Torebki ilustrowane przez naturę

Brzmi to jak bajka. Wyobraźcie sobie, że trafiacie na starą książkę z rysunkami dzikich kwiatów i podziwiacie jej piękno. Stanie się cud, a rośliny zdobią wasz portfel, kosmetyczkę albo od razu torebkę. Tak się właśnie stało! Duńscy designerzy zmienili marzenie w rzeczywistość i zaprojektowali torebki z motywem inspirowanym atlasem, który w latach 1761 – 1883 realistycznie ujął piękno duńskich roślin.

flora01

Torebki marki Flora D. 1761

Nowoczesny redesign starych obrazków poprzedziły godziny przesiedziane w bibliotece. Twórcy potrzebowali szczegółowo poznać oryginalne rysunki, z których czerpali inspirację. W ten sposób studiowali obrazki z atlasu Flora Danica, od którego wzięła się nazwa marki: Flora D. 1761. Narodziny ilustrowanego zielnika, który jest przykładem doskonałej współpracy sztuki i nauki, inicjował botanik Georg Christian Oeder. Dokończonego dzieła się nie doczekał. Niesamowita publikacja, którą współtworzyli naukowcy, rytownicy i artyści, była przygotowywana przez 123 lata. Rośliny były ryte na miedzianych deskach, według których drukowano następne wersje. Dzikie, duńskie rośliny były narysowane i posortowane na więcej niż trzech tysiącach miedzianych płytek.

flora02

Ilustracje roślin z atlasu Flora Danica, Natural History Museum of Denmark

Zgodnie z duchem i atmosferą historycznej publikacji, marka Flora D. 1761 używa do produkcji torebek naturalne materiały, takie jak płótno albo skóra. Delikatny wygląd nie kłóci się jednak z praktycznością designu. Ten, w kombinacji z obróbką wysokiej jakości gwarantuje, że z piękna torebek można cieszyć się naprawdę długo.

flora03

Marka Flora D. 1761 ma w ofercie, oprócz torebek, także portfele.

Motyw roślin ze starego atlasu ma arystokratyczny wydźwięk. W 1790 roku duński książę Fryderyk polecił ozdobić komplet porcelanowej zastawy dokładną kopią kwiatów narysowanych w książce Flora Danica. Niepowtarzalny zestaw chciał ofiarować rosyjskiej carycy Katarzynie II. Caryca jednak nigdy podarunku nie otrzymała. Dzięki temu duński dwór królewski do dziś używa tej porcelany przy specjalnych okazjach. Kopię zestawu oferuje firma Royal Copenhagen, która skupia się na produkcji porcelany bardzo wysokiej jakości.

flora04

Porcelanowy zestaw Flora Danica od Royal Copenhagen

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate