Kuchnia, serce domu

Kuchnia to miejsce, które da się zaaranżować na wiele sposobów i tylko od nas zależy, jak wykorzystamy jej potencjał. Jeśli czeka Cię kompletny remont tej ważnej w życiu całego domu przestrzeni lub też chcesz odświeżyć jej wygląd, zatrzymaj się na chwilę i wyobraź sobie, jak widzisz siebie w przyszłej kuchni. By pomóc trochę w rozwianiu wszystkich wątpliwości dotyczących tej części domu rozmawiamy z architektką Petronelą Pagáčovą ze studia Createrra, która specjalizuje się w budownictwie pasywnym.

Przestrzeń otwarta vs. prywatność

Kiedyś kuchnia była miejscem, która w porównaniu do innych pomieszczeń stała trochę w cieniu. Nie było to miejsce dostępne dla wszystkich, a wręcz przeciwnie. Wszystko, co się tam działo, należało do sfery codziennej, rutynowej i wszystko, co się tam działa, tam miało pozostać. Wszystkie kucharskie tajemnice, trudy gotowania nie przekraczały progu kuchni, a gotowe dania jak gdyby nigdy nic pojawiały się na stole w jadalni. Dziś wygląda to trochę inaczej, kuchnia stała się miejscem bardziej otwartym, gdzie nie tylko się gotuje, ale i spędza razem czas, dyskutuje, spędza przy stole długie wspólne godziny. Co nie oznacza, że kuchnie bardziej zamknięte zniknęły zupełnie.

collage_romanticka a skandinavska
Źródło: Pinterest

By rozstrzygnąć, czy w naszym przypadku lepsza będzie kuchnia otwarta czy zamknięta należy pomyśleć o kilku czynnikach. Podstawowe pytanie brzmi, jak najlepiej się nam gotuje? Niektórzy lubią gotować w spokoju, kiedy nikt nie miesza się im do stylu gotowania, inni zaś lubią podczas gotowania rozmawiać, radzić się, żartować. Dla młodej rodziny z dziećmi lepsza może okazać się kuchnia otwarta – członkowie rodziny mają szansę częściej być razem i robić wiele rzeczy naraz. Przesunięcie czy wyburzenie ściany to ważna decyzja, również jeśli chodzi o wzrost ceny mieszkania na rynku. I pamiętajcie, że na fotografiach każda kuchnia wygląda pięknie, ale podczas realnego remontu trzeba dobrze poznać i zaakceptować możliwości naszej kuchni – wysokość sufitu, rozmieszczenie okien.

pasivny dom senec 2_createrra
Kuchnia otwarta w domu pasywnym w Senci. | Źródło: Studio Createrra
pasivny dom senec 1_createrra
Źródło: Studio Createrra

Plusy kuchni otwartej:

✓ większa integralność z innymi pomieszczeniami
✓ gotowanie i inne czynności kuchenne łatwiej znieść, kiedy nie jest się pozostawionym bez pomocy najbliższych
✓ umożliwia łatwe przechodzenie z jednych czynności do innych – gotowanie, oglądanie telewizji, pilnowanie dzieci, rozmowy z rodziną czy gośćmi
✓ mniej ścian = więcej światła
✓ optyczne powiększenie całego domu / mieszkania

Minusy kuchni otwartej:
× utrata prywatności
× większy hałas, połączone pomieszczenia mogą przeszkadzać sobie nawzajem
× kuchnia otwarta wymaga większych nakładów finansowych podczas remontu

 

Plusy kuchni zamkniętej:
✓ więcej prywatności, a więc i skupienia i spokoju podczas pracy
✓ hałas, zapachy i bałagan zostają ukryte przed ozami gości
✓ remont nie jest tak kosztowny
✓ więcej ścian = więcej miejsca do przechowywania
✓ stołowanie się w innym pomieszczeniu stwarza wyjątkową, podniosłą atmosferę, przez co i wspólne posiłki nabierają wyraźniejszego charakteru

Minusy kuchni zamkniętej:
× mniejsza interakcja z otoczeniem
× przemieszczenie się w okolice stołu jadalnianego nie jest tak naturalne i płynne
×  większa odległość do pokonania pomiędzy poszczególnym pomieszczeniami wspólnymi

collage_intimne-zatvorene-kuchyne
Kuchnia zamknięta ewokuje poczucie prywatności i spokoju. | Źródło: Pinterest
Jedna przestrzeń, kilka stref

Kuchenny trójkąt

W przeszłości przestrzeń kuchni dzieliła się na trzy główne części, w których dominowały lodówka, kuchenka i zlew. To one tworzyły swoisty kuchenny trójkąt. Wynikało to z faktu, że do gotowania i innych czynności należały do jednej osoby, ważne więc było, by miała wszystko pod ręką. Dziś ta zasada ma zastosowanie głównie w małych kuchniach, głównie zamkniętych.

Podział na kilka stref

Podzielenie kuchni na kilka różnych stref to naturalny wynik doświadczeń z pracy w opisanym wyżej trójkącie kuchennym. Kuchnie stały się w życiu domu coraz bardziej popularne i widoczne, ich znaczenie wzrosło. Dobre rozmieszczenie wszystkich urządzeń i narzędzi kuchennych tylko na trzy sfery przestało wystarczać. Stąd pojawił się w kuchniach pomysł na wyznaczenie większej ilości ster do pracy, przeznaczonych na inne czynności.

Pomyślmy więc, jakie czynności wykonujemy w kuchni i podzielmy je na kategorie:

– przechowywanie żywności
– przygotowanie jedzenie przed gotowaniem
– gotowanie/pieczenie
– podawanie jedzenia i stołowanie się
– sprzątanie
– mniejsze czynności, np. parzenie kawy

kitchen zones
Podział na kilka stref roboczych pomoże w organizacji pracy i efektywności| Źródło: Pinterest

Urządzenia powinny być rozmieszczone tak, by znajdowały się się blisko siebie według czynności, które wykonujemy. Na przykład sfera przeznaczona na sprzątanie. Zmywarka zawsze powinna znajdować się blisko zlewu, również kosz na śmieci powinien znajdować się w ich pobliżu.

Gdzie to odłożyć?

Kluczową rolę w utrzymaniu porządku grają szafki, szuflady i blaty. Sensowna organizacja rzeczy pozwala nam sprawnie przygotowywać posiłki i oszczędza nasz czas.

Podstawowa zasada brzmi, by rzeczy, których używamy najczęściej, znajdowały się pod ręką. Jeśli ktoś często piecze, powinien mieć wszystkie potrzebne sprzęty i produkty blisko siebie.

Każde większe urządzenie (kuchenka, piekarnik) powinny mieć obok siebie miejsce do pracy, które jest z nimi nierozerwalnie złączone. Dzięki temu praca będzie efektywniejsza oraz bezpieczniejsza.

open kitchen 3_pinterest
Źródło: Pinterest
Materiały w kuchni

Najczęściej używanym materiałem budowlanym w kuchni jest ceramika. Płytki można dziś wybrać z naprawdę szerokiej gamy stylów, kolorów, faktur i idealnie dopasować je do wybranej przez nas aranżacji, mebli i akcesoriów. By utrzymać idealny porządek, specjaliści radzą najczęściej, by wybrać płytki możliwie najgładsze. Również fugi nie powinny być zbyt głębokie.

tadelakt_steny
Chcesz eksperymentować? W kuchni sprawdzi się glina bądź tadelakt! | Źródło: Pinterest

„Jeśli płytki ceramiczne wydają Ci się nudne, wypróbuj alternatyw z naturalnego czy sztucznego kamienia. Warto w tej dziedzinie eksperymentować, wszystkim nam płytki naprawdę już się opatrzyły. Ścianę można ochronić gliną lub tadelaktem”, mówi architektka. Glina nie będzie doskonale gładka, ale zdobędzie Twoje fakturą i piękną skalą kolorów. Ściana z gliny jest dość chropowata i za każdym razem zupełnie inna, nie ma mowy o powtarzalności, ten naturalny materiał ma własną duszę. Glina świetnie wchłania wilgoć, co w kuchni ma kluczowe znaczenie.

Według architektki Petroneli Pagáčovej z gliną można bardzo ciekawie eksperymentować. Na przykład dodanie cynamonu podczas nakładania gliny sprawi, że kuchnia będzie zawsze pachnieć niepowtarzalnie. Tadelakt to zaś stara technika. używana od tysiącleci. To wodoodporna warstwa tynku polerowana małymi kamieniami półszlachetnymi. Może być warstwą ostateczną, w kuchni sprawdza się idealnie.

hlinena stena 2_archiv studia Createrra
Żródło: Studio Createrra
hlinena podla s keramikou_studio createrra
Źródło: Studio Createrra
Zmiany małe i duże

Jeśli nie planujesz większego remontu, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować małych zmian. Jeśli znudził Ci się na przykład kolor mebli kuchennych, nie znaczy to przecież, że musisz je od razu w całości wymienić. Możesz je przemalować, a w niektórych miejscach spróbować bardzo modnej warstwy przypominającej tablicę szkolną. Jest gładka, łatwa w utrzymaniu i potrafi nadać kuchni zupełnie nowego wyrazu! Jest też praktyczna – śmiało możesz pisać na niej wiadomości dla całej rodziny, sporządzać listę zakupów i robić małe notatki. I oczywiście – rysować!

collage_blackboard 1
Źródło: Pinterest

Małych zmian  przestrzeni możesz dokonać również za pomocą nowych dodatków i akcesoriów kuchennych takich jak nowa zastawa, naczynia, sztućce, wazony czy tekstylia. Masz kuchnię w jasnych kolorach? Odważ się na ciekawe dodatki i wypróbuj dodatków w kontrastowych kolorach. Zaś ciemniejszym kuchniom przysłużą się dodatki w jasnych i pastelowych barwach.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate