Styl skandynawski i jego najciekawsze odsłony.

Styl skandynawski to prawdziwe uzależnienie. Od piękna, od prostoty, od naturalnych materiałów… chwila! Nie od razu zdradzimy Wam wszystkie jego zalety. W tym artykule chcemy pokazać wszystkie jego lokalne odcienie (Skandynawia to przecież całkiem spory obszar) i zastanowić się, co powoduje tak wielką popularność tego stylu i czy istnieje jedna, jedyna i sztywna jego definicja. Zapraszamy do lektury!

comingB
Drewno, drewno i jeszcze raz drewno. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów stylu skandynawskiego. Najlepiej w kombinacji z bielą lub czernią. Prawdziwa klasyka! | Foto: comingB

Pierwsze oznaki narodzenia stylu, który dziś nazywamy skandynawskim, pojawiły się już w latach 30-tych minionego stulecia zarówno w architekturze, designie, sztuce jak i modzie. Rozwijał się oczywiście przede wszystkim na Półwyspie Skandynawskim dzięki projektantom i architektom z tych terenów i z nim też związana jest jego nazwa.

Styl skandynawski to prostota, schludność, harmonijność i praktyczność. A zmierzając od ogółu do szczegółu – używa prostych form, naturalnych kolorów i ciekawych struktur. Dlaczego akurat teraz jest tak popularny? Ponieważ, tak samo jak we wspomnianych latach trzydziestych, jesteśmy już zmęczeni nadmiarem ekscentryczności i ekstrawagancji. Skandynawski minimalizm to doskonały zamiennik, który wprowadza ład i porządek.

House Doctor
Tak prezentują się stylizacje marki House Doctor, która czerpie inspiracje właśnie ze stylu skandynawskiego. | Foto: House Doctor
Nordal
Kuchnia w tradycyjnych biało-czarnych odcieniach zamkniętych w prostej formie. | Foto: Nordal

Dla Skandynawów istotne są jeszcze dwie cechy – wysoka jakość i ekologia. Te słynące z oszczędności kraje doskonale radzą sobie z tworzeniem produktów, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne a co więcej, mogą mu nawet pomagać! To wszystko idzie w parze z jakością, która sprawdza się przez lata. Aktualnie we wszystkich dziedzinach życia możemy obserwować powrót do sposobu myślenia naszych dziadków – chcemy kupować produkty o znanym pochodzeniu, które będą nam towarzyszyć przez lata i nie zmuszą nas do szybkiej wymiany na nowszy model. Nie liczy się więc ilość, lecz jakość. Co z tego wynika? Styl skandynawski używa wytrzymałych i sprawdzonych materiałów, takich jak drewno, kamień, skóra czy szkło i nie zamienia ich na tańsze, syntetyczne odpowiedniki.

Really Nice Things (retro)
Skandynawski styl o tysiącach twarzy. Tym razem czas na retro. | Foto: Really Nice Things
Sagaform
Scandi, choć z zasady stonowane, nie ogranicza się jedynie do bieli i czerni! Doskonałym przykładem zabawy kolorem i prostą formą są produkty marki Sagaform. | Foto: Sagaform

Oczywiście styl skandynawski, ze względu na ogromny teren na którym powstawał i rozwijał się, posiada pewne różnice w konkretnych państwach. Kulturoznawcy do krajów skandynawskich zaliczają również Holandię i Wielką Brytanię, co uświadamia o jak dużym zasięgu mówimy. Każdy z krajów skandynawskich (skupmy się na trzech – Szwecji, Danii i Holandii) różni się nieznacznie w sposobie urządzania wnętrz.

Oto przykłady:

Szwecja

  • Szwedzi są znani z tego, że potrafią praktycznie wykorzystać każdy wolny centymetr przestrzeni a ich wnętrza są przede wszystkim praktyczne. Nawet nieporządek ma tam swój logiczny sens. Choć może się to wydać dziwne, w Szwecji nie znajdziecie wielkich, otwartych przestrzeni o ile nie pełnią one określonej funkcji. Wyjątek od reguły? Otwarte półki! Szwedzi je uwielbiają i używają znacznie częściej niż zamkniętych szafek.
  • Szwedzi są miłośnikami drewna, ale… pomalowanego na biało. Z tym wiąże się kolejny element szwedzkiego wystroju – zamiłowanie do dywanów. Mają za zadanie ocieplić wnętrze, które mogłoby być zbyt surowe przez użycie wspomnianej bieli.
  • Szwedzi odpowiadają za powstanie jednego z najpraktyczniejszych mebli dzisiejszych domostw – pufa! Używają go zarówno jako miejsca do siedzenia, jak i małego stolika.
  • Szwecja to także kraj, który najbardziej przyczynił się do powstania mody na poduszki w czarno-białych barwach.
Zuiver 1
Kolejne oblicze scandi to pastele. Najchętniej w połączeniu z szarością. 

Dania

  • Duńczycy uwielbiają dekorować swoje wnętrza akcesoriami, pochodzącymi od lokalnych producentów, powstającymi dzięki pracy ludzkich rąk. To gwarancja jakości i ponadczasowości, której nie da się niczym zastąpić.
  • Wspominany już historyczny i geograficzny wpływ na sztukę jest doskonale widoczny w duńskim designie i architekturze. Nie da się nie zauważyć nawiązań do nadmorskich tradycji a także tych, związanych z królewską historią. W domach Duńczyków znajdziemy elementy marynistyczne – niebieskości i biele oraz wzory związane z żeglugą. Zaobserwujemy także elementy iście „królewskie” w sposobie dekoracji wnętrz, chociażby występowanie barwy bordowej i purpury.
Zuiver 2
Kombinacja tradycyjnych kolorów stylu Scandi – szarego, czarnego i białego, z dodatkiem kolorów ziemi.

Holandia

  • Holenderskie domy są pełne światła, co zawdzięczają umiłowaniu do dużych okien w sporej ilości. Nie znajdziecie w nich również żadnych zbytecznych drzwi – Holendrzy kiedy tylko mogą, pozostawiają przestrzenie otwarte, lub jedynie z dekoracyjną futryną.
  • Jadalnia to prawdziwe serce każdego holenderskiego domu – musi być duża, aby pomieściła wszystkich członków rodziny.
  • Biel nie jest w holenderskim skandi tak popularna jak we wcześniej wspomnianych państwach. Przeważają tu ciepłe odcienie brązu i beżu.
  • Miej znaczy więcej, to hasło holenderskiego domu. W tym przypadku mniej akcesoriów na rzecz przestrzenności.
Zuiver 3
Kolory matowe oraz kolory ziemi doskonale komponują się z surowym metalem i miedzią.

Wy również lubicie styl skandynawski? Która z jego cech najbardziej Wam odpowiada? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami i pomysłami!

Jeśli szukacie dekoracji w stylu skandynawskim i jeszcze większej dawki inspiracji, koniecznie zajrzyjcie do naszej specjalnej, skandynawskiej kampanii.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate