„Drewno to bardzo wdzięczny materiał” – mówi Michiel Kommer

Michiel Kommer z Amsterdamu to designer i stolarz w jednym. Samodzielnie wybiera odpowiednie drewno i projektuje meble, które potem – często długimi miesiącami – tworzy w swoim warsztacie.

michiel
Źródło: http://www.michielkommer.nl

Dlaczego drewno?

Pracuję przede wszystkim z drewnem, ponieważ jest to bardzo wdzięczny materiał. Nie tylko pięknie pachnie, ale dzięki naturalnej fakturze i kolorom każdy wykonany z niego przedmiot jest niepowtarzalny. Nie znajdziesz dwóch drewnianych desek, które wyglądają dokładnie tak samo.

stol3
Źródło: http://www.michielkommer.nl

Jak traktujesz to, co robisz? Czy jest to dla Ciebie praca? Hobby? Pasja?

Projektowanie i tworzenie mebli jest dla mnie czymś więcej niż pracą. Często zdarza mi się, że o tym śnię, albo budzę się i długo myślę o kolejnym projekcie. Jest to swojego rodzaju obsesja, która niestety ma swoje negatywne strony: chciałbym, aby wszystko, co robię, było jeszcze piękniejsze, jeszcze bardziej doskonałe, a to często koliduje z czasowymi i finansowymi możliwościami moich klientów.

Jak wygląda cały proces tworzenia mebli: od pierwszego pomysłu do gotowego przedmiotu? I jak długo to trwa?

To zależy, za każdym razem wygląda to zupełnie inaczej. Czasami jest tak, że pewnego dnia pomysł zaczyna kiełkować, a tydzień później mebel jest już gotowy. Czasami dopiero po kilku miesiącach rozmyślań pomysł nabiera wyraźnych zarysów i ostatecznego kształtu. Mogę jednak powiedzieć, że od pierwszego spotkania z klientem do oddania gotowego mebla mija średnio sześć miesięcy. Bardzo dużo czasu zajmuje mi znalezienie złotego środka między życzeniami klienta a moimi wyobrażeniami oraz ostateczne dopracowanie designu.

praca
Źródło: http://www.michielkommer.nl

Którego z wykonanych przedmiotów nigdy nie zapomnisz? I dlaczego?

Ponieważ każdy z przedmiotów, które tworzę, jest wyjątkowy, zrobiony specjalnie dla konkretnej osoby, pamiętam je wszystkie. W każdym z nich obecne są moje uczucia, każdemu z nich poświęciłem wiele czasu i uwagi, projektując go tak, aby wpasował się w konkretne wnętrze i wniósł do niego to, czego tam wcześniej – według mnie – brakowało. Dlatego na zawsze zapadnie mi w pamięć nie tylko stół o pięknie zakrzywionych liniach, wykonany z setek małych drewnianych bloków, którego wykonanie zajęło mi dwa i pół miesiąca, ale również będące prezentem dla wyjątkowej osoby pudełko, wykonane z drewna pochodzącego z miejsca, w którym się urodziłem. Ważne jest nie tylko to, co powstanie, ale też uczucia, jakie do tych przedmiotów wkładam.

Czy masz swój ulubiony mebel?

Ciężko byłoby mi nazwać jakiś konkretny mebel moim ulubionym. Istnieje tyle stylów i materiałów, tylu artystów, których nie można przecież ze sobą porównywać… Najlepszym przykładem jest pomieszczenie z krzesłami w VitraHaus w Bazylei. Znajduje się tam 25 krzeseł, które zmieniły historię meblarstwa. Każde krzesło jest inne, a atmosfera zapiera dech w piersiach – patrzysz na te meble i zastanawiasz się, czy ich twórcy zdawali sobie sprawę z tego, że od momentu, kiedy skończą pracę nad krzesłem, nic nie będzie już takie samo.

fotel
Źródło: http://www.michielkommer.nl

Wygląda na to, że masz słabość do krzeseł…

Tak, krzesła mnie fascynują. W swoim dwupokojowym mieszkaniu mam ich około dziesięciu.

Jak wygląda Twoje mieszkanie?

W moim mieszkaniu dominują jasne kolory. Jasna podłoga, biało-zielone ściany, ciemniejsze są tylko listwy sufitowe oraz czerwony dwunastometrowy wzór symbolizujący zapis elektrokardiogramu. Mam go na najdłuższej ścianie w mieszkaniu.

Staram się nie przynosić do domu zbyt wielu przedmiotów. Wolę raczej puste pomieszczenia, w których każda rzecz naprawdę zasługuje na to, aby się w nich znaleźć. Twój dom wyraża to, kim jesteś.

ściana
Źródło: http://www.michielkommer.nl

Na koniec zdradź nam jeszcze, nad czym obecnie pracujesz.

W ostatnich dniach pracuję nad urną. Jest to dla mnie specjalne zamówienie – normalnie sam wymyślam design wszystkich przedmiotów, ale tym razem jest to zbyt osobiste, zbyt delikatne… Po skończeniu tego projektu planuję wyjechać. Potrzebuję czasu dla siebie samego, chcę przemyśleć kilka spraw, zastanowić się nad przyszłością,a przede wszystkim nad tym, jak połączyć swoją pasję z bardziej praktycznym podejściem do życia.

Dziękuję za rozmowę, Michiel. Mam nadzieję, że podróż spełni swój cel. Powodzenia i do zobaczenia po powrocie!

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate