Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jakie są główne znaki rozpoznawcze stylu skandynawskiego? Przestronne, jasne wnętrza, których wyposażenie jest minimalistyczne, a przede wszystkim funkcjonalne. Dzięki tym cechom popularność scandi od wielu lat nieustannie wzrasta. O tym jak wprowadzić do mieszkania jego elementy opowiedziała Bonami wrocławska architekt Karolina Teper.

„Styl scandi sprawdza się w każdym pomieszczeniu: od salonu, poprzez sypialnię, aż po kuchnię i łazienkę” – wyjaśnia Karolina Teper. – „Jego bazowe elementy to biel ścian oraz naturalne drewno, często tylko minimalnie obrobione, z wyraźnie widocznymi słojami, czasami też bielone.”

Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim, mimo jasnych ścian, nie sprawia wrażenia chłodu. Uzupełnione jest bowiem różnymi odcieniami delikatnych szarości, drewnianymi dodatkami oraz elementami z cegły i kamienia. „Alternatywą dla drewnianych podłóg mogą być posadzki z jasnego kamienia w kuchniach, łazienkach czy na tarasach oraz drewniane sufity” – radzi wrocławska architekt.

product-297815-koberec-inaluxe-coda-ix-120x170-cm
Odrobina koloru i geometryczne wzory dywanów Think Rugs pasują jak ulał do stylu scandi.

Meble

Meble scandi wykonane są z naturalnego, często surowego drewna. Nie oznacza to jednak, że nie mogą posiadać żadnych ornamentów. Karolina Teper zdradza nam mały trik: „Często dość ascetyczny charakter skandynawskich mebli można przełamać meblami o bardziej zdobionej formie, np. drewnianymi krzesłami i stołami o rzeźbionych nogach oraz przytulnymi, tapicerowanymi sofami i fotelami.”

product-199183-odkladaci-stolek-coffee-tyrkysovy
Tradycyjne rzemiosło, naturalne surowce i inspiracja stylem scandi. To wszystko znajdziesz w produktach polskiej marki GIE EL.

Dodatki

Pomimo minimalistycznego charakteru stylu skandynawskiego nie należy zapominać o dodatkach, które będą wisienką na torcie wystroju wnętrza. „Powinny być przede wszystkim funkcjonalne, w prostej formie i koniecznie z naturalnych materiałów, takich jak drewno, szkło, metal, kamień, ceramika, naturalne tkaniny” – radzi Karolina. – „Poza dodatkami w naturalnych kolorach i naturalnymi niebarwionymi materiałami do skandynawskiego wnętrza będą pasowały dodatki w odcieniach szarości, grafitu, chłodnych błękitów i granatów oraz brązów, gładkie lub w delikatne geometryczne wzory.”

product-212537-kavovy-stolek-duke-small-cerny
Prostota i funkcjonalność w wykonaniu duńskiej marki Nor11.

Rady

Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim nie jest trudne. Mimo to warto poznać kilka trików i zwrócić uwagę na parę szczegółów, które łatwo można przeoczyć. Karolina Teper specjalnie dla Bonami przygotowała kilka rad, których przestrzeganie zagwarantuje niesamowity efekt i rozwiąże wiele kłopotów:

  • W kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim idealnym jego dopełnieniem będą kamienne posadzki czy blaty.
  • Drewnianą podłogę możemy wykorzystać do poprawienia proporcji pomieszczenia, w zależności od tego jak ją ułożymy. W długim, wąskim pomieszczeniu ułóżmy deski w poprzek, w ten sposób będzie się ono wydawało szersze. Na ogół podobnie można postępować z kierunkowymi okładzinami ścian, położone pionowo sprawią że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe, poziomo – dłuższe.
drewno
Odpowiednie ułożenie desek poprawi proporcje mieszkania. Źródło: Gie El
  • Drewniane sufity stosujmy tylko w wysokich, przestronnych pomieszczeniach, w małych optycznie je obniżą i zmniejszą.
  • Starajmy się nie łączyć więcej niż dwóch rodzajów drewna w jednym pomieszczeniu. Często mamy w domach podłogi z drewna lub drewnopodobnych paneli oraz drewniane drzwi, niekiedy w zupełnie innym kolorze niż podłoga, jeśli dodamy do tego meble z jeszcze innego drewna, to zamiast minimalizmu w efekcie otrzymamy chaos.
  • Dobierając dodatki do pomieszczenia, łączmy różne materiały, jeśli decydujemy się na drewniane meble, nie uzupełniajmy ich drewnianymi dodatkami, lepiej będą się z nimi komponowały dodatki białe, szklane czy metalowe i odwrotnie białe meble uzupełnijmy dodatkami w innym kolorze, np. drewnianymi.

Łączenie stylu skandynawskiego z innymi

Styl skandynawski jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że pasuje do większości pomieszczeń. Miłośnicy eklektycznych rozwiązań mogą śmiało wprowadzać do wnętrza zainspirowanego Północą elementy innych stylów.

swieczki
Naturalne świeczki Vascolari z drewna palmowego doskonale wkomponują się w styl scandi.

„Jeśli chcemy dodać minimalistycznemu wnętrzu ciepła i delikatności, zastosujmy bardziej romantyczne dodatki takie jak wiklinowe kosze, donice z kwiatami, rzeźbione dekoracje, czy tkaniny w delikatne wzory. Jeśli natomiast chcemy podkreślić surowość i minimalizm wnętrza, doskonale odnajdą się w nim dodatki w stylu industrialnym, takie jak ciężkie, drewniane skrzynie, metalowe lampy, czy zegary” – podpowiada Karolina Teper.

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate