Garść porad: Kącik grillowy i jego dobrodziejstwa → radzi A&K Studio!

Słońce, błękitne niebo i śpiewające ptaki mogą znaczyć tylko jedno – nadeszła wiosna! A jeśli wiosna, to oczywiście ogrody, pikniki i grillowanie, czyli to, co lubimy najbardziej! Jednak grill to już nie tylko metalowa, często jednorazowa czy jednosezonowa konstrukcja. Grill to styl życia! Czy w związku z tym jesteś gotowy na otwarcie sezonu?

Udowodniono, że najlepiej człowiek wypoczywa w ciszy, spokoju i otoczeniu zieleni. W takiej atmosferze na chwilę zapominamy o pracy, problemach i trudach dnia codziennego i możemy naładować akumulatory. Czytasz to i o czym myślisz? Góry, morze, SPA? Niekoniecznie! Możesz stworzyć swoją własną strefę relaksu w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Prywatna strefa wypoczynku, cisza, rośliny i wygodne meble. Kto o tym nie marzy? Otóż stworzenie takiego miejsca wcale nie jest trudne i nie wymaga hektarów powierzchni. Wystarczy trochę wolnego czasu i odpowiednie materiały.

[Na końcu artykułu czeka na Ciebie wyjątkowy konkurs!]

grill-na-balkon

Od czego zacząć? Zastanów się, kto i w jaki sposób będzie korzystał z tego miejsca i czego w związku z tym potrzebujesz. Warto się skupić na 3 elementach: wyposażeniu, nawierzchni oraz dekoracjach.

Lokalizacja

Wybierz miejsce, które jest lubiane przez domowników. Miej na uwadze również, by dym i odgłosy biesiadowania nie były uciążliwe dla sąsiadów. Jeśli jest to balkon, musisz go tylko odpowiednio zaaranżować, natomiast w przypadku ogrodu masz dwa wyjścia: umieszczenie strefy grillowej w ustronnym kąciku ogrodu, oddalonym od domu i z bujną roślinnością, lub na tarasie w pobliżu domu.

Każde z rozwiązań ma plusy i minusy. Ustronny kącik pozwala nam obcować z naturą, stwarza intymną i przyjazną atmosferę, jednakże jest on z dala od domu, co utrudnia korzystanie z kuchni. Natomiast lokalizując strefę blisko domu będziemy mieli ułatwiony dostęp do kuchni, ale stracimy klimat prywatności i kameralności. Aby osiągnąć efekt większej intymności, można posadzić piętrowo wokół tarasu atrakcyjne gatunki krzewów lub postawić trejaże/podpory i obsadzić je pnączami. W okolicy, w której planujemy zlokalizować kącik grillowy, warto posadzić także zioła takie jak bazylia, mięta, majeranek, melisa, które będą doskonałym dodatkiem do grillowanych dań, a ich zapach będzie działał pobudzająco na nasz apetyt.

Kąciki grillowe
Kącik grillowy blisko domu, gdzie masz pełny dostęp do elektryki i zasobów kuchni i kącik grillowy z dala od domu, który jest bardzo klimatyczny, ale wymaga trochę więcej technicznych przygotowań. | Źródło: Pinterest.

Mała architektura

Jednym z najlepszych pomysłów, jak zaaranżować miejsce do grillowania, jest postawienie altany. Pozwala ona stworzyć klimat azylu na działce i daje możliwość korzystania z niej bez względu na pogodę. Altana dla lepszego efektu powinna być odwrócona w stronę o najbardziej atrakcyjnym widoku oraz konstrukcją i charakterem pasować do stylu domu i ogrodu, a obsadzona roślinami i krzewami sama w sobie będzie estetyczną dominantą.

Usytuowanie w strefie wypoczynku oczka wodnego albo fontanny doda nie tylko walorów estetycznych, ale także stworzy mikroklimat, w którym szum wody wprowadzi w atmosferę spokoju, a dodatkowo nawilży powietrze i pozwoli roślinom lepiej się rozwijać. Bardzo ważnym elementem jest także nawierzchnia, ponieważ duża liczba osób odwiedzających ogród może spowodować zniszczenie trawnika. Z tego powodu utwardzenie jej jest koniecznością dla zachowania estetyki, a także funkcjonalności i czystości miejsca. Podłoże powinno być stabilne, łatwe w czyszczeniu i suche – śliska nawierzchnia w takim miejscu jest niebezpieczna. Należy wybrać taki materiał, który będzie harmonizował ze stylistyką całego ogrodu, a także komponował się z roślinnością.

grill-murowany

Wyposażenie

Lokalizacja wybrana, a mała architektura przemyślana. Czas na wyposażenie. Dobry grill powinien być funkcjonalny, solidny i łatwy w obsłudze, ale także estetyczny. Obecnie na rynku dostępne są grille:

  • węglowe, najbardziej popularne. Korzystanie z nich może być uciążliwe z powodu problemów z rozpalaniem, brudnymi rękoma czy nieprzyjemnym dymem, który może przeszkadzać nie tylko nam, ale także sąsiadom.

  • elektryczne. Grill elektryczny nie nadaje się na większe przyjęcia z dala od domu, jednak jest doskonałym rozwiązaniem do stosowania na balkonie, gdzie korzystanie z tradycyjnych grilli jest zabronione ze względu zagrożenia pożarowego. Ten rodzaj grilla nie dymi i nie stwarza zagrożenia, w związku z czym nie będzie przeszkadzał sąsiadom.

  • murowane. Grill murowany daje nam możliwość grillowania w ogrodzie, nawet w jego najdalszym zakątku, jednak nie ma możliwości przetransportowania go w inne miejsce, gdy np. zacznie padać deszcz.

  • gazowe, które stają się coraz bardziej popularne. Obecnie jest to najlepsze rozwiązanie dla miłośników grillowania. Rozpalenie go trwa kilka sekund, a przyrządzane na nich potrawy są zdrowsze niż z grilla węglowego. Koszt eksploatacji takiego grilla staje się powoli tańszy od węgla. Jest mobilny, więc w każdej chwili możemy przenieść się w dowolne miejsce i znika problem brudnych rąk czy nieprzyjemnego dymu.

Mówi się, ze każda dobra impreza w końcu przenosi się do kuchni. Producenci dają nam teraz możliwość stworzenia w pełni funkcjonalnej kuchni na powietrzu, w której będziemy mogli przygotować nawet najbardziej wyrafinowane potrawy. Wizja letniej kuchni z metalowym grillem i plastikowymi meblami ogrodowymi to już przeszłość.

kuchnia-w-ogrodzie

Detale ogrodowe i dodatki

Elementem obowiązkowym w kąciku grillowym są meble ogrodowe. Nie muszą być wystawne, ale ważne by pasowały do otoczenia. Powinny być nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne, komfortowe i trwałe – odporne na warunki atmosferyczne. Wybierając meble należy pamiętać, że odpowiednio dobrane podkreślą charakter i walory ogrodu. Wyposażenie naszej przestrzeni powinno być zgodne z oczekiwaną funkcją użytkowania. Jeżeli lubimy czytać książki – warto zadbać o wygodne siedziska i stolik, na którym będziemy mogli postawić kubek z herbatą. Jeżeli natomiast ma to być miejsce spotkań towarzyskich, przyda się stół z wygodnymi krzesłami. Detale ogrodowe powinny być przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb.

Wszystko przygotowane, czas na ostatnie muśnięcie pędzlem, czyli dodatki i dekoracje. To etap, w którym możemy wykorzystać swoją kreatywność i nadać naszej przestrzeni oczekiwany charakter. Detale są zwieńczeniem kompozycji naszego ogrodowego wnętrza. Przyciągają uwagę, a odpowiednio dobrane pomagają nam uzyskać wyjątkowy romantyczny i przytulny albo rozrywkowy i towarzyski klimat. Bardzo często przełamują schemat kompozycji i kontrastując z otoczeniem podkreślają jego walory. Do wykończenia możemy użyć lampionów, latarenek, donic z roślinami, rzeźb, poduszek, koców, miękkich i kolorowych tkanin oraz wiele innych dekoracyjnych akcentów. Jedno jest pewne, obecność dodatków ma tworzyć charakter miejsca.

Skoro już wszystko jasne, zapraszamy do urządzania kącików relaksu i grillowania! W specjalnie przygotowanej kampanii na Bonami znajdziecie mnóstwo inspiracji i dekoracji, które pomogą Ci przygotować wymarzone zacisze. Powodzenia!


interleave_mask

Autorkami artykułu są Karolina i Alina z A&K Studio. To doświadczone architektki krajobrazu, wykonujące nieszablonowe, a zarazem funkcjonalne projekty. Do każdego zadania podchodzą z pasją i zaangażowaniem, pamiętając, że to klient ma się czuć dobrze w zaprojektowanym ogrodzie bądź innym miejscu wypoczynkowym. Jak same mówią, ich praca ma niepowtarzalny styl, który wynika z przekonania, że projektowanie jest sztuką.

 

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate