Mini ogródki – rozwiązanie doskonałe!

Czekając z utęsknieniem na wiosnę i słońce, planujemy pierwsze porządki w naszych ogrodach i warzywnikach. Tylko co zrobić jeżeli mieszkamy w bloku i nie mamy ogrodu? Wystarczy balkon. Jeśli zależy Ci na kontakcie z naturą i nie boisz się pobrudzić ziemią, to doskonałym pomysłem będzie stworzenie domowego mini ogródka. Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo, a przede wszystkim posiadanie swoich własnych, zdrowych i niepryskanych warzyw i ziół. Dodatkowo odpowiednia aranżacja naszych domowych ogródków może być także ciekawym i designerskim elementem wystroju. Mieszkanie w bloku wcale nie musi być szare i smutne.

collage
Do stworzenia wymarzonego mini ogródka możesz wykorzystać stare skrzynki | Źródło: Pinterest

Od czego zacząć?

Aby stworzyć domowe mini ogródki nie potrzeba specjalnych umiejętności, ani dużo wolnego czasu. Wystarczą chęci i odpowiednie materiały. Podstawą jest żyzna gleba wymieszana z piaskiem i keramzytem. Pojemnikiem na rośliny może być dosłownie wszystko: donice, skrzynki, kubki, a nawet butelki. Recycling jest doskonałym, tanim i prostym sposobem na otrzymanie ciekawych efektów. Kolorowe liście sałaty, czerwone pomidory będą się oryginalnie prezentowały w starych skrzyniach, konewkach lub lekko zardzewiałych wiadrach. Ważne jest, aby wybrany przez nas pojemnik miał odpowiedni drenaż oraz umożliwiający odpływ wody otwór w dnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ziemia nie będzie gniła i zapewnimy przewiewność, a także wilgotność gleby odpowiednią dla rozwoju roślin.

collage4
Oznacz poszczególne warzywa i zioła własnoręcznie wykonanymi, lub kupionymi plakietkami | Źródło: Pinterest

Do wypełnionych ziemią donic wsadzamy cebulki, sadzonki oraz nasiona ziół i warzyw. Podlewamy obficie. Ważne jest zapewnienie dostępu światła słonecznego i z tego względu posiadaczy południowego okna można nazwać szczęśliwcami. Warzywnik na balkonie zakłada się podobnie jak tradycyjny. Nasiona najlepiej jest wysiać wcześniej do skrzyń w pomieszczeniu, a późną wiosną wystawić je na balkon. Pojemniki na warzywa powinny być w miarę głębokie, szczególnie dla roślin bulwiastych.
Niezastąpioną będzie własna hodowla ziół z nasion, natomiast niecierpliwcom radzimy skorzystanie z już rozwiniętych sadzonek.
Dekoracyjnym dodatkiem do naszego mini ogródka będą samodzielnie wykonane tabliczki z opisem roślin. Drewniane, kamienne, czy kolorowe, niech tabliczki nawiązują stylem do Waszego balkonu. Możemy poszaleć z formą, kolorem i teksturą. Możemy posadzić każde zioło w innej, kolorowej doniczce lub zrobić fantazyjną mieszankę własnych ziół w jednej dużej donicy. Możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

collage3
Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na donice, możesz stworzyć pionowy warzywnik przy ścianie lub balustradzie | Źródło: Pinterest

Warunki uprawy

Gleba jest najważniejsza. Jeśli zapewnimy roślinom dobrą ziemię to mamy duże szanse na powodzenie. Zioła i warzywa zdecydowanie lepiej rosną w pełnym słońcu. Są dzięki temu smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Oprócz odpowiedniego nasłonecznienia należy pamiętać także o regularnym podlewaniu. Najlepiej użyć wody „odstanej”, nie lodowatej. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Rośliny możemy sadzić kiedy temperatura w nocy utrzymywać się będzie powyżej zera. Zioła to rośliny wieloletnie. Są mało wymagające, dlatego zimą można je przenieść do domu, dzięki czemu mogą cieszyć nasze oko przez cały rok. Przesadzając zioła do większych donic należy pamiętać o warstwie drenażowej i na dnie donicy wysypać keramzyt lub drobne kamienie.
Podczas sadzenia warzyw należy pamiętać, aby wyższe były ustawione z tyłu i nie utrudniały dostępu słońca niższym roślinom. Donice prostokątne pozwalają lepiej wykorzystać miejsce na balkonie, którego często jest za mało.
Brak miejsca na balkonie możemy zrekompensować wykorzystując ściany i tworząc wiszący warzywnik w koszach lub donicach, których z pewnością pozazdroszczą nam zaproszeni goście.

collage2
Źródło: Pinterest

Jakie gatunki sadzić?

Na balkonach i tarasach najlepiej sadzić rukolę, roszponkę, szpinak, zioła, koperek, rzodkiewkę, melisę, kolendrę, tymianek, szczypiorek. Są to warzywa mało wymagające, szybko rosną i idealnie nadają się do wiosennych sałatek. Niektóre przycinane regularnie odrastają nawet przez całe lato.
Sałaty i rzodkiewka mają płytki system korzeniowy i nie wymagają głębokich donic. W głębszych pojemnikach najlepiej sprawdzą się pomidory koktajlowe, słodkie papryczki, bakłażany, poziomki i truskawki. Wymagają one głębokich pojemników, regularnego podlewania i nawożenia.

Utrzymanie domowego ogródka nie wymaga od nas czasu i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne podlewanie oraz odpowiednie, osłonięte i słoneczne stanowisko. Jeśli o to zadbamy, rośliny poradzą sobie same.


interleave_mask

Autorkami artykułu są Karolina i Alina z A&K Studio. To doświadczone architektki krajobrazu, wykonujące nieszablonowe, a zarazem funkcjonalne projekty. Do każdego zadania podchodzą z pasją i zaangażowaniem, pamiętając, że to klient ma się czuć dobrze w zaprojektowanym ogrodzie bądź innym miejscu wypoczynkowym. Jak same mówią, ich praca ma niepowtarzalny styl, który wynika z przekonania, że projektowanie jest sztuką.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate