Wywiad: PURE JUNK z miłości do natury!

Czy produkcja mebli może być ekologiczna i zmniejszać ilość odpadów? PURE JUNK odpowiada wyraźnie TAK! Młoda słowacka firma wyznaje zasadę, że każdy przedmiot może mieć swoje drugie życie, dlatego zdecydowali się na produkcję mebli z recyklowanego drewna. Niezwykłe projekty podbiły serca zarówno miłośników dobrego designu jak i tych, którym leżą na sercu starania o naturalne środowisko. O długiej drodze od pomysłu do pierwszego zamówienia i produkcji niezwykłych mebli opowiada Maja Demjanovičová – pomysłodawczyni i założycielka PURE JUNK.

Jak powstał pomysł na produkcję mebli z odpadów?

Pomysł założenia firmy PURE JUNK DESIGN powstał na Startup Weekendzie w Žilinie, gdzie jako jedyna opierałam swój projekt na pracy fizycznej. Nie chodziło o żadną aplikację ani oprogramowanie. Zaproponowałam projekt, który spajał recyklację i design w fizycznej postaci. Ku mojemu zaskoczeniu, pomysł ten spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Na Startup Weekendzie 2014 zdobylismy drugie miejsce i okazało się, że nasza działaność może mieć realny, przedsiębiorczy wymiar.

Recyklacja jako taka, jest dla mnie potrzebą i koniecznością.  Oczywiście już dzięki zwykłej segregacji odpadów, wyraźnie pomagamy aby za kilka lat nasz świat nie stał się jednym wielkim wysypiskiem. Ale to lekko pasywne podejście do sprawy mi nie wystarczało. Miałam wewnętrzną potrzebę poszukiwania w przedmiotach czegoś więcej. Tak samo jak daję pierwszeństwo ubraniom z second handu, tak i przy meblach i aranżacji wnętrz oczekuję czegoś więcej.

Każdy mebel ma swoją historię. Jeżeli jest zrobiony z dobrej jakości materiałów, jego wartość z czasem nie spada, wręcz przeciwnie. W takich obiektach jest możliwość transformacji, zmiany. I to właśnie sprawia nam największą frajdę. Nie zajmujemy się jedynie recyklacją starych mebli ale też drewnianych odpadów. Rozbieramy stare drewniane belki, które były używane w konstrukcji ścian, przy kolejnych remontach są wyrzucane, a my potrafimy z nimi pracować i znaleźć ich funkcjonalność na zupełnie innym podłożu. Właśnie w ten sposób ze starych belek powstają łóżka, stoły kuchenne czy masywne półki. Na początku pracowaliśmy tylko z paletami, teraz jesteśmy o wiele odważniejsi. Śmiało możemy powiedzieć, że obecnie umiemy przetworzyć wszystko. :)

mari
Foto: PURE JUNK Na zdjęciu Maja :)

Z jakimi materiałami pracujecie najczęściej? 

Najczęściej pracujemy z drewnem. Drzewo jest wyraźnie połącznone z naturą. Czuć w nim życie i ciepło. Ma szeroką skalę możliwości przetwarzania i również nieograniczone możliwości konstrukcji i połączeń. Niedawno zaczeliśmy kombinować drewniane elementy z metalem i otrzymujemy ciekawe efekty. Oczywiście to dopiero początek, ale właśnie praca z rzemieślnikami z obszaru produkcji materiałów metalowych bardzo nas kusi, wierzymy, że pierwsze wspólne projekty rozwiną się w długotrwałą współpracę.

Jak zyskujecie materiały?

Na początku było to bardzo ciężkie. Nie mieliśmy kontaktów, nikt nie wiedział czym się zajmujemy, a zyskanie samych odpadów było dla nas skomplikowane. Ponieważ w naszym otoczeniu jest dużo ludzi, którzy wspierają nasz pomysł i próbują nam pomoc go rozszerzać, jest to już o wiele prostsze. Ludzie sami się do nas zgłaszają. Gdy ktoś ma drewno, które chce wyrzucić, daje nam znać. I tak, w okolicy naszego miasta, stworzyliśmy sieć ludzi, którzy gromadzą drewniane odpady. Kontaktujemy się z firmami, które takie odpady wytwarzają, a my pomagamy im z jego spracowaniem. Oni są zadowoleni, że pozbędą się odpadów, a jednocześnie wspierają pomysł recyklacji, my jesteśmy zadowoleni, że mamy możliwości produkować z prawdziwego odpadu i tym samym dać mu drugie życie.

postel
Foto: PURE JUNK

Jak wygląda proces projektowania i produkcji mebli i dodatków?

Podstawą każdego projektu jest pomysł. Konkretny projekt może się dostać do naszej pracowni na dwa sposoby. Pierwszy to pomysł pochodzący od klienta, drugi sposób – gdy projekt pochodzi od nas. Na początku produkowaliśmy meble jedynie na zamówienie. Nie byliśmy pewni, czy jest dostateczne zainteresowanie naszą pracą abyśmy mogli zacząć produkować meble, które będą czekać na zamówienia w magazynie. Po jakimś czasie zaczeliśmy czuć potrzebę włączać do projektów również nasze własne pomysły. Ten bodziec nie wyszedł jednak od nas, ale od klientów. Zaczeliśmy otrzymywać pytania: „Co się nam podoba, jakie polecamy rozwiązania, a co możemy polecić?“ itd. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że to my tworzymy swoją markę i  każdy mebel w naszej pracowni jest przygotowywany ręcznie, według naszych koncepcji. To nas zaprowadziło do wolnej produkcji.

Przy naszych autorskich projektach, każdy z designerów postępuje według swoich osobistych i przetestowanych procedur. Ktoś narysuje swój pomysł na papierze, dla kogoś innego priorytetem będzie stworzenie digitalnej wersji. Jednak bez względu na to jak powstał projekt, każdy kończy się fizyczną realizacją. Tak zwanym prototypowaniem, kiedy testuje się realne wykonanie produktu, jego funkcjonalność i design. Jak tylko prototyp jest zatwierdzony przez cały team, może ujrzeć światło dzienne. Na końcu dodajemy nasze logo i mebel może opuścić pracowanię.

W przypadku specyficznych próśb od klienta zwykle zaczynamy od spotkania, gdzie ustalamy jaką przestrzeń mamy do dyspozycji i jaki obiekt będzie nas interesował. Następnie przygotowujemy plan graficzny, projekt 3D, w którym klient może wybrać kolory, kształty i widzi postęp całego projektu. Po zatwierdzeniu pomysłu, następuje realizacja.

velke logo
Foto: PURE JUNK

Co według ciebie oznacza mebel idealny, ważniejsza jest funkcjonalność czy design?

Dla nas funkcjonalność i design są nierozłączne. Każdy z nas wymaga od produktu nie tylko wymiaru estetycznego ale też funkcjonalnego. Nie mówię tylko o meblach. Tego samego połączenia oczekujemy przecież przy telefonach komórkowych, samochodach itd. Design określa wizualny charakter przedmiotu i jest to styl, którym chcemy się kierować. Funkcjonalność jest tym, jak to wszystko ma działać. Nie zawsze to, co jest interesujące estetycznie jest również funkcjonalne. W pracowni PURE JUNK staramy się łączyć design i funkcjonalność. Szukamy nowej drogi stylistycznej dla rzeczy, które straciły swój sens. Idealny mebel jest dla nas wizualnie prostym i czystym estetycznie obiektem, z maksymalnym użyciem jego funkcjonalności. W dzisiejszych czasach chaosu i przepełnionych wnętrz jest ważne dbać o prostotę i czystość produktów.

Co dla was oznacza być EKO?

Eko – to znaczy być ekologicznym, ekologiczne myślenie jest podstawą naszej pracy. Produkowanie mebli nie mając na uwadze środowiska nie miałoby sensu. Dlatego oznacza to dla nas myślenie o materiale, który jest potrzeby dla produkcji naszych wyrobów, poznawanie jego możliwości recyklacji, jego wpływ na przyrodę. Staramy się nie tylko produkować z recyklowanych materiałów, ale również przy produkcji używać ekologicznych farb. Dbamy o minimalizację odpadów powstajacych przy produkcji. Podstawą ekologicznie myślącego przedsiębiorcy, nie jest myślenie tylko w kategoriach tu i teraz, ale myślenie o tym jaki wpływ na przyszłość ma moja działalność.

slovakryl
Foto: PURE JUNK

Skąd czerpiecie inspirację?

Inspiracja jest wszędzie. Często inspirują nas ludzie. Obsermujemy co lubią nasi klienci, ich wbory. Obserwujemy jakimi przedmiotami się otaczają. Czerpiemy też inspiracje z własnego życia. Wiemy co lubimy, a co powinniśmy zmienić w produktach aby odnaleźć ich nowe przeznaczenie. Jeżeli chodzi o design – czerpiemy inspiracje z przyrody, która jest jej niesłabnącym źródłem.

Do czego pasują wasze meble, w jakim wnętrzu będą się najlepiej prezentować?

Nasze meble są w pewnym sensie specyficzne i oryginalne, więc pasują do prostego wnętrza, gdzie są głównym, wyraźnym elementem. Pasują jednak do różnych kombinacji stylu urban i młodzieżowo urządzonego mieszkania. Nasze specyficzne rozwiązania wyglądają również świetnie w modernistycznych wnętrzach, w kawiarniach i restauracjach. To, że produkujemy meble na wymiar sprawia, że można je spotkać rownież w firmach gdzie projektowaliśmy przestrzenie relaksacyjne. Nasze produkty chętnie zobaczymy w każdej przestrzeni, która jest wolna i ma coś do opowiedzenia, we wnętrzach, które mają swoją duszę, w których nasze meble tylko dopiszą kolejny rozdział opowieści.

Jakie są wasze marzenia na rok 2017?

Marzeniem na kolejny rok jest rozszerzyć nasz pomysł również na kolejne kraje. Inspirować naszą pracą kolejnych młodych ludzi, którzy znaczą wierzyć w pracę rzemieśliczą i jej wartość.

Jakie nowości przygotowujecie dla klientów w nowym roku?

To będzie dla nas początek. Ostati rok uważamy za ten, pełen nowych doświadczeń i uczenia się na polu prowadzenia przedsiębiorstwa i testowania własnych możliwości. W nowym roku chcemy stworzyć meble, których nie będzie ograniczała mniejsza przestrzeń domowa. Najbliższa aktywność będzie związana z wyjściem na przeciw klientowi. Ponieważ produkujemy głównie na zamówienie chcemy przygotować portfolio produktów, ktore będą dostępne online i dostarczone klientowi w przeciągu kilku dni. Zostawmy jednak pewną nutkę tajemnicy. Obserwujcie nas, na wewno jeszcze nie raz was zaskoczymy :)

 

Comments

comments

Leave A Reply

Navigate