok użytkowania mebla, zatem tkaniny posiadające wynik powyżej 40 000 cykli gwarantują dobrą jakość mebla przez minimum 10 lat.) Wytrzymały materiał poznasz również po gramaturze, czyli ciężkości jednego metra kwadratowego tkaniny (i znów – im wyższa gramatura, tym lepiej).

Większą uwagę na jakość tapicerki zwróć zwłaszcza, gdy posiadasz małe dzieci lub zwierzęta. W takim wypadku tapicerka powinna być zdejmowalna bądź łatwa do czyszczenia.

Jednym z ulubionych materiałów jest mikrowłókno (Alcantara). Jest wykonane z cienkich włókien, wygląda luksusowo i jest łatwe w utrzymaniu. Często spotkasz się z sofami ze skóry. Jest niezwykle odporna, łatwa w czyszczeniu, ale nie „oddycha”, dlatego w letnich miesiącach nie musi sprawdzać się najlepiej.

cd61f7148c-1000x1000

5. Czy wielkość ma znaczenie?

Czy na pewno większa sofa to lepsza sofa? Nie zawsze! Jej wielkość powinna odpowiadać wielkości pomieszczenia. Dbaj o przestrzeń wokół sofy, by nie wydawała się zbyt „ciasno” ustawiona i by nie znajdowała się ona zbyt blisko innych mebli.

O czym powinieneś pamiętać, gdy kupujesz sofę przez Internet?

Zaoszczędzisz czas i przejrzysz ofertę w zaciszu swojego domu, wyobrażając sobie i mierząc dokładnie, jak nowa sofa będzie wyglądać w Twoim salonie. Dokładnie przeczytaj opis produktu, przyjrzyj się fotografiom. Jeśli jakiejś informacjo brakuje bądź coś nie będzie dla Ciebie jasne, zapytaj o szczegóły. Zadzwoń do nas lub napisz o swoich wątpliwościach, chętnie odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate