Wielka metamorfoza na małej przestrzeni

Małe pomieszczenia, ciasna i zamknięta przestrzeń oraz typowe dla bloków okna. Biuro architektoniczne Free Architects w tym artykule przekonuje, że urządzanie mieszkania w bloku nie musi być skazane na porażkę. Zerknij jak można sprytnie poradzić sobie z niewielkimi przestrzeniami i dokonać wspaniałej metamorfozy.

01
Nawet zwykłe mieszkanie w bloku można zamienić w ciepłe i przyjemne wnętrze. | Źródło: Free Architects

Rodzina, dla której mieliśmy przeprowadzić metamorfozę zmagała się z problemem większości rodzin mieszkających w bloku. Brakowało tam jednego pomieszczenia – sypialni. Właściciele spali na rozkładanej sofie, co było dla nich bardzo uciążliwe i niekomfortowe. Klasyczne M3 jest zamieszkane jeszcze przez babcię i córkę, dlatego też zabrakło oddzielnego pokoju dla rodziców. Zdecydowaliśmy jednak, że bez wielkich nakładów możemy przestrzeń powiększyć o jedno, dodatkowe pomieszczenie.

collage-13

 

Nic nie można było zrobić z wewnętrzną ścianą, ponieważ było tam podłączenie wodne, kanalizacyjne oraz odprowadzenie od okapu kuchennego. Nie dało się oczywiście również nic zmienić w ilości i rozmieszczeniu okien. Właścicielce mieszkania zależało przede wszystkim na projekcie nowej kuchni. Podczas pracy okazało się jednak, że wnęka kuchenna jest bardzo mała, siedząc na kanapie nie widać telewizora a dodatkowo połowa rodziny nadal nie ma gdzie spać.  W ten sposób zrodził się plan stworzenia takiego rozwiązania, które zapewniłoby każdemu członkowi rodziny komfort. Przede wszystkim skupiliśmy się więc na sypialni.

Wszystkie pierwotne ścianki działowe zostały usunięte. W kierunku jednego z okien przesunęliśmy sypialnię, drugie miało służyć nowej kuchni połączonej z salonem. Dla młodej rodziny wybraliśmy bardzo nowoczesny design z użyciem naturalnych materiałów. Jasną ściankę, przez którą światło dociera do kuchni, wykonaliśmy z poliwęglanu oraz ździebeł bambusa. Podświetlenie przy pomocy ukrytej taśmy  LED stworzyło dodatkowo niesamowity efekt. W jadalni są teraz 4 wygodne miejsca, wisząca szafka, w której znajdują się akcesoria kuchenne oraz oryginalny obraz. Całe pomieszczenie ma punktowe oświetlenie.

03
Przezroczysta ścianka w kuchni wykonana z poliwęblanu i ździebeł bambusa. Dodatkową atmosferę tworzy oświetlenie przy pomocy paska LED. | Źródło: Free Architects
10
Źródło: Free Architects

Salon został oddzielony ścianą kartonowo-gipsową w kształcie fali. Wnosi to do trochę topornego i przewidywalnego wnętrza interesującą nutę, elegancko oddziela sypialnię a dodatkowo ścianka w swoim wnętrzu skrywa całe okablowanie. Kolory beżowe, śmietankowe i zielone dopełnia barwa drewnianej biblioteczki stworzonej na miarę.  Została stworzona z małych listewek na których można dowolnie rozmieszczać półki według własnej potrzeby i uznania. Kierowaliśmy się zasadami feng-shui ale także daliśmy dojść do głosu naszej kreatywności, czego efekt widać patrząc na efekt końcowy. Również stolik ma ciekawy kształt, który współgra ze ścianą oraz naturalny materiał, który pięknie komponuje się z biblioteczką. W tym małym pomieszczeniu jest dodatkowo bardzo praktyczny.

08
Free Architects oddzielili sypialnię i salon za pomocą ścianki kartonow-gipsowej. | Źródło: Free Architects
13
W salonie prym wiedzie biblioteczka z deszczułek, do której można dowolnie przymocować półki. | Źródło: Free Architects

Najważniejszym elementem całego projektu jest oczywiście sypialnia w stylu zen.  Znajdują się tam symbole spokoju i ładu, proste kształty, minimalizm, czarno-biały obraz oraz nastrojowe oświetlenie umieszczone za bambusem. Materace są umieszczone na stelażu z drewnianego podium, które wyłania się z podłogi jak Fenix. Stworzyć sypialnię w której właściciele będą chętnie spać i odpoczywać, relaksować się i nabierać nowej energii – to był nasz priorytet.

05
Proste kształty, minimalizm oraz oryginalne oświetlenie sprawiają, że sypialnia staje się oazą spokoju. | Źródło: Free Architects
06
Źródło: Free Architects\

Ty również chcesz odmienić wygląd swojego mieszkania? W naszych kampaniach znajdziesz całe mnóstwo dodatków i mebli, dzięki którym dokonasz niezapomnianej metamorfozy.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate