Magia sprzątania według Marie Kondo

„Sztuka sprzątania to seria prostych czynności, w czasie których przedmioty są przesuwane z jednego miejsca do drugiego. Obejmuje to umieszczenie rzeczy tam, gdzie powinny być. Wydaje się to tak proste, że nawet sześciolatek mógłby to zrobić. A jednak większość ludzi tego nie potrafi. Kiedy tylko skończą sprzątać, w ich przestrzeń znowu wkracza nieład. Nie jest to kwestia braku umiejętności, chodzi tu raczej o brak świadomości i nieumiejętność skutecznego sprzątania. Innymi słowy, sedno problemu tkwi w myśleniu. Sukces w 90 procentach zależy od naszego nastawienia mentalnego.”

Już od początku tygodnia na Bonami trwa Tydzień Sprzątania. Przygotowaliśmy dla Was w związku z nim nie tylko specjalną kampanię i artykuł z poradami, ale również małą niespodziankę w postaci konkursu (o czym pod koniec artykułu). Teraz jednak poświęćmy jeszcze chwilę na rozmyślania o tym, czym jest dla nas sprzątanie i dlaczego właściwie odczuwamy potrzebę organizowania przestrzeni wokół siebie. Przez kolejne etapy tej krótkiej analizy przeprowadzi nas Marie Kondo, autorka książki „Magia Sprzątania”, która w Polsce ukazała się dzięki wydawnictwu Muza.

„Zdradzę Ci sekret. Doprowadzenie domu do porządku daje radość.”

Marie Kondo, która stworzyła innowacyjną metodę sprzątania KonMari, popularną już na całym świecie, stawia tezę, która niejednego może zaskoczyć. Twierdzi bowiem, że do każdej rzeczy w naszym domu powinniśmy podejść w sposób indywidualny, dotknąć jej i poświęcić chwilę na zastanowienie się, czy ten konkretny przedmiot lub dekoracja daje nam radość. Jeśli nie, należy się go pozbyć z naszego wnętrza. Wyrzucenie wszystkich zbędnych rzeczy będzie skutkować nie tylko uporządkowaniem naszego domu, ale także całego życia.

„Pierwszy krok to sprawdzenie każdej szafy, szafki i szuflady w domu i zebranie ubrań w jednym miejscu.”

Według autorki „Magii Sprzątania” wprowadzanie porządku do domu ma swoje etapy, które jednak nie powinny być przeciągane w czasie. Sprzątać należy według określonej hierarchii: najpierw rzeczy z którymi łatwiej nam się rozstać (dekoracje, ubrania) a dopiero później te, do których jesteśmy bardziej przywiązani (pamiątki, zdjęcia). Cały proces powinien jednak zostać wykonany za jednym razem, ponieważ dzięki temu nie pozostawimy sobie czasu na zbędne rozmyślania.

„Nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi, nasze rzeczy naprawdę ciężko dla nas pracują i spełniają swoją rolę, wspierając nasze życia.”

Kondo_Marie_BW

Sposób, w jaki Marie Kondo mówi i myśli o przedmiotach, może wydawać się na pierwszy rzut oka dość zaskakujący. Uważa bowiem, że wszystkim rzeczom, które nas otaczają i spełniają swoją określoną rolę, należy się szacunek. Być może dla wielu z nas dziękowanie skarpetkom za ich „posługę” będzie jednym krokiem za daleko, ale główna myśl wydaje się być słuszna. W dzisiejszych czasach jednorazowych opakowań i ubrań na jeden sezon powoli zatraca się szacunek do rzeczy. Warto się więc czasem jeszcze na chwilę zatrzymać i zastanowić, czym są dla nas przedmioty, które nas otaczają.

„Porządkując swój dom i zmniejszając stan posiadania, zobaczysz, jakie są twoje rzeczywiste wartości i co się dla ciebie liczy w życiu. Nie skupiaj się na redukowaniu czy skutecznych metodach magazynowania. Skoncentruj się na dokonaniu wyboru rzeczy, które przynoszą ci radość i zbliżają do wymarzonego stylu życia.”

Czytając książkę Marie Kondo, dochodzimy powoli do wniosku, że sprzątanie nie jest celem samym w sobie, ale sposobem na zmianę całego życia. Dla samej Marie jest z pewnością swego rodzaju ideologią i nawet jeśli nie chcemy się z nią całkowicie utożsamiać, taki rodzaj myślenia o porządku może nam ułatwić jego wprowadzenie do naszego domu. Dokonanie decyzji dotyczących zbędnych przedmiotów da nam przekonanie o wewnętrznej sile, która następnie pozwoli dokonać bardziej znaczących wyborów także w innych sytuacjach. Można więc górnolotnie stwierdzić, że sprzątanie sprawi, że poczujemy się pewniejsi siebie.

Książka „Magia sprzątania” to prawdziwa skarbnica wiedzy dotyczącej sposobów myślenia o porządkowaniu i organizowaniu. Oprócz poszerzania naszych horyzontów, autorka prezentuje także różne praktyczne sposoby chociażby na układanie ubrań w szafie czy organizowanie akcesoriów (warto się chociażby przyjrzeć metodzie pionowego układania rzeczy). Czyta się ją lekko i przyjemnie, więc może to być doskonała lektura na wiosenne wieczory. Serdecznie polecamy!

Uwaga, konkurs!

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Muza, mamy dla Was do wygrania aż 3 egzemplarze książki Marie Kondo „Magia sprzątania”. Wystarczy, że w formularzu na dole artykułu odpowiecie na pytanie: Jak nazywa się autorska metoda sprzątania stworzona przez autorkę książki? Wygrywają osoby, które jako 20, 40 i 60 poprawnie odpowiedzą na pytanie. Życzymy powodzenia (i udanej nauki sprzątania!).

UWAGA: Odpowiedzi prosimy udzielać w formularzu, nie w komentarzach!

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate