Nowoczesne przedszkole – jak z bajki!

Jak wygląda klasyczne przedszkole? Stary budynek, pastelowe lamperie, atmosfera dość powiedzieć nieestetyczna, a całość nadająca się do generalnego remontu.  Rzadko zdarza się, by powstawały zupełnie nowe budynki przeznaczona pod przedszkola czy żłobki. A współczesna architektura ma naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno pod względem samych projektów, jak i zaaranżowania przestrzeni, która będzie maksymalnie zaadaptowana do potrzeb maluchów. Nam spodobał się bardzo bajkowy projekt słowackiego przedszkola w mieście Limbach. Co sądzicie? Do  jakich przedszkoli chodzą wasze dzieci i jak wyobrażacie sobie przedszkole idealne?

škôlka Limbach

škôlka Limbach

Przedszkole zostało zaprojektowane dla 40 maluchów i miało zmieścić się na naprawdę małej powierzchni 935 m2. Budynek miał zawierać pomieszczenia dla dzieci, wspólną przestrzeń, biura, kuchnię z zapleczem, plac zabaw i miejsca parkingowe. Trzy klasy dla dzieci w różnym wieku zostały umieszczone na pierwszym piętrze.

Głównym motywem przewodnim całego projektu jest zrozumiały dla dzieci temat szeroko pojętego domu, ze spadzistym dachem i dużymi, przestrzennymi oknami na świat. Przedszkole znajduje się w okolicy winnicy, więc południowe okna wychodzą właśnie na nią, tworząc naturalny, zielony kontrast. Okna stały się przestrzenią do architektonicznych gier z asymetrią, a ich parapety sa umieszczone bardzo nisko, dzięki czemu są dostępne i dla najmniejszych dzieci – kontakt ze światem zewnętrznym nie jest więc ograniczony.

škôlka Limbach

škôlka Limbach

Na tylnej fasadzie znajdują się mniejsze okna, tu znajdują się bowiem pomieszczenia biurowe, kuchnia i zaplecze techniczne. Pomieszczenie wspólne dla dzieci służy jako jadalnia, bawialnia i miejsce interakcji i zabaw dzieci w różnym wieku. Tu odbywają się również akcje typu jasełka i teatrzyki.

Tak powstało miejsce wyjątkowo przyjazne dla dzieci i wspierające ich integrację. Co bardzo cieszy, zadbano o estetyczną stronę projektu i przedszkole wygląda jak domki z prawdziwej, radosnej bajki! Mamy wrażenie, że do takiego przedszkola chodziłoby każde dziecko, a i my, gdyby można było cofnąć czas… chętnie byśmy się tu uczyli społecznego życia.škôlka Limbach

škôlka Limbach

Źródło: architekti.sk
Zdjęcia: Tomáš Manina

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate