Taras Twoich marzeń

Pachnące kawą poranki, leniwe popołudnia czy romantyczne wieczory? Taras dopasuje się do wszystkich potrzeb, pozwalając na tę najlepszą formę odpoczynku w domowym zaciszu. Domowym? Tak, bo wnętrze nie kończy się przecież na czterech ścianach!

Otwórz drzwi tarasowe i spraw, by stały się one bramą do Twojej osobistej krainy relaksu. Spędzaj ciepłe miesiące w dodatkowym salonie pod gołym niebem, gdzie nie telewizor, lecz Twój ogród ekranizuje te najlepsze obrazy. Spożywaj rodzinne posiłki w sezonowej jadalni, bo jedzenie nigdzie indziej nie smakuje tak wyśmienicie, jak na świeżym powietrzu.

ORIENTACJA I USYTUOWANIE 

Sposobów na wykorzystanie przestrzeni jest wiele. W dużej mierze zależy to od ukształtowania terenu i umiejscowienia tarasu. Najkorzystniejsza sytuacja, z którą możemy mieć do czynienia, to taka, kiedy taras skierowany jest do ogrodu o ekspozycji południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Stwarza to idealne warunki zarówno dla roślin, jak i mieszkańców domu.

Taras powinien być usytuowany tak, aby zapewniał wystarczająco intymną przestrzeń, która jest niezastąpiona podczas ogrodowych przyjęć, długich rozmów przy kawie czy relaksu z książką.

záhradná terasa
Foto: Cane-line

ŚCIEŻKI, DRÓŻKI I CHODNICZKI

W parze z projektowaniem tarasu idą zazwyczaj kolejne czynności związane z aranżacją jego otoczenia. Chodzi o wszelkiego rodzaju dróżki, które oprócz tego, że zapewniają wygodne przemieszczanie się po ogrodzie, pełnią też funkcję ochronną. Dzięki nim kwiaty oraz trawnik nie ulegną zadeptaniu. Ponadto, wprowadzają niesamowicie urokliwą i nastrojową atmosferę, która pięknie i spójnie komponuje się z wizerunkiem ogrodu i tarasu.  Tego typu chodniczki powinny być proste i praktyczne. Z tego względu w przypadku większości ogrodów wystarczy jedna centralnie umieszczona dróżka.

Jeśli chodzi o większe i szersze powierzchnie, warto stworzyć okrągłą ścieżkę poprowadzoną przez ogrodowe obrzeża. W naturalnie zaaranżowanych ogrodach bez określonego, symetrycznego stylu, najlepiej sprawdzą się swobodnie poprowadzone, luźne chodniczki o nieregularnym układzie drewnianych stopni czy kamiennych łupków.

záhradná terasa
Foto: Linda Oyama Bryan

WYBÓR MATERIAŁU

Sklepy ogrodniczo-budowlane oferują nam mnóstwo możliwości w kwestii utwardzenia powierzchni. Urządzanie powierzchni zewnętrznych wiąże się z wyborem materiałów, które poradzą sobie podczas niekorzystnych warunków pogodowych i będą nam służyć przez długie lata. Należy też dobrać je tak, aby współgrały ze stylem domu, fasadą oraz konwencją w jakiej zaaranżowany jest ogród.

Powierzchnie utwardzone sypkim materiałem w postaci drobnego żwiru są typowe dla parków, ale ich wykorzystywanie w ogrodach rośnie, głównie ze względu na ekologiczne walory. Pięknie komponują się z roślinnością i podkreślają walory otoczenia. Tego typu powierzchnia w 100% przepuszcza wodę i uniemożliwia przegrzewanie. Jest również znakomita w tłumieniu siły upadku, dlatego sprawdzi się podczas dziecięcych zabaw. Kolejną zaletą jest również kwestia finansowa – takie utwardzenie z pewnością nie nadwyręży domowego budżetu.

záhradná terasa
Foto: Arlen Kennedy Photography i Robert Reck Photography
záhradná architektúra
Foto: Ralph Lee Anderson

Kamień naturalny to uniwersalny materiał, który uchodzi za najlepszy, najbardziej trwały i luksusowy. Niestraszne mu zmiany trendów mody, ponieważ doskonale dopasowuje się do otoczenia, w którym pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. Właściwie nie ma szans, aby kamień wykorzystany do urządzenia naszego tarasu czy ogrodu mógł się nam znudzić czy opatrzyć. Mówiąc przewrotnie – kamień „leży i służy” – nie wtrąca się w naszą przestrzeń, choć ją wypełnia, jego wizerunek nie jest natarczywy, lecz szlachetny i stylowy. I jeśli należycie zajmie się nim ręka specjalisty, kamień będzie niezniszczalny i wytrzymały na nieprzychylność warunków pogodowych.

Najchętniej wybieranym rodzajem kamienia jest w ostatnim czasie łupek andezytowy oraz trawertyn. Jeśli chodzi o kształt i styl, popularnością nie przestają cieszyć się tzw. „kocie łby”, łupane płytki o nieregularnym kształcie oraz luksusowe płyty kamienne wielkiego formatu.

záhradné terasy
Foto: Stonemarket

Betonowe elementy są najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do utwardzania nawierzchni wokół domu. Wynika to głównie z przystępnej ceny i dobrych właściwości tego materiału. Istnieje wielki wybór płytek i kostek w kwestii ich kształtu, kolorystyki i stylistyki. Coraz częściej w przypadku tego typu nawierzchni, trudno rozpoznać materiał, z którego została wykonana, ponieważ stanowią nieprawdopodobnie wierną kopię kamienia, cegły czy drewna. Pozwala to na aranżację otoczenia zarówno w stylu tradycyjnym, rustykalnym, jak i nowoczesnym. Jeżeli odpowiednio zaimpregnujemy beton, aby do jego struktury nie dostawał się nadmiar wody, to możemy być spokojni o jego kondycję i trwałość przez długie lata.

Układ płytek może być linearny i symetryczny. Jeżeli zależy nam jednak na uzyskaniu bardziej naturalnego efektu, warto pomyśleć o nieregularnym ułożeniu bruku. Cieńsze płytki sprawdzą się w utwardzeniu ogrodowych ścieżek, natomiast podkłady o grubości 6 – 8 cm, będą idealne do przygotowania podjazdu na auto lub drogi dojazdowej.

záhradná terasa
Foto: Libet

Bruk klinkierowy, który uzyskuje się z cegły wypalanej w temperaturze 1000°C, stanowi niesamowicie wdzięczną i ciepłą dekorację. W dodatku jest ekologiczny, ponieważ w jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały. Oprócz tradycyjnej czerwonej tonacji, charakterystycznej dla architektury wiejskiej, istnieją też chłodniejsze odcienie, które spodobają się miłośnikom nowoczesnych rozwiązań. Bruk klinkierowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów, podczas budowy przydomowych chodniczków i podjazdów, ponieważ wyróżnia się wysoką trwałością na czynniki mechaniczne oraz pogodowe.

záhradná terasa
Foto: Rustique

Drewno charakteryzuje się naturalnym ciepłem i wdzięczną strukturą. Jest niezastąpione w każdym rustykalnym ogrodzie, jednak coraz częściej wykorzystuje się je w aranżacji nowoczesnych przestrzeni. Jego wytrzymałość na wpływ warunków atmosferycznych jest niska, dlatego wymaga odpowiedniej impregnacji. Wszystko zależy jednak od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, ponieważ według niektórych miłośników staroci, to właśnie zniszczone drewno ma największy urok. W takim przypadku, doskonale sprawdzą się podkłady kolejowe, grubo pocięte pnie oraz różnego rodzaju drewniane kołki.

Najdłużej będzie nam służyć drewno dębowe. Warto pomyśleć też o egzotycznych deskach tekowych. Z wilgocią świetnie poradzą sobie również egzotyczne odmiany merbau, bangkirai, massaranduba oraz lapacho.

Nie należy jednak przekreślać innych gatunków, nawet jeśli powszechnie uznaje się je za mało odporne. Jest na to sposób! Dzięki termodrewnu (thermowood), do utwardzenia powierzchni otaczających Twój dom możesz wykorzystać nawet sosnę, która poddana specjalnej obróbce staje się odporna na działanie grzybów, wytrzymała na wilgoć i inne negatywne wpływy atmosferyczne.

8
Foto: Rich Landscapes

ZACIENIANIE

Podczas projektowania tarasu warto pomyśleć o zacienieniu, które zapewni ochronę przed bezlitosnymi promieniami słonecznymi. Pozwoli też na cieszenie się z uroków ogrodu w czasie deszczowych dni.

Konstrukcja pergoli opiera się na połączeniu podpór w postaci słupów z zadaszeniem. Zazwyczaj jedną z jej ścian jest po prostu ściana domu. Tradycyjne pergole są ażurowe, co pozwala na bujne rozrastanie się roślin pnących. Możemy uzyskać w ten sposób przewiewną i zacienioną, ale przede wszystkim zieloną, a nawet jadalną osłonę porośniętą przez powojnik, kokornak, ale także winorośle oraz kiwi! Z kolei nowoczesne wersje pergoli wyposażone są w mechanizmy sterowania zadaszeniem, profesjonalne systemy odprowadzania wody, wbudowany układ oświetlenia oraz możliwość uzupełnienia konstrukcji o ściany boczne.

záhradná terasa
Foto: Corradi
záhradná terasa
Foto: FADE

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate