Designerzy nowej kolekcji Karup: Zależało nam na funkcjonalności i pięknych detalach

Nowa kolekcja sof Karup wyróżnia się sprytnymi detalami i skandynawskim pięknem w wydaniu retro. Za ich design ręczy Nikolaj Duve i Kasper Meldgaard – duński duet Says Who, który w swej pracy poszukuje nowych możliwości twórczego rozwoju, a którego główną inspiracją jest skandynawski design lat 50. O tym, jak wyglądała praca nad nową kolekcją sof Karup, o tym, jak mieszkają i co według nich sprawiło, że skandynawski design cieszy się ogólnoświatową sławą, opowiedzieli nam w poniższym wywiadzie.

Says Who
Kasper Meldgaard i Nikolaj Duve, twórcy marki Says Who.

Jaka była podstawowa myśl towarzysząca wam podczas pracy nad nową kolekcją dla marki Karup?

Chcieliśmy wykorzystać możliwości, jakie daje współczesny design, by zaprojektować funkcjonalne meble. Zależało nam na tym, żeby sprawdziły się w każdej, niekoniecznie wielkiej przestrzeni – zwłaszcza w miejscach codziennego użytku i odpoczynku. Dlatego nasze sofy łączą w sobie dwie funkcje – możliwość spania i siedzenia. Nie zapomnieliśmy też o pięknych detalach: za przykład mogą posłużyć na przykład podłokietniki w formie skórzanych pasów w modelu Poetry, stolik „schowany” w sofie Soul czy przepiękne nogi w stylu retro w sofach z linii Indie. Pracowaliśmy również z zupełnie nową paletą barw, a materace z linii Indie i Soul mają z każdej strony guziki w innym kolorze.

2
Sofa Poetry.

Czy któryś z modeli macie u siebie w domu?

W biurze mamy sofę Soul. Jej funkcjonalność nie ma sobie równych i za to ją kochamy.

Sofa Karup
Sofa Soul.

A jaki styl panuje w waszych mieszkaniach?

Kasper: Zdecydowanie styl skandynawski: białe ściany, szare tekstylia i drewniane meble.

Jaki wpływ na wasze życie osobiste i profesjonalne miała przestrzeń, w której dorastaliście?

Dość spory, dorastaliśmy w otoczeniu prostych rozwiązań estetycznych i mebli z jasnego drewna. Aktualnie wiele inspiracji czerpiemy z podróży biznesowych po całym świecie, gdzie spotykamy się z naszymi partnerami i klientami.

Co sprawia, że skandynawski design cieszy się nieprzerwaną ogólnoświatową popularnością?

Kasper: Sądzę, że nasze hasło: „funkcja dyktuje formę“ było i jest pionierskie. Podkreśla to, co jest w designie najważniejsze: doskonale dopracowana funkcjonalność, która sprawia, że te meble są po prostu wygodne, czym sprawiają użytkownikom wielką radość.

Którą erę designu lubicie najbardziej?

Oczywiście duński design lat 50.! To wtedy cały świat zaczął doceniać i podziwiać piękno minimalistycznych i funkcjonalnych mebli z drewna. Przyznam też, że kochamy nurt „new scandinavian design“, którego właściwie jesteśmy częścią. Skandynawski design ponownie rządzi na światowej scenie i to my – z całym szacunkiem dla naszego dziedzictwa – nadajemy mu nową twarz.

4
Inspiracja stylem lat 50.
5
Sofa Indie.

Jak według was będzie wyglądał design za dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat?

Liczba mieszkańców naszej planety stale rośnie i coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast. W konsekwencji zwiększa się koncentracja ludzi w jednym miejscu, a dla designu oznacza to skupienie się na funkcjonalności projektowanych przedmiotów. Wielofunkcyjne meble i dodatki zdecydowanie zdominują design przyszłości.

Wielofunkcyjność to również główny wyznacznik sof z nowej kolekcji Karup, które spełniają nie tylko swoją prymarną rolę, ale mogą służyć też jako łóżko czy kanapa ze stolikiem. Wybierz ten najlepszy model dla siebie, póki czas. Z doświadczenia wiemy, że szybko znajdują nowy dom.

Comments

comments

2 komentarze

  1. Pingback: Futon - japoński sposób na zdrowy sen - Magazyn Bonami.pl

  2. cudowne rozwizanie do pokoju dla syna (pokój w remoncie) niespodzianka cudowna

Leave A Reply

Navigate