Różowy kolor we wnętrzach

Różowy. Niewinny, czuły, subtelny… a przy tym tak kontrowersyjny! Wystarczy trzymać się kilku zasad, by uniknąć kiczowatego efektu i przekonać ewentualnych zagorzałych przeciwników, że różowy to zdecydowany i ciekawy kolor.

růžový interiér

Różowy kolor powstał z połączenia bieli i czerwieni. Ma zbawienny wpływ na nasze zmysły: jest uspokajający, uwalnia napięcie i wprowadza naszą na subtelne tony. Jest dystyngowany i elegancki. Dawno minęły czasy, kiedy był zarezerwowany dla pokoików grzecznych dziewczyn. Różowy był, jest i będzie trendy, i to we wszystkich swoich odcieniach. W tym roku, za sprawą intronizacji koloru Rose Quartz na królewski kolor roku 2016, róż przeżywa swój renesans.

růžový interiér
Foto: Calligaris, Biano.

Różowy to kolor niezwykle uniwersalny. Jasne odcienie są delikatne i figlarne, ciemniejsze zaś figlarne i… zmysłowe. Z ciemnym, nasyconym różem należy się zaś obchodzić dość ostrożnie. Jest bardzo ekstrawagancki i pasuje do odważnych wnętrz i należy pilnować, by nie przytłoczył całego wnętrza. A więc, ktoś wspominał wcześniej, że róż to nudny kolor…?

Właśnie, z jakimi kolorami kombinować róż? Ciemny róż idealnie łączy się z wszelkimi odcieniami niebieskiego (od turkusów, po śliwkowy i ciemnoniebieski) i szarego. Najdelikatniejsza kombinacja to oczywiście połączenie bieli i różu. Kiedy do tej kombinacji dodasz naturalne materiały (drewno, kamień, marmur), bądź pewny,m ze stworzysz wnętrze spokojne i nastrajające do odpoczynku (idealna kombinacja do sypialni!).

růžový interiér
Foto: JENA, Biano.
růžová jídelna
Jednym z ulubionych odcieni różu jest kolor łososiowy, któremu blisko do pomarańczowej palety odcieni. | Foto: Calligaris, Biano.

Sporą popularnością cieszy się również pudrowy róż. Prezentuje się dostojnie i dumnie, posiada w sobie pierwiastek pewnego dystansu, nie jest nachalny. Na ścianach – skromny, na dodatkach – magiczny, czasem romantyczny. Dobrze czuje się w towarzystwie niebieskiego. Lubi bliskość drewna i betonu, to one pozwalają mu osiągnąć ten zdystansowany efekt.

růžový interiér
Foto: KP INTERIORS, Biano.

Różowy kolor nieodłącznie kojarzy się z kolorem kiczowatym, dlatego wielu jego zwolenników boi się zakomponować róż do swoich wnętrz z obawy przed jego silnym wpływem i cienką granicą dobrego smaku. Bez obaw! Różowy w dobrych dawkach nawet z industrialnego wnętrza potrafi wyczarować przytulne i miłe miejsce. Warto zaryzykować!

Do łazienki pasują różowe akcesoria i detale, na przykład ręczniki, kosz na pranie, dozowniki i mydelniczki. Łazienka to miejsce relaksu i oczyszczenia, więc uspokajające właściwości różowego tam zdecydowanie pasują.

růžové doplňky
Foto: Aquanova.

Różowy najlepiej czuje się w sypialni. Tu na różowo możesz pomalować nawet ściany! Ale raczej w jasnych odcieniach, intensywny róż może tworzyć zbyt pobudzającą atmosferę. Różowe poduszki czy narzuta to równie dobre rozwiązanie.

W salonie dobrze prezentują się „gwiazdorskie” dodatki w różowym kolorze. Jeden, ale mocny akcent. Dla odważnych – różowa sofa, dla poszukujących kompromisowych rozwiązań – dywan w pastelowym odcieniu, abażur lampy, rama na obraz i inne, nietypowe rozwiązania.

růžová koláž
1. Plakat Make Your Own Dreams | 2. Komplet 3 świeczników Coral Opal | 3. Lampa Glass | 4. Świeczka zapachowa z przykrywką Love | 5. Rozkładany fotel z podłokietnikami Splitback Frej | 6. Poszewka na poduszkę Molisa.

 

Więc jak jest z tym różowym kolorem? Warto się odważyć? A może ktoś z Was już się odważył i zainspiruje nas efektem w komentarzu?

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate