Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy? Zobacz nasze rady!

Wysoka jakość wykonania, ergonomiczność i oczywiście piękny wygląd – taka powinna być sofa idealna! Okazuje się jednak, że jej kupno przysparza czasem wielu kłopotów. Dlatego też podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy, która będzie służyć przez długie lata. Kluczowe słowa? Skala Martindale i optymalna wysokość oparcia. Brzmi groźnie? Bez obaw, za chwilę wszystko stanie się jasne!

moderní pohovka
Zdjęcie: Innovation

Czym jest skala Martindale i dlaczego jest tak ważna?

Martindale to najczęściej stosowana metoda testowania wytrzymałości materiału na przecieranie. Mowa tu o teście uznawanym na całym świecie, wykonywanym przez specjalną maszynę o tej samej nazwie. Jak przebiega? Testowany materiał zostaje naciągnięty w pozycji poziomej na specjalną powierzchnię, a następnie różnymi rodzajami ruchów pocierany przy pomocy specjalnego papieru ściernego lub wełny czesanej. Kiedy tylko zostają zaobserwowane zmiany w strukturze materiału, maszyna zostaje zatrzymana, a materiał można przyporządkować do jednej z następujących kategorii:

10 000 i mniej – tkaniny dekoracyjne (używane np. do produkcji poszewek lub tekstyliów domowych)

10 000 – 15 000 – tkaniny nadające się do sporadycznego użytku w domu

15 000 – 25 000 – tkaniny nadające się do sporadycznego i niezbyt intensywnego codziennego użytku w domu

25 000 – 30 000 – tkaniny nadające się do codziennego, intensywnego użytkowania w domu

więcej niż 30 000 – bardzo wytrzymałe tkaniny, stosowane również do użytku publicznego (np. jako obicia w komunikacji miejskiej)

pohovky Innovation

moderní pohovka
Zdjęcia: Innovation

Uwaga! Wytrzymałość na ścieranie to nie jedyne kryterium przy wyborze sofy czy innych mebli tapicerowanych. Istotna jest także odporność na mechacenie się oraz wytrzymałość kolorów. Skala Martindale opisuje jedynie pierwszą z wyżej wspomnianych wartości.

stylová pohovka
Zdjęcie: Innovation

Siedzenie zdrowe dla kręgosłupa

Podczas wyboru sofy ważną rolę pełni nie tylko wygląd, lecz także ergonomiczność. Podczas wyboru odpowiedniego mebla do salonu warto się więc skupić nie tylko na całkowitych jego rozmiarach, ale zatrzymać się na chwilę przy wysokości  i głębokości oparcia, które będzie grać główną rolę podczas przyszłego odpoczynku.

Optymalna wysokość oparcia jest różna u sof i foteli. U tych pierwszych wynosi od 38 cm do 43 cm, a u drugich od 44 cm do 46 cm. Różnice w tych wartościach mają związek oczywiście ze wzrostem poszczególnych użytkowników.

Warto zwrócić uwagę na powyższe wymiary, ponieważ w przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego oparcia, sofa będzie niewygodna podczas dłuższego użytkowania i może prowadzić do pojawienia się bólów kręgosłupa lub nóg. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim mebli, które są użytkowane często i spędza się na nich dużo czasu. Jeśli poszukujesz mebla, który będzie pełnić głównie funkcję dekoracyjną w domowym biurze czy salonie, wysokość oparcia nie powinna stanowić większego problemu i można spokojnie skupić się na stronie estetycznej.

květinová pohovka
Zdjęcie: Innovation

Więcej informacji o wyborze idealnej sofy znajdziesz również w tym artykule. Kiedy będziesz już merytorycznie przygotowany do wyboru nowego mebla, wystarczy tylko wejść na naszą stronę i wyruszyć na poszukiwanie najpiękniejszej i najbardziej ergonomicznej sofy!

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate