Małe mieszkanie – wielka sprawa

Każdy z nas chciałby mieszkać w przestronnym wnętrzu, w którym wszystko ma swoje miejsce. Choć nie zawsze możemy sobie pozwolić na wielopokojowe mieszkanie czy domek jednorodzinny, nie oznacza to, że nasze skromne gniazdko nie może przynajmniej sprawiać wrażenia większego. Jak zamienić ciasne w przestronne? Oto 5 rad, które na pewno Ci pomogą!

Po pierwsze: kolor

472444df6ecb0660464c4927cd51ede4
Źródło zdjęcia: Pinterest

Zacznijmy od podstaw – w małym mieszkaniu musisz zapomnieć o ciemnych, soczystych barwach. Postaraj się utrzymać wnętrza w jasnej tonacji; jeśli nie przemawia do Ciebie biel, pobaw się szarościami, beżami i ecru. Doskonale połączą się z jasnym drewnem i naturalnymi motywami, możesz się więc śmiało inspirować stylem skandynawskim. Jeśli zdecydujesz się na odważniejszy kolor, zadbaj o to, aby nie zdominował wnętrza – pionowe dekoracje sprawią, że całe pomieszczenie wyda się o nieco wyższe.

Po drugie: światło

ec761c316835cf4db58dd5002374a2aa
Źródło zdjęcia: Pinterest

Nie da się ukryć, że oświetlenie gra wielką rolę w wystroju małych mieszkań. Zadbaj o to, aby światło było nie tylko ciepłe i przytulne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Możesz się zdecydować na wyrazistą lampę, która podkreśli styl Twojego mieszkania, lub wybrać nieco bardziej stonowaną, dopasowującą się do zachodzących w nim zmian.  Unikaj ciężkich zasłon i ciemnych rolet, a naprzeciwko okna powieś lustro – pomoże ono rozproszyć naturalne światło i jak najdłużej wykorzystać je we wnętrzu. Jeśli przy Twoim łóżku brakuje miejsca na stolik nocny, zdecyduj się na kinkiet. W ten sposób zadbasz zarówno o ergonomiczny wystrój, jak i zdrowie swoich oczu.

Po trzecie: materiały

1409212abfe052cf307cb2e0fc4a81b6
Źródło zdjęcia: Pinterest

Najlepszymi przyjaciółmi małych mieszkań są szklane i akrylowe, przeźroczyste dodatki. Szklane ozdoby, nawet w większych ilościach, nie zagracą mieszkania, a jedynie wesprą jego unikalny styl. Wykorzystaj również dodatki z metalu i jasnego drewna – pierwszy z materiałów wesprze minimalistyczny wystrój, drugi – pomoże zachować przytulną atmosferę. Mała podpowiedź: tegorocznym metalowym hitem jest miedź, nie wahaj się więc przy wyborze miedzianych dodatków.

Po czwarte: przechowuj z pomysłem

a887b07bbcfabeb7459613fe6d2c4f72
Źródło zdjęcia: Pinterest

Chyba największym problemem, z jakim borykają się mieszkańcy małych mieszkań, to brak miejsca. Podejdź do tematu przechowywania kreatywnie: zastanów się, czy pod Twoim łóżkiem nie znalazłoby się miejsce dla kilku skrzynek, a w kuchni postaraj się korzystać z kompaktowych rozwiązań.  Wykorzystaj wysokość – szafki i regały mogą się wznosić aż po sam sufit. Na najwyższych piętrach postaw najrzadziej używane rzeczy; dotrzesz do nich dzięki taboretowi, a jeśli Twoje mieszkanie jest naprawdę wysokie, spraw sobie składaną drabinkę. Nie będziesz żałować!

Po piąte: myśl wielofunkcyjnie

2e6ed9a5f54bb365d824eab4fb5073b4
Źródło zdjęcia: Pinterest

Postaraj się, aby każdy kupiony mebel i dodatek mógł pełnić więcej niż jedną funkcję. Małe mieszkanie to idealne miejsce by sprawdzić, jak w różnych zadaniach poradzi sobie stół, czy jak niewielki stołek może zastąpić nieodzowny stolik kawowy. Puf możesz wykorzystać jako podnóżek, miejsce do siedzenia dla nieoczekiwanych gości lub dołożyć na niego tacę z przekąskami podczas filmowego wieczoru, a pod ławą na pewno znajdzie się miejsce na rzadziej używane, ale potrzebne rzeczy. Nie bój się mniej tradycyjnych rozwiązań, mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

Idealne dodatki do małego mieszkania znajdziesz teraz w naszej aktualnej kampanii!

Comments

comments

Navigate