Meble Kartell: historia designu zaklęta w twórczym materiale.

Wszystko zaczęło się od fascynacji nowoczesną technologią i marzeń o innowacyjnych rozwiązaniach. Wszystko to zrodziło się w głowie młodego inżyniera chemii Giulia Castelliego, który w 1949 roku założył markę Kartell. Teraz produkty tej ikony designu znajdziesz także na Bonami.

Kartell
Jellies Family to kolekcja naczyń i akcesoriów z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, którą dla marki Kartell zaprojektowała Patricia Urquiola. | Foto: Kartell

Chociaż na początku swojej działalności marka zajmowała się przede wszystkim produkcją elementów samochodowych, w 1958 roku jej portfolio rozszerzyło się także o akcesoria laboratoryjne z rewolucyjnego tworzywa stanowiącego bardziej przystępną i tańszą alternatywę dla szkła. To samo tworzywo zostało wykorzystane w produkcji pierwszej serii mebli i dekoracji do domu w roku 1963.

Niektóre innowacyjne pomysły projektantów nie mogły jednak od razu zostać zrealizowane, ponieważ nie pozwalał na to ówczesny rozwój techniki. Przykładem może być słynny fotel 4801 zaprojektowany przez Włocha Joe Colombo, który w roku 1964 mógł zostać wyprodukowany jedynie z drewna. Reaktywacja projektu w 2012 roku i sława, jaką plastikowy fotel zdobył na całym świecie, z pewnością zachwyciłaby innowatora Colombo. Pierwotna wersja stworzona z drewnianej sklejki jest dzisiaj już jedynie chlubnym eksponatem muzeów i prywatnych kolekcji.

Kartell
Wygodne krzesło z polikarbonu zostało zaprojektowane w stylu Ludwika XV. Louis Ghost wniesie do wnętrza poczucie elegancji i nowoczesnego designu. | Foto: Kartell
Kartell
Foto: Kartell

Nowe oblicze marki Kartell, która oczarowała świat przezroczystymi meblami z kolorowych tworzyw, ukazało się światu już w latach 80. Na czele firmy stanął wtedy Claudio Luti, który dzięki współpracy z designerami o prawdziwie niekonwencjonalnych pomysłach, takimi jak chociażby Philippe Starck, oraz odkryciu zupełnie nowych możliwości technologicznych, zmienił podejście całego świata do projektów z plastiku. Dzięki niemu produkty Kartell stały się rozpoznawalne jako jedne z najbardziej oryginalnych i wytrzymałych.

Meble Kartell są pełne kolorów i ciekawych form, w których dostrzec można dużą dawkę dobrego humoru. Odznaczają się doskonałymi właściwościami technicznymi, dzięki czemu są nie tylko wytrzymałe, ale również przyjemne w dotyku. Swoją pozycję wśród śmietanki światowego designu Kartell zawdzięcza także ogromnej popularności w świecie showbiznesu, zarówno modowego, muzycznego, jak i filmowego. Marka współpracuje z wieloma osobistościami, a jej produkty nieraz pojawiły się na wielkim ekranie.

Kartell
Foto: Kartell

Lata 90 to czas przełomowy w rozwijającej się karierze marki. W roku 1999 w Mediolanie, na powierzchni 2000 m² Kartell otworzył swoje muzeum oraz jako pierwsza firma na świecie rozpoczął produkcję mebli i dekoracji do wnętrz z użyciem poliwęglanu. W wyniku tej innowacyjnej zmiany powstało krzesło La Marie, wyprodukowane według minimalistycznego projektu Philippa Starcka. Pomimo tego, że wygląda lekko i delikatnie, ma bardzo solidną konstrukcję, a właściwości poliwęglanu zapewniają jej wysoką wytrzymałość.

Kartell i Philipp Starck mają jednak na wspólnym koncie jeszcze jeden produkt należący do creme de la creme świata designu – krzesło Masters, które znajdziesz na Bonami w kilku wariacjach kolorystycznych.  Delikatna, wręcz aksamitna struktura siedziska w połączeniu z lekkim tworzywem sztucznym oraz możliwością składania krzeseł jedno w drugie sprawia, że krzesło jest już dziś prawdziwą legendą. Za swój nieoczywisty projekt Masters otrzymało także nagrodę Good Design Award.

židle Masters
Krzesło Masters oczarowało już cały świat i wprowadziło nowoczesny design do niezliczonej ilości wnętrz. | Foto: Kartell

Oddzielnym rozdziałem w ogromnej księdze sukcesów marki Kartell są lampy, które szybko zyskały uznanie i popularność. Przykładem może być wisząca lampa Fly, zaprojektowana w 2002 roku przez Włocha Feruccio Lavianiego. Wykonana została z częściowo przezroczystego materiału w owalnym kształcie. Występująca w najpiękniejszych kolorach tęczy lampa przywodzi na myśl wielką gumę balonową, a doskonała gra świateł zatrzymana w tej formie oczaruje każdego. Teraz lampy Fly dostępne są także na naszej stronie.

collage
Foto: Kartell

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate