Co będzie rządzić światem designu w roku 2016?

Nowy rok to nowe początki i czas na wielką przemianę, nie tylko w życiu, ale także we wnętrzach!

Co więc będzie się działo w świecie designu w roku 2016? Na co się trzeba przygotować i z czego cieszyć? Co nigdy nie wychodzi z mody? Na te pytania odpowie nam ekspertka Pavlína Blahotová, redaktorka najpoczytniejszego czeskiego czasopisma wnętrzarskiego, która designowi poświęciła całe swoje życie.

Pavlína Blahotová, šéfredaktorka časopisu Nové proměny bydlení
Pavlína Blahotová, redaktor naczelna czeskiego magazynu wnętrzarskiego „Nowe mieszkanie”

Jakie trendy będą przeważać w roku 2016? Czekają nas zaskakujące zmiany?

Nie oczekiwałabym wielkich i radykalnych zmian, ponieważ świat designu porusza się raczej małymi kroczkami. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli przez dwa lata z rzędu nie odwiedzę targów wnętrzarskich Maison&Objet czy tych w Mediolanie, to potem, dopiero podczas kolejnej edycji, dostrzegam znaczące zmiany. Bardzo przyjazny trend, który mam nadzieję utrzyma się jeszcze długo, to wspieranie lokalnych producentów i marek oraz budowanie tzw. domów pasywnych. W tym roku kupujemy więc produkty wysokiej jakości, które będą nam służyć przez lata oraz staramy się zastanowić nad tym, jak nasze wybory wpływają na środowisko naturalne. Dajemy nowe życie starym przedmiotom, przemalowujemy, oddajemy do recyklingu lub wykorzystujemy przedmioty w nowy sposób!

Jaki trend jest dla Pani najbardziej znaczący?

Ja uwielbiam malować. Odkąd pamiętam przemalowuję przedmioty lub ich elementy i sprawia mi to ogromną przyjemność. Genialny projekt dla Ton przedstawił Arik Levy na tegorocznym Designbloku, malując nogi krzesła w stylu ombre. Kolejna rzecz to industrialne wzory tapet. Najbardziej podoba mi się wzór surowego betonu, który gości w moim salonie. Kiedy już mi się znudzi, zamienię tę tapetę na inną, z wzorzystymi kwiatami.

129699-1600-1600
Industrialne wzory na ścianach? Pavlína jest na TAK! | Foto: Biano
fbd2304d2c7ca6c99f714ad0994d5efd
Efekt ombre sprawdza się doskonale na meblach i ścianach. | Foto: Pinterest

Czy jest jakiś trend, który nadal się utrzymuje, ale w Pani opinii nie jest najtrafniejszy?

To, co ciągle widzę w wielu mieszkaniach, to wyspy w kuchniach, które tak naprawdę nie są odpowiednie do każdego pomieszczenia i w większości przypadków po prostu zabierają zbyt dużo miejsca. Drugą rzeczą są wykładziny. Czy są osoby, którym sprawia przyjemność czyszczenie tak ogromnej powierzchni? Według mnie o wiele praktyczniej jest mieć w salonie drewniany parkiet i do tego jeden lub dwa designerskie dywaniki.

Andrea Hylmarová
Odkurzanie i czyszczenie dywanów to przeszłość! Stawiamy na praktyczność i wybieramy małe i gustowne dywany, łatwe w utrzymaniu. | Foto: Biano, Andrea Hylmarová
studio29
Designerski dywan to małe cudo w każdym wnętrzu. Sprawia, że staje się ono przytulne i ciepłe. | Foto: Biano, studio29

W tym roku Pantone ogłosił kolorami roku różowy Rose Quartz i niebieski Serenity. Co Pani myśli o tym wyborze?

Szczerze mówiąc dziwię się, że dopiero w tym roku przyszedł czas na te dwa kolory. Nasze projektantki odkryły to piękne połączenie już dawno. Ciepły i delikatny róż jest elegancki, natomiast niebieski jest bardziej orzeźwiający i uspokajający, dopełniają się więc jak jing i jang. Podoba mi się to, że nie wybrano jednego koloru, tylko połączenie dwóch. Jest to ciekawa inspiracja, dająca wielkie pole do realizacji ciekawych projektów.

Architekt Sládeček
Czas zapomnieć o wyspach kuchennych zabierających wiele miejsca. Postaw na praktyczny stół, przy którym z radością zjesz posiłek z najbliższymi. | Foto: Biano, Architekt Sládeček

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate