Ogród na balkonie – praktyczne rady

Marzysz o ogródku pełnym kwitnących kwiatów i świeżych ziół, ale brakuje Ci miejsca? Udowodnimy Ci, że Twoje wyśnione grządki bez trudu zmieszczą się nawet na małym balkonie. Wystarczy kilka prostych rad, a Twój podniebny ogród rozkwitnie!

Żeby stworzyć zielony balkon potrzebujesz tylko kilku dodatków.
Do stworzenia ogrodu na balkonie potrzeba tylko kilku podstawowych akcesoriów. Źródło: archiwum Smart Press

Zielony balkon: znaki szczególne

Balkony i parapety mają ograniczoną nośność, dlatego warto zastanowić się, gdzie umieścimy poszczególne doniczki. Im cięższa donica, tym bliżej ścian budynku powinna się znaleźć. Przestrzeń balkonu należy wykorzystać do ostatniego centymetra – mowa tu nie tylko o podłodze. Do powieszenia ziół możesz wykorzystać lewitujące doniczki, a lekkie skrzynki bez trudu powiesisz na balustradzie. Pamiętaj, żeby skrzynki umieszczać raczej po wewnętrznej stronie – w przeciwnym razie może je zrzucić silny wiatr.

Balkon bez kwiatów? Absolutnie nie!
Żeby zapewnić kwiatom optymalne nawilżenie i umożliwić odpływ nadmiaru wody, na dnie doniczki umieść kawałki innej, pobitej doniczki. Źródło: archiwum Smart Press

Piękno tkwi w prostocie

Wyraziste kolory doniczek mogą z łatwością przyćmić delikatne piękno kwitnących kwiatów, dlatego postępuj z nimi rozważnie. Wybraną doniczkę kup od razu w kilku rozmiarach – w ten sposób wystrój Twojego balkonu będzie bardziej spójny. Dużo małych doniczek może sprawiać wrażenie chaosu, a ze względu na swoje wymiary będą szybciej wysychać i wymagać częstszego podlewania.

Rośliny na balkon

Naczynia z roślinami będą dobrze wyglądać w większych grupach, zwłaszcza jeśli postawisz obok siebie kwiaty jednego rodzaju w różnych kolorach. Zanim ustalisz, jakie są wymagania poszczególnych roślin, sadź je raczej w oddzielnych doniczkach niż w wielogatunkowych skrzynkach. Jeśli pozwoli Ci na to przestrzeń na balkonie, zbuduj podstawę wystroju przy pomocy drobnych krzewów ozdobnych. Pozostałą część bez trudu wypełnisz roślinami jednorocznymi, które możesz wymienić w zależności od potrzeb.

Zielony balkon to nie tylko kwiaty...
Kwiatom służą nawet stare doniczki. Nie ograniczaj się jedynie do kwiatów – na Twoim balkonie chętnie zadomowią się również przystosowane odmiany truskawek i poziomek. Źródło: archiwum Smart Press

Balkonowa fauna

Poidełko czy budka dla ptaków przyciągną na balkon nie tylko pierzastych sąsiadów, ale również Twoje dzieci. Do latającego towarzystwa trzeba się jednak przyzwyczaić, dlatego zastanów się dobrze zanim podejmiesz taką decyzję. W rogu balkonu, przy ścianie nośnej, może stanąć instalacja wodna – niewielka fontanna czy stawik. Jeśli na balkonie będzie Ci brakowało bzyczenia owadów, odwiedź specjalistyczny sklep – większość z nich oferuje specjalne preparaty, dzięki którym zwabisz na swój balkon zapylacze i kolorowe motyle.

Osobisty dodatek

W Twoim balkonowym ogrodzie nie może zabraknąć dodatków, które sprawią, że poczujesz się tam jak w domu. Zdecyduj się na klimatyczne lampki, na podłodze ułóż wielkie poduchy do siedzenia i stolik z palet, a między doniczkami – ulubioną figurkę (odporną na warunki atmosferyczne).

Kiedy w grę wchodzi ogród na balkonie, fantazja nie zna granic
Kiedy w grę wchodzi ogród na balkonie, fantazja nie zna granic. Źródło: Pinterest.
Do uprawiania roślin doskonale nadaje się stara paleta.
Do uprawiania roślin doskonale nadaje się stara paleta. Źródło: Pinterest.

Czujesz przypływ inspiracji? Zajrzyj do porad specjalistek i ruszaj na balkon!

Comments

comments

Navigate