Pierwszy krok przy remoncie? Pomyśl o oświetleniu!

Oświetlenie decyduje o atmosferze pomieszczenia i wpływa na nasz nastrój. Niestety, bardzo często przy planowaniu remontu zupełnie je ignorujemy, a decyzje podejmujemy w ostatniej chwili. Chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej je wykorzystać, a czego unikać? Świetnie się składa – przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę, dzięki której niestraszna Ci będzie tematyka oświetlenia!

Kluczem do sukcesu w przypadku oświetlenia jest rozsądne planowanie. Zanim wypłyniesz na morze dodatków i zaczniesz dopinać wszystko na ostatni guzik, zastanów się dobrze, jaką funkcję będzie spełniało każde z urządzanych pomieszczeń. Właśnie od tego będzie zależał rodzaj światła, jego natężenie i barwa, ale też kształt lampy i rozmieszczenie źródeł światła.

Na samym początku mamy dla Ciebie złą wiadomość: nie istnieje żadna złota zasada, która sprawdzałaby się w przypadku oświetlenia – jego odpowiedni wybór będzie wymagał trochę więcej wysiłku. Każda przestrzeń, styl wybranych dodatków, mebli, kolor ścian wymaga nieco innych rozwiązań. Choć z idealnym doborem lamp i ich rozmieszczeniem trzeba się będzie trochę pomęczyć, jedno jest pewno – warto!

Oświetlenie - przykłady
Źródło: Pinterest
Oświetlenie - przykłady
Źródło: Pinterest

Oświetlenie – ogólne zasady

Temat oświetlenia jest niezwykle rozległy, dlatego zaczniemy od podstaw. Oto kilka dobrych rad, które na pewno Cię nie rozczarują.

1. Proporcje

Weź pod uwagę główne elementy, z którym powinien współgrać dany element oświetlenia. Sam chyba przyznasz, że malutki żyrandol nad wielkim kuchennym stołem wygląda po prostu… śmiesznie. Dlatego warto zmierzyć całe pomieszczenie i meble, jakie do niego wybraliśmy – w ten sposób zyskamy wyobrażenie o właściwych wymiarach naszego żyrandola.

Oświetlenie - proporcje
Źródło: Pinterest

2. Kolor

W tym całym oświetleniowym szaleństwie nie zapomnij o kolorach ścian w pomieszczeniu, do którego wybierasz lampę. Nawet niewielkie różnice w odcieniach mogą spowodować efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Niektóre tony w połączeniu z pewnym typem światła sprawiają nienaturalne wrażenie, a co gorsza wpływają w ten sposób na wszystkie inne kolory w pomieszczeniu. Weź to pod uwagę!

Oświetlenie - temperatura
Oświetlenie – temperatura | Źródło: Pinterest

3. Żarówki

Tak, żarówka też ma znaczenie! Energooszczędne żarówki mogą się wydawać drogie (zwłaszcza, jeśli kupujesz ich większą ilość), ale tak naprawdę to spora oszczędność. Nie zapominaj też, że różne rodzaje charakteryzują się różną temperaturą oświetlenia – nie zawsze musi ona pasować do Twojego wnętrza. Ciepłe światło sprzyja odprężeniu, zimne i bardziej intensywne świetnie sprawdzi się w miejscu pracy. Wypróbuj kilka rodzajów żarówek, a na pewno w końcu znajdziesz tę idealną.

Oświetlenie - rodzaje
Rodzaje oświetlenia | Źródło: Visual.ly

Wybieraj oświetlenie według funkcji pomieszczenia

Spójrzmy prawdzie w oczy – często nie doceniamy siły, jaka drzemie w odpowiednim wyborze oświetlenia. Wystarczy żyrandol na środku pokoju, lampa stojąca w kącie i uznajemy sprawę za załatwioną. Szkoda marnować taki potencjał! Pamiętaj, że niedoświetlone pomieszczenia sprzyjają złemu samopoczuciu, a nawet depresji, zaś zbyt intensywne oświetlenie sprawia, że stajemy się nerwowi. Nie warto popadać w skrajności. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pomogą Ci odpowiednio oświetlić poszczególne pokoje.

Oświetlenie biurka
Pomysły na oświetlenie biurka | Źródło: Pinterest

Salon

W salonie często spotyka się więcej niż jedna funkcja – znajdziemy w nim strefę relaksu, kącik do pracy, jadalnię… Zanim zaplanujesz oświetlenie salonu, zastanów się dobrze, co będzie się w nim działo: każda czynność wymaga innego światła. Nie załamuj rąk! W ten sposób urozmaicisz wystrój salonu, dbając o jego praktyczną stronę. Połącz ze sobą różne rodzaje oświetlenia – lampę stojącą uzupełnij dodatkowymi źródłami światła; w ciągu dnia posłużą po prostu jako dekoracja.

Oświetlenie salonu - przykłady
Wielopoziomowe oświetlenie salonu (żyrandol, lampa stojąca, świeczki), nietypowy wielopoziomowy żyrandol | Źródło: Pinterest

Jadalnia

Tutaj główną rolę gra jedzenie… i osoby zasiadające za stołem. Stół powinien stać się swego rodzaju sceną, na której rozgrywa się cała akcja. Jak to zrobić za pomocą oświetlenia? Bardzo dobrze sprawdzi się tu żyrandol skierowany bezpośrednio na stół. Uwaga! Przy wyborze żarówek zwróć uwagę, aby światło nie było nadmiernie intensywne, a żarówka nie wystawała poza abażur – w końcu nie chcesz świecić gościom prosto w oczy. W jadalni możesz sobie pozwolić na powieszenie żyrandola nieco niżej niż w innych pomieszczeniach – nad stołem nie będzie nikomu przeszkadzać. Wyrazista lampa na wysokości 170 cm stworzy ciekawą dominantę i zwróci uwagę na stół.

Kuchnia

W kuchni potrzebujemy przynajmniej 2 źródeł światła – jednego ogólnego, i jednego funkcjonalnego. Światło ogólne oświetli całe pomieszczenie: idealnie sprawdzi się tu lampa sufitowa, a jeśli zdecydujesz się na żyrandol, pamiętaj, żeby nie umieszczać go zbyt nisko. A ponieważ wszystkie smakołyki powstają właśnie w kuchni, nie zapomnij doświetlić blatów dodatkowymi lampkami znajdującymi się pod linią wzroku. Najlepsze rozwiązanie? Oświetlenie umieszczone pod szafkami!

Łazienka

W tym wypadku trudno mówić o uniwersalnych zasadach – co projektant wnętrz, to inna opinia. Jedni opowiadają się za intensywnym światłem, inni są zwolennikami stonowanego oświetlenia. Jedno jest pewne – w łazience stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wybierając elementy oświetlenia zwróć uwagę, czy są odporne na wilgoć. Klasycznym (i praktycznym) rozwiązaniem są kinkiety umieszczone po obu stronach lustra: dzięki nim zapobiegniesz powstawaniu niechcianych cieni i zobaczysz swoją twarz wyraźnie. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z centralnego światła – każdego z nich możesz używać w zależności od potrzeb. A przy relaksującej kąpieli nie wahaj się sięgnąć po świeczki.

Oświetlenie w łazience
Pomysły na oświetlenie w łazience | Źródło: Pinterest

Sypialnia

Powtarzamy do znudzenia – pamiętaj o funkcjonalności i o tym, do czego służy dane pomieszczenie. Raczej nie polecamy intensywnego, jasnego światła w sypialni – a jeśli już się na nie zdecydujesz, nie zapomnij o funkcji ściemniania. Sypialnia jest w końcu miejscem relaksu po całym dniu! Jeśli lubisz czytać przed snem czy po przebudzeniu, zainwestuj w małe boczne lampki przy łóżku lub oświetlenie punktowe nad nim.

Oświetlenie: fakty i mity

Tak jak każde inne zagadnienie związane z wystrojem wnętrza, również oświetlenie obrosło w wiele mitów. Poniżej obalamy je bez litości, i podkreślamy to, co rzeczywiście działa w przypadku pracy ze światłem.

Na początek kilka mitów:

światło „z góry” w dużej ilości rozjaśni każdą przestrzeń → BŁĄD! To prawda, Słońce świeci zasadniczo nad nami, więc wydaje się to logiczne, ale rozproszone światło z jednego źródła to niestety trochę za mało. Oświetlenie to kwestia kompleksowa, dlatego należy przemyśleć jego rozmieszczeni na różnych poziomach. Również tutaj nie uda nam się uniknąć swoistego „podziału pracy” – mniejsze elementy oświetlenia również zasługują na swoje pięć minut. Wykorzystaj lampy stojące i stołowe, kinkiety, nie bój się też sięgnąć po romantyczne światło świec.

kupiłem żyrandol i na tym koniec, nie obchodzi mnie jego wielkość → POMYŁKA! Nieproporcjonalnie wielkie lub zbyt małe żyrandole mogą wyglądać naprawdę kuriozalnie. Przyjrzyj się poniższym przykładom i sam przyznaj, że odpowiedni rozmiar wiele by tu zmienił.

Oświetlenie - przykłady
Żyrandol jest zbyt nisko (po lewej) lub zbyt wysoko (po prawej). Po środku odpowiednia wysokość. | Źródło: Pinterest

  Żarówka? Im mocniejsza, tym lepsza! → W żadnym wypadku! Regulacja intensywności oświetlenia to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz sprawić swojemu wnętrzu. W ten sposób łatwo dostosujesz światło do aktualnych potrzeb. Oprócz tego nie należy zapominać, że intensywne białe światło w połączeniu z białymi ścianami może stawrzać nieprzyjemne, sterylne wrażenie. Brr!


✗  
Oświetlenie jest równoznaczne ze światłem elektrycznym → i tak, i nie! Sztuczne światło jest w stanie skutecznie uzupełnić niedobory światła dziennego. Nie oznacza to jednak, że mielibyśmy rezygnować z kreatywnych rozwiązań! Wykorzystaj metaliczne elementy, lustra i błyszczące powierzchnie – umieść je w pobliży okna i ciesz się odblaskiem naturalnego, słonecznego światła zależnie od pory dnia.

Dla równowagi czas na oświetleniowe fakty:

✓ oświetlenie miejsca pracy jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy chodzi o biurko czy blat w kuchni, funkcjonalność gra pierwsze skrzypce.

✓ zwróć uwagę na odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, żeby uniknąć niepotrzebnych cieni.

✓  wykorzystaj mniej oczywiste elementy oświetlenia: świeczki, lustra, gładkie powierzchnie i błyszczące dodatki

✓  podkreśl jeden wyrazisty element wystroju wnętrza – obraz, rzeźbę, zdjęcie czy na przykład akwarium. Zresztą nie ma co się rozwodzić nad tym tematem: najlepiej, jeśli sam spróbujesz swoich sił w tej materii!

Oświetlenie dodatkowe
Oświetlenie dodatkowe i dekoracyjne | Źródło: Pinterest

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate